Diplomatie van de 'gevleugelde paarden' 20 woensdag 9 juni 2010 Bondscoach Myong Rye-hyon en de spelers Pak Sung-jin, Pak Do-ik, Yang Song-guk, Ri Chan-myung, Rim Jung-song, lm Seung-hwi, Han Bong-jin (van links naar rechts) waren van de partij toen Noord-Korea de voetbalwereld aangenaam verraste op het WK van 1966 in Engeland. foto AF De wereld keek raar op toen Noord-Korea op het WK van 1966 in Engeland met 1-0 won van Italië en de kwartfinale haal de. Het land stal de harten van Engelse voetbalfans. In Zuid- Afrika staat de Democratische Volksrepubliek Korea voor de tweede keer aan de aftrap van het grootste voetbaltoernooi. door Anne Roel van der Meer estaat er buiten Noord- Korea wel één positief beeld van Noord Ko rea? Dat vreemde, geïso leerde land waar de in 1994 overleden Eeuwige President en Grote Leider Kim II Sung als een godheid wordt vereerd en waar zijn zoon, de Geliefde Leider Kim Jong II als zuivere alleenheer ser de scepter zwaait? Is er iemand die iets aardigs meldt over die ei genaardige staat, waar op het heb ben van een Bijbel een enkele reis strafkamp staat? En wtar de bevol king niks te zeggen het soms crepeert van de hongerï Ja hoor, Nick Bonner neemt het op voor de Noord-Koreanen. „Het zijn de meest fantastische mensen die je je maar kunt voorstellen." Hoewel de massamanifestaties ter meerdere eer en glorie van het va derland en de Grote en Geliefde Leider anders doen vermoeden, zijn de inwoners van het land geen robots. „Ze gaan net als ieder een naar school of werk en hou den van voetbal. En ze kijken alle maal naar het WK, hoe dan ook." Bonner maakte in 2002 met Daniel Gordon de documentaire The game of their lives, over het Noord- Koreaanse elftal dat furore maakte op het WK van 1966. Hij mocht het hermetisch afgesloten land in om te filmen en te spreken met zeven spelers die er toen bij waren. Het team werd in Engeland met argwaan ontvangen. De Britse re gering, die de Democratische Volksrepubliek niet erkende, over woog de ploeg visa te weigeren. Noord-Korea was de vijand in de Korea-oorlog (1950-1953), waarin zo'n 4 miljoen mensen omkwa men. Maar als de Britten moeilijk deden, zou de FIFA kunnen beslui ten het toernooi te verplaatsen. En dat zou Engelse voetbalfans tegen de borst hebben gestuit.Wel wer den tijdens het WK, behalve voor het openingsduel Engeland-Uru- guay en de finale West-Duitsland- Engeland, geen volksliederen ge speeld. Vlaggen mocht wel, maar het Verenigd Koninkrijk liet bond genoot Zuid-Korea met nadruk weten dat dit geen erkenning voor Noord-Korea betekende. Van vijandige gevoelens hadden de burgers van Middlesbrough, in dustriestad in noordoost-Engeland en thuisbasis van Noord-Korea, geen last. Bonner: „De burgemees ter verwelkomde de ploeg met open armen. Mede uit haat jegens hoofd- en regeringsstad Londen. En de Koreanen droegen rode shirts, zoals ook de plaatselijke FC. De spelers werden geadopteerd door de plaatselijke voetbalfans." De sympathie voor die 'aardige, kleine jongens van gemiddeld 1,63 meter' was enorm en werd nog groter toen bleek dat hun voetbal amusant was. „Ze speelden het zo geheten chollima-voetbal. Cholli- ma betekent 'gevleugelde paarden' en stond voor snel, energiek spel, waarmee Noord-Korea de Wester se landen wilden verrassen." Het eerste duel van de ploeg, twee dagen nadat de Grote Leider de spelers op het hart drukte voor de eer van het land minimaal een keer te winnen, lukte dat niet. De fysiek sterke Sovjet-Unie blies de Noord-Koreanen omver: 3-0. Het herstel tegen Chili was indrukwek kend. Korea sleepte in de slotfase, tot groot enthousiasme van de fans in Middlesbrough, een punt uit het vuur: 1-1. Daarna wachtte de clash met en de stunt tegen het grote Italië van onder anderen Gianni Rivera: 1-0 winst. De fans werden gek, de stem van de BBC- commentator sloeg over van verba zing. „They won, good heavens, they won! They are weeping tears of joy." Italië keerde met het schaamrood op de kaken huiswaarts en werd er met tomaten bekogeld. Noord- Korea toog voor de kwartfinale naar Liverpool, waar op Goodison Park, thuisbasis van Everton, een ontmoeting met Portugal wachtte. Zo'n drieduizend fans van Midd lesbrough volgden de ploeg naar het Noordwesten van Engeland. Aan de Merseyside sliep het team in een katholieke instelling. „Het was de eerste keer dat we christelij ke beelden zagen", zegt een van de zeven spelers in de documentaire. „We werden er bang van en voel den ons niet op het gemak." Toch kreeg Portugal in de beginfa se alle hoeken van het veld en kwam Noord-Korea met 3-0 voor. Het bleek onvoldoende. Aan de hand van Eusebio, topscorer van Een poster geeft de enorme stunt van Noord-Korea tegen Italië op het WK van 1966 mooi weer. fotoGPD het toernooi, plaatste Portugal zich alsnog voor de halve finale: 3-5. „Er waren beschuldigingen dat spelers zouden zijn opgepakt en gemarteld bij thuiskomst", zegt Bonner. „Maar tegenover mij ont kenden de spelers dat. Ze werden als helden onthaald." De grote winst van het toernooi was niet de zege op Italië. Bonner: „De mooiste prestatie van 1966 was de diplomatie, openheid door voetbal. Er kwamen werelden bij elkaar die zonder het WK nooit bij elkaar waren gekomen." Of zo als Pak Do Ik het zegt in The game of their lives: „Ik heb geleerd dat voetballen niet alleen om winnen draait, maar dat voetbal diploma tieke betrekkingen kan verbeteren en vrede kan promoten." Bonner hoopt op een herhaling in Zuid-Afrika. Maar de recente drei gende taal die Noord-Korea bezigt, zou daar wel eens een streep door kunnen zetten. =^k reageren? wk2010@wegener.nl Het organiserende land kwam op een wereldkampioenschap zes keer als winnaar uit de bus. Uruguay was in 1930 het eerste winnende thuisland. Italië (1934), Engeland (1966), West-Duits- land (1974), Argentinië (1978) en Frankrijk (1998) volgden dat voorbeeld. ü!=2 «Afö zfëfSoeSARH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64