19 Van Alloy Agu tot Ali Ibrahim 300 FLUIT WORKSHOP zaterdag 12 juni a.s MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG woensdag 9 juni 2010 l^// SC Sinds Kameroen op het WK van 1990 in Italië glorieerde, vond menig Afrikaanse voetballer de weg naar Nederland. Er is met groot gemak een sterk Afrikaans eredivisie-elftal van te formeren. Met vooral veel aanvallers.door Theo Brinkman en Herman Nijman ederland maakte eind jaren tachtig echt kennis met Afri kaanse voetballers. Tussen de honderd en honderdvijftig Afrikanen speel den inmiddels in de eredivisie. Sommigen kwamen rechtstreeks uit Afrika, anderen kwamen via België of Frankrijk naar ons land. Er waren gelukszoekers die nooit het eerste haalden en spelers die Nederland meer dan tien jaar trouw bleven. Een onafzienbare rij namen komt langs: zie daar maar eens één elftal uit te destilleren. Je kunt er met gemak drie spraakma kende teams van maken. Er zitten fantastische spelers tussen, maar ook mindere 'goden'. Spelers met 'een verhaal', voetballers die uit groeiden tot cultheld. Opmerkelijk of niet: het zijn vooral de aanval lers die naam maakten. Maar na tuurlijk waren er ook genoeg grijze muizen. Wie weet nog wat voor spelers Emmanuel Nwakire, Godf rey Nwankpwa en Abubakar Bala- rabe waren? Of Bakary Diakite, Henry Owuzuruike en Rahim Oue- draogo? Nee, niet alle Afrikanen waren een verrijking voor de eredi visie. Maar het onderstaande elftal zeker wel. Alloy Agu (Nigeria): De eerste Afrikaanse keeper in de eredivisie. Arriveert in 1991 vanuit Lagos bij MW als keeper van het nationale elftal. Lange armen, lichaam van i beton. Behoedt in zijn eerste maan den MW voor degradatie en is in Limburg de koning te rijk. God foto Hans Groene helpt hem een handje, zo weet hij. Na anderhalfjaar gaat hij naar Standard Luik, daar gaat het mis. Dient nu God met hart en ziel in zijn kerk, de Christ Divine Church of God. Gaat naar het WK als keeperstrainer van Nigeria. Hatem Trabelsi (Tunesië): Rechtsback, dravend van achterlijn naar achterlijn. De Tunesiër is 33 en kan nog makkelijk voetballen, maar keerde in stilte terug in zijn geboortestad Ariana. Trabelsi baart in vijfjaar Ajax (2001-2006) opzien met sterke prestaties en praatjes. Hij daagt de club voor de rechter wegens onvrede over zijn contract. Is op zeker moment akkoord met Arsenal, maar speelt er nooit. Ver trekt naar Manchester City, waar hij niet slaagt. Haalt in het Mid den-Oosten nog wat geld op. Eric Addo (Ghana): Wordt in 1999 voor 13 miljoen gulden door PSV gekocht van Club Brugge. Maakt de hoge verwachtingen niet waar, mede door een knieblessure, meent Addo. Hoewel hij al heel lang in de eredivisie speelt, heeft hij maar weinig wedstrijden op zijn naam: 128 duels in 11 seizoe nen bij PSV en Roda JC. „Ik heb met weinig wedstrijden veel geld verdiend", zegt hij in Voetbal Inter national. „Het is niet anders. Ik hoop dat ik hier ook om mijn ka rakter zal worden herinnerd. Een open, vriendelijke jongen." Christian Gyan (Ghana): Verdedi ger met cultstatus in Rotter dam-Zuid. Is amper 18 als hij door Feyenoord uit Ghana wordt ge haald. Wordt een halfjaar gestald bij Excelsior, maar komt snel terug naar de Kuip, waar hij negen jaar speelt. Wint onder meer de landsti tel (1999) en de UEFA Cup (2002). Is meestal reserve en speelt in die negen seizoenen maar iets meer dan honderd competitiewedstrij den. Staat wel in de basis bij de UE FA Cup-finale. Is vooral ook be kend om zijn uitgebreide manier van bidden op het veld. Mahamadou Diarra (Mali): Komt in 1999 van OFI Kreta naar Vitesse. De Arnhemmers betalen enkele tonnen voor de dan 18-jarige Mali- nees. Het is de goede tijd van Vites se: met Diarra wordt de club vier de, zesde en vijfde in de eredivisie. Drie jaar na zijn komst wordt Diarra voor miljoenen verkocht aan Olympique Lyon. Met die club wordt hij vier keer op rij kam pioen van Frankrijk. In 2006 koopt Real Madrid hem voor dik 25 mil joen euro, ongeveer honderd keer zoveel als Vitesse zeven jaar eerder voor hem heeft betaald. Bwalya Kalusha (Zambia): De eerste 'echte' Afrikaan bij een Ne derlandse topclub. Komt in 1989 van Cercle Brugge naar PSV nadat hij op de Olympische Spelen van 1988 zes keer scoort. Kalusha, een frêle linkspoot, blijft vijfjaar. Zijn leven wordt getekend door een vlie gramp in 1993, waarbij nagenoeg het complete Zambiaanse elftal om het leven komt. Kalusha ont snapt aan de ramp omdat hij in Ne derland is. 'King Kalu' is een groot heid. Zambiaans sportman van de eeuw, enkele jaren bondscoach, nu voorzitter van de voetbalbond. Nwankwo Kanu (Nigeria): Slun gelige aanvaller ('de kraanvogel'). Baart bij Ajax opzien met onortho doxe acties. Komt in 1993 als 17-jari- ge naar Amstêrdam, wint twee jaar later de Champions League. Is in 1996 aanvoerder van het Nigeri- aans elftal dat olympisch kam pioen wordt en vertrekt naar Inter Milaan. Een afwijking aan een hart klep lijkt een einde te maken aan zijn carrière, maar herstelt na een operatie. In Italië slaagt hij niet, bij Arsenal wel. In 1996 en 1999 Afri kaans voetballer van het jaar. Speelt al zijn derde WK. Prince Polley (Ghana): Prince Pol- ley is een groot talent als hij in 1988 op zijn 17e naar Europa gaat, naar zijn moeder in Rotterdam. Polley vraagt Sparta of hij mee mag trainen, maar wordt naar de amateurs doorverwezen. Hij speelt zich daar in de kijker en Sparta hapt toe. In het seizoen 1988-1989 scoort hij zestien keer. Tijdens een trainingskamp gooien medespelers hem in het zwembad, terwijl Pol ley niet kan zwemmen. Ook in Twente (1992-1994) is hij populair, maar de de top haalt hij nooit. Matthew Amoah (Ghana): Afri kaan met de meeste eredivisiewed strijden achter zijn naam: 262. Laat daarmee Jatto Ceesay (239) en Blai se N'Kufo (223) achter zich. Amo ah bouwt in tien jaar bij Vitesse, Fortuna Sittard (heel even) en NAC een reputatie als goalgetter op. Heeft inmiddels de grens van honderd doelpunten gepasseerd. Gaat met Ghana naar het WK, net als in 2006. Op dat toernooi stond Amoah in alle vier de wedstrijden van Ghana in de basis. Ali Ibrahim (Ghana): Koning van de Achterhoek. „Hij had maar één makke", zei trainer Fritz Korbach ooit, „hij kon niet voetballen." Speelt van 1996 tot 1998 voor De Graafschap en maakt slechts acht goals. Toch weet iedereen nu nog wie Ali Ibrahim is. Fameuze actie tegen Ajax in de Arena: een hakbal tegen de lat. De Graafschap wordt dat jaar achtste. Een liedje van Nor maal over boerenmeid Alie is dan opeens weer razend populair in de Achterhoek. Door een gebroken nekwervel valt Ibrahims tweede seizoen in het water. Salomon Kalou (Ivoorkust): Broertje van Bonaventure Kalou, die eind jaren negentig bij Feye noord speelt. Bona is al goed, maar Salomon is nog beter. Debuteert op zijn 17e bij Feyenoord. Johan CruijfFwil dat hij met Oranje naar het WK van 2006 gaat en pleit er voor Salomon versneld een Neder lands paspoort te geven. De autori teiten zeggen nee. Kalou gaat in 2006 naar Chelsea en groeit er uit tot ster. Is nu op zijn 24e een van de vaandeldragers van het natio naal elftal van Ivoorkust. reageren? wk2010@wegener.nl m.m.v. Stef Bazelmans workshops om 12 uur en 14.30 uur Trevor James dwarsfluiten presentatie leerzaam voor beginners en gevorderden foto ANP Lange Delft 80 -011T S2 52 www.mcm' ourg.nl j fff s ff De openingswedstrijd van het wereldkampioenschap voetbal in 1930 in Uru guay staat nog altijd te boek als duel met het laagste aantal toeschouwers. Slechts 300 fans vonden het de moeite waard een bezoekje te brengen aan Roemenië-Peru.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63