m 7 Lionel Messi lijkt voorbestemd de grote ster van het WK te worden. Welke spelers kunnen in Zuid-Afrika met hem concurreren? Drie kandidaten op een rij. Cristiano Ronaldo Robin van Persie Kaka woensdag 9 juni 2010 ventj e van goud soms wat schuchter familiemens. In Argentinië vragen ze zich af of hij de immense druk op zijn schouders zal kunnen dragen. Of komt er een moment dat hij zich - net als Maradona - overgeeft aan drugs, drank en vrouwen? Vijfjaar geleden, bij zijn entree in Nederland, had Messi zijn eerste zeven wedstrijden in het eerste van Barcelona erop zitten. Hij was toen al de jongste doelpuntenma ker uit de geschiedenis van de Ca talaanse club, dankzij een treffer te gen Albacete. In Enschede, waar Argentinië het jeugd- WK tegen de Verenigde Staten opende, be gon hij niet helemaal fit op de bank. Argentinië verloor, maar werd daarna door Messi en Fernan do Gago (nu Real Madrid) bij de hand genomen. Duitsland werd met minimaal verschil verslagen (assist Messi) en daarna begon de tocht richting het goud. Zes goals verder schudde uitblin ker Messi de hand van prins Wil- lem-Alexander. Zijn naam was de finitief gevestigd. Maradona be stempelde hem destijds als een ge nie. „Hij is een leider die niet gebukt gaat onder de druk. Zonder hem zou dit Argentijnse team geen voetbal in zich hebben." Kort daarna noemde hij Messi zijn opvolger. In augustus 2005 maakte De Mug zijn debuut in de A-ploeg van Argentinië. De tegenstander was Hongarije, het land waartegen Maradona als 16-jarige óók debu teerde. Het wordt een opmerkelijk debuut: één minuut na zijn entree krijgt Messi rood na een elleboog stoot. Na de wedstrijd treffen zijn ploeggenoten hem in de kleedka mer, huilend. De valse start werd hem vergeven, want Argentinië wist dat het de be schikking had over een nieuwe jongen van goud. Op het WK in Duitsland moest Messi het een jaar later vooral van invalbeurten hebben, twee jaar daarna won hij in Peking goud tijdens de Olympi sche Spelen. Messi laat het hart van de liefhebber sneller kloppen. Bij de jeugdploeg, het olympische team, bij Barcelona; alsof het de normaalste zaak van de wereld is. Dat is het niet, want in het shirt van Argentinië is het hem nog nauwelijks gelukt. De weg naar het WK verliep voor bondscoach Maradona en zijn troe pen uitermate moeizaam. Op de hobbelige velden in Zuid- Ameri ka bleven de onnavolgbare rushes van Messi achterwege. Zijn gezicht stond geregeld op onweer en de re latie met Maradona zou verre van optimaal zijn. Het is één van de re denen waarom de aanvaller in zijn vaderland niet zo populair is als in Europa. Gonzalo Higuain, de spits van Real Madrid, is geboren in Brest, maar zal door de Argentij nen nooit een Fransman genoemd worden. Messi, geboren in Rosa- rio, maar op zijn 13e naar Spanje verhuisd, wordt op zijn beurt vaak als De Catalaan aangeduid. De komende weken kan Lionel Messi er zelf voor zorgen dat zijn populariteit ook in zijn vaderland toeneemt. Met de hulp van Mara dona, die de tactiek van het Argen tijnse elftal meer op zijn beste spe ler zal moeten afstemmen. Alleen dan lijkt Albicelestes (wit en he melsblauw) kans te maken op de eerste wereldtitel sinds 1986. Toen was Maradona (1,65 meter) de man waar alles om draaide. Nu moet dat een speler van 1,69 meter worden, die de kwaliteiten bezit om in de toekomst een vaste plaats te krijgen tussen groothe den als Pelé, Cruijff en Maradona. foto EPA foto ANP foto EPA reageren? wk2010@wegener.nl De hoop van Portugal is gevestigd op de duurste voetbalier aller tijden. Cristiano Ronaldo (25) is een complete aanvaller, die bij Real Madrid de man is waar alles om draait. In het shirt van zijn vaderland zal het niet anders zijn. De atletische Ronaldo greep zes jaar geleden in eigen land net naast de Europese titel en bereikte twee jaar later met Portugal op het WK de halve finale. In 2008 was de kwartfinale het eindstation op het EK. In de tussentijd is Cristiano Ronaldo alleen maar beter geworden. Alleen al vanwege zijn kwaliteiten is Portugal een gevaarlijke outsider. Ondanks een seizoen dat in het teken stond van een zware blessure en een lange revalidatie, is met de vorm van Robin van Persie niets mis. In de laat ste competitieduels met Arsenal toonde hij meteen weer zijn klasse. In Oran je wil Van Persie het liefst als diepe spits spelen. De sierlijke aanvaller loopt over van ambitie en lijkt door zijn blessure uitgerust aan het WK te begin nen. Net als Marco van Basten, die het Nederlands elftal in 1988 naar de eni ge grote prijs leidde. Van Persie wil en kan de man worden die zijn land op nieuw gek laat worden van vreugde. Er wordt vaak gezegd dat voetballers op hun 27e de beste periode van hun carrière hebben. Ricardo Izecson dos Santos Leite - voetbalnaam Kaka - is één jaartje ouder en heeft bij Real Madrid geen geweldig seizoen achter de rug. Kaka stond de afgelopen maanden door een blessure buitenspel. Net als Van Persie bij Oranje lijkt hij echter klaar om het Braziliaanse elftal bij de hand te nemen. Kaka is de man die vanuit het middenveld de diepte zoekt en altijd in dienst van het elftal speelt. Brazilië behoort altijd tot de favorie ten en kan met een excellerende Kaka in de gelederen voor de zesde keer wereldkampioen worden. Tijdens het wereldkampioenschap van 1954 in Zwitserland kwamen de toeschouwers het meest aan hun trekken wat doelpunten betreft. De 22 duels leverden een gemiddelde van 5,38 doelpunt per wedstrijd op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51