Het publieke antwoord op 'Ik hou van Holland' m Sterk staaltje SC Rechtenhouder NOS moet de komende weken alle zeilen bij zetten om Nederland op fraaie voetbalbeelden uit Zuid-Afrika te trakteren. Maar dat gebeurt dat met een enorme liefde. „Het brengt sociale cohesie" door Monique Brandt et WK voetbal wordt logistiek gezien een pit tige klus voor de NOS. Het Nederlands elftal speelt in stadions die ver van el kaar liggen, in een land dat vol gens presentator Jack van Gelder „niet echt geëigend is om zo'n groot toernooi te organiseren." Vanwege de kosten is de ploeg die Nederland vanuit Zuid-Affika van zo'n 250 uur tv-beelden voor ziet veel kleiner dan bij eerdere grote toernooien: 40 Nederlan ders, 35 Zuid-Afrikanen. Vijf ei gen camera's bieden aanvulling op officiële wedstrijdbeelden, die door 29 tot 32 camera's worden ge filmd. Ook het aantal studiogas- ten in Zuid-Afrika is beperkt. „On ze technici moeten kilometers ma ken", zegt Maarten Nooter, de chef d'équipe tijdens het WK. De NOS-selectie is in ieder geval rond. Bert Maalderink, Tom Eg- bers en Jack van Gelder zijn vaste Oranjewatchers, Henry Schut en Hugo Borst presenteren vanaf 7 juni vanuit Hilversum steeds om 19.00 uur het dagelijkse, bijna een uur durende WK Journaal: Met Borst op schoot. Dat vervalt als Ne derland werdt uitgeschakeld. Het team is compleet met Dione de Graaff, Toine van Peperstraten en Jeroen Stomphorst als presen tatoren van de duels zónder het Nederlands elftal. Er zijn tien commentatoren, onder wie Frank Snoeks, Jeroen Grueter, Philip Kooke, Evert ten Napel, Arno Ver meulen, Jeroen Elshoff en Roland van der Geer. Bas Ticheler en Jack van Gelder volgen op de radio alle Oranje-duels. Als analytici zijn on der anderen Kenneth Perez, Bou- dewijn Zenden, Guus Hiddink, Dick Advocaat, de broers Koeman en Ronald de Boer te horen. Van Gelder is vanaf 10 juni ook op de late avond dagelijks te zien met Studio Sportzomer, vanaf Guest Lodge Melrose Place in Jo hannesburg, waar de programma makers dag en nacht verblijven. Gasten uit Nederland worden voor steeds vijf dagen ingevlogen. „Zij schuiven steeds in wisselende samenstelling aan. En we krijgen gasten die al ter plekke zijn", ver telt Van Gelder, die zeker tot 30 juni in Zuid-Aftika blijft. Doet Ne derland dan nog mee, dan gaat het programma door vanuit Zuid-Afrika. Anders verhuist Stu dio Sportzomer naar Hilversum. Voetballiefhebbers kunnen zich schrap zetten voor een (over)do- sis voetbal. In de poulefase wor- Meer WK op televisie Naast de NOS besteden ook andere Nederlandse zenders de nodige aan dacht aan het wereldkampioenschap voetbal in Zuid Afrika. Met onder meer: volgt het WK voetbal op de voet in de talkshow VI Oranje, dat twee afleve ringen per dag kent. Wilfred Genee is de gastheer, Johan Derksen en René van der Gijp de vaste deskundigen. Elke dag zijn er prominente (voetbal)gasten. Q Vanaf 10 juni dagelijks, van 17.50- 18.55 uur en van 22.20-23.30 uur. Voor de late editie van Show nieuws maakt Hans Kraay jr. elke dag een item over het WK voetbat in Zuid-Afrika, De dagelijkse bijdrage van de presenta tor is getiteld De Oranjebank. Q Vanaf 12 juni om 22.50 uur. den steeds drie duels per dag ge speeld. Behalve de duels van het Nederlands elftal, vanaf locatie ge presenteerd, is de presentatie van de WK-duels vanuit Hilversum. Er is wel een beeld redactieteam van de NOS in Johannesburg, in het International Broadcasting Center, het hoofdkwartier van al le media. Bijna alle duels worden in HD uitgezonden, behalve op de dagen dat er twee duels tegelijk zijn, omdat er in Hilversum maar één HD-studio beschikbaar is. Op internet zijn alle wedstrijden live te volgen, al is de vraag hoe groot de capaciteit is. Tijdens de Olympische Spelen in Peking la gen de pinautomaten in winkels eruit toen de finale van de Neder landse waterpolodames begon. „Dat wordt spannend", zegt Roe land Stekelenburg, hoofd Nieuwe Media. Nieuw*is de mogelijkheid wedstrijden te kijken met de lap top op schoot, die als tweede scherm alle statistieken per speler en andere gegevens toont over het duel. NOS-directeur Jan de Jong noemt het WK voetbal 'het publieke antwoord op RTL's Ik Hou van Holland'. „Het brengt so ciale cohesie", stelt hij in een aan de politiek gericht pleidooi om het NOS-budget niet te korten. Je zou het niet zeggen, want ze hebben nog nooit iets opmer kelijks gepresteerd, maar Be nin en Togo hebben een reputatie waar het medicijnmannen be treft. De beste toverdokters ko men uit die twee landen. Een sterk staaltje daarvan is te zien bij de wedstrijd Benin-Togo in 2007, een kwalificatieduel voor de Afrika Cup, als een mara- boe hoogstpersoonlijk ingrijpt tij dens de wedstrijd. Benin is de be tere ploeg en valt verreweg het meeste aan, maar het blijft lang 0-0. De hoogste tijd om daar iets aan te doen, vindt de Beninse toverdokter op de tribune. Hij gaat naar beneden, gaat het veld op en slaagt erin bij het doel van Togo te komen. Daar had de keeper een amulet in het net ge hangen 'om doelpunten te voor komen'. De medicijnman grist het ding weg en in de resterende tijd scoort Benin drie keer. reageren? wk2010@wegener.nl Onder andere Henry Schut, Toine van Peperstraten, Jack van Gelder en Tom Egbers hebben een drukke tijd voor de boeg. foto Marcel Antonisse/ANP Carlos Alberto Parreira en Bora Milutinovic zijn de enige trainers die vijf WK's meemaakten. Parreira bij Koeweit (1982), de VAR (1990), Brazilië (1994, 2006) en Saudi-Arabië (1998). Milutinovic stond tussen 1986 en 2002 bij Mexico, Costa Rica, de VS, Nigeria en China aan het roer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67