14 Robbeneiland: voetbal middel om te overleven tfi-1 Sterk staaltje woensdag 9 juni 2010 i In de donkerste dagen van de apartheid floreerde op het be ruchte Robbeneiland voetbal als dé manier om te overleven. De gevangenen hadden jarenlang een eigen competitie. Met Ja cob Zuma, de huidige president van Zuid-Afrika, als de hardste verdediger van allemaal. door Roel Wiche uforisch zouden ze zijn geweest, dansend inde zilte zeelucht. Vergeten waren de vernederingen, de martelingen in de steengroeve, de gedachten aan de familie thuis. Vrij in hun hoofd, voor even. Trots kroonden de spelers van Ma- nong FC zich op 1 juni 1970 tot eerste kampioen van Divisie A van Robbeneiland, de rots voor de kust van Kaapstad waar dui zenden politieke gevangenen in onmenselijk kleine cellen werden vastgehouden. Jubelend hielden ze de houten, handgemaakte kam- pioenschaal boven hun hoofd, als symbool van hun waardigheid. Totdat de blanke bewakers het ge noeg vonden. Na de korte ceremo nie stapten ze op de aanvoerder af en werd de trofee bruut uit zijn handen gerukt. Want ze moesten wél beseffen wie de baas was in Zuid-Afrika, het land van de apartheid. Manong FC was het Manchester United van Robbeneiland. Keeper Lizo Sitoto was groot en sterk als een beer. Voordat hij werd vastge zet speelde hij rugby. Tony Suze, als 19-jarige activist opgepakt we gens sabotage, was het brein van de ploeg. Maar de meest angstaan jagende speler op het foltereiland was Jacob Zuma, verdediger van het concurrerende Rangers. Zu ma, nu de president van Zuid-Afrika die straks het WK zal inluiden, was meedogenloos en nietsontziend. Bij hoekschoppen trok hij naar voren, om oorlog te maken in het strafschopgebied. Nelson Mandela, de beroemdste gevangene, zag zelden het spekta kel op het braakliggende stuk grond waar op zaterdagen de wed strijden van twee keer vijftien mi nuten werden gespeeld. Mandela, de bokser, zat vrijwel altijd in iso lement. Het verhaal van de Makana Foot ball Association, de voetbalbond van Robbeneiland die in 1969 door gevangenen werd opgericht, is zo fascinerend dat het drie jaar geleden werd verfilmd. 'More than just a game' van regisseur (unaid Ahmed laat zien hoe voetbal een instrument voor overleving werd, in een regime dat rassendiscrimi natie tot hoogste doel verheven had. Vorig jaar verscheen in Ne derland het gelijknamige boek. Ci taat: „De wedstrijden in de hoog ste divisie werden elke week door honderden medegevangenen ge volgd. De toeschouwers waren minstens zo fanatiek als echt voet balpubliek en sommigen groeiden uit tot heel aparte types. Een van hen was Edgar Gamboye, een reus die met kop en schouders bo ven iedereen uittorende. Hij was altijd voor ploegen met veel ANC-kameraden. Met bulderende stem schreeuwde hij dingen als: „Snijd hun kelen door. Maak ze dood! Dit is geen sport voor miet jes!" Voetbal werd van levensbe lang op Robbeneiland en schonk een groot deel van de duizenden gevangen fysieke en mentale veer kracht Acht clubs werden opge richt, met namen als Manong, Gunners, Bucks, Rangers en Hot spurs. Elke club leverde drie teams, voor Divisie A, Divisie B en Divisie C. Het Rode Kruis en familieleden zorgden voor shirts, in kleuren als zwart-goud en wit-kastanjebruin. Medegevange nen werden opgeleid tot scheids rechters, volgens de regels van de FIFA. De doelen werden gemaakt van aangespoelde planken en vis netten. Veel ploegen hadden een ingenieus systeem, waardoor spe lers via ruil van de cellen - waar op zware straffen stonden - in het zelfde gevangenisblok terecht kwa men. Zo konden ze, geholpen door het smokkelen van sigaret tenpakjes met teksten, de tactiek bespreken. „Het reduceerde de spanningen op Robbeneiland", vertelt ex-gevangene Steve Tshwe- te. „Niet alleen tussen de gevange nen, maar ook tussen gevangenen en bewakers. Sommige bewakers associeerden zich met onze clubs. Voor ons was het een geweldige uitlaatklep. Je dacht even niet aan thuis, maar aan zaterdag, aan de volgende wedstrijd." Tot de slui ting in 1990 hield de Makana Foot ball Association stand, al ver dween de spanning in de laatste jaren omdat steeds meer gevange nen werden vrijgelaten. Manong FC kroonde zich nog vele malen tot kampioen van Robbeneiland, maar eigenlijk was het resultaat nog het meest ondergeschikt. Li- zo Sitoto, de reusachtige keeper: „Op het veld voelde ik me als een vogel die heel lang in een kooi had gezeten en voor het eerst weer vrij kon vliegen." I anuari 2000, halve finale Afri- I ka Cup, Nigeria-Senegal. Het I gaat niet goed met Nigeria, dat tegen een 0-1 achterstand aanhikt. Ergens achter de dug-outs zit Kashimaro Laioko, een official van de Nigeriaanse bond. In de slotfase van de wed strijd staat hij op en loopt opeens langs het veld naar het doel van Senegal. Daar haalt hij twee voor werpen weg. „Het waren fetis jen", zegt hij naderhand. „Ik moest ze wel bij dat doel wegha len, in het belang van mijn land." Laioko wordt geschorst en mag zich in het vervolg niet meer bin nen de omheining ophouden. Die schorsing kan niemand iets sche len. Na de actie van Laioko buigt Nigeria namelijk de achterstand om in een 2-1 overwinning door doelpunten in de 84e en 92e mi nuut. Senegal is verslagen, de fi nale is bereikt. reageren? wk2010@wegener.nl Tijdens het wereldkampioenschap van 1998 in Frankrijk werden de meeste doelpunten gescoord. In de 64 gespeelde wedstrijden zagen de voetballiefhebbers 171 keer een doelman Het historische voetbalveld op Robbeneiland. foto Jacques Marais CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58