Hervormer jaagt andere dromen na 4l Sterk staaltje woensdag 9 juni 2010 roen, vertoont er dezelfde trekjes als Blatter op het mondiale front. Hij verdeelt en heerst. Hayatou, de vijfde president in de historie van de Confederation of African Football (CAF), is oor spronkelijk leraar lichamelijke op voeding. Hij maakte deel uit van de basketbalploeg van Kameroen en was als atleet nationaal record houder op de 400 en 800 meter. Maar hij richtte zich vooral op zijn bestuurlijke loopbaan. Op 28-jarige leeftijd werd hij al secre taris-generaal van de voetbalbond van Kameroen. Voor het Afrikaanse voetbal heeft hij veel betekend. Een paar jaar na dat hij president werd, blies hij de jeugdkampioenschappen nieuw leven in. Hij zorgde ervoor dat er via de 'Goal-projecten' van de FI FA forse geldinjecties op gang kwamen om het Afrikaanse voet bal te ondersteunen. Minder suc cesvol was zijn poging de stroom Afrikaanse voetballers richting Eu ropa tegen te gaan. Zijn grootste triomf is dat hij erin slaagde het aantal Afrikaanse deelnemers aan het WK fors op te voeren. Dat wa ren er aanvankelijk twee. Nu zijn het er zes. Hayatou slaagde er ook in af te dwingen dat Afrika een plaats kreeg in het rijtje continen ten dat een WK mag organiseren. Toch brengt de eindronde in Zuid-Afrika hem geregeld in verle genheid. Hayatou steunde open lijk de WK-kandidatuur van Ma rokko. „Je weet niet of ik voor Zuid-Afrika gestemd heb of voor een ander land", reageerde hij on langs geïrriteerd. „Daar hoefje ook niet over te speculeren. Afri ka had twee kandidaten. We heb ben de stemmen eerlijk verdeeld." Hayatou, die de African Cup of Nations uitbouwde tot een vol waardig toernooi, kwam begin dit jaar nog in opspraak. Hij strafte Togo, dat weigerde deel te nemen aan het landenkampioenschap omdat twee delegatieleden waren vermoord. Die keiharde opstelling namen velen hem niet in dank af Maar Hayatou vond dat het voet bal niet mocht wijken voor terro risme. Hij bleef overeind omdat de ban voor Togo verkocht werd als een bestuursbesluit. De straf is inmiddels teruggedraaid. Hayatou heeft nu weer andere dromen. De man van de kruis tocht tegen het racisme in de voet balwereld heeft zich erbij neerge legd dat hij nooit meer FIFA-presi- dent zal worden. „Maar het zou fantastisch zijn als er straks een Afrikaans land in de finale van het WK staat." Gary Bailey, voormalig doelman van het Engels elftal, groeide op in Zuid-Afrika en kwam daar in aan raking met muti, de zwarte ma gie. Zo bond de teamadviseur bij hem meestal wat 'versterkende middelen' om zijn zwakke rech terknie. Later, als keeper van Manchester United, zocht Bailey zelf ook zijn toevlucht in muti, nadat hij in drie finales in voetbaltempel Wembley weinig succesvol was geweest. Voor de replay van de FA Cup-finale in 1983 tegen Brighton hing hij, op aanraden van een Zuid-Afrikaanse medicijn man, een roodwit lint en een slot aan het net van het doel. Manchester United won met 4-0, dus bleef Gary Bailey de muti ge bruiken. Ook bij zijn volgende finales op Wembley. En beide keren hield hij de nul: Manches ter-Liverpool 2-0 (Charity Shield van 1983) en Manchester-Ever- ton 1-0 (FA Cup van 1985). reageren? wk2010@wegener.nl Issa Hayatou (63), voorzitter van de organisatie van het WK voetbal in Zuid-Afrika, bezorg de Afrika bijna de macht in de voetbalwereld. Maar een ver- deel-en-heerstactiek hield Sepp Blatter in het zadel. door Wilber Hack ssa Hayatou liet zich tijdens het WK voetbal van 1998 in Frankrijk door een camera vangen. De vice-president van de FIFA en de voorzitter van de organisatie van het WK in Zuid-Afrika sukkelde in slaap tij dens een wedstrijd van het thuis land. Maar dat beeld doet geweld aan de dynamiek van de 63-jarige bestuurder uit Kameroen. Jarenlang joeg Issa Hayatou zijn droom na om de machtigste man van het mondiale voetbal wor den. De Kameroener zag zijn kans acht jaar geleden schoon om FIFA-president Sepp Blatter van de troon te stoten. De Zwitser werd verdacht van cor ruptie. De bewijzen stapelden zich op dat hij door rijkelijk met FIFA-geld te strooien in kleinere voetballanden stemmen had ge kocht. De mondiale voetbalbond zou aan de rand van de financiële afgrond staan. Issa Hayatou adviseerde Blatter op te stappen en kreeg daarbij steun van vier collegavicepresiden- ten. „Blatter keek geschokt, maar weigerde afstand te doen van zijn troon", zei Hayatou na die bijeen komst. De reden bleek later. Hayatou had al een keer een bijna lege zaal toe moeten spreken. Bestuurders van voetbalbonden uit de Cariben ble ven weg uit angst de gunst van Blatter te verspelen. Een dag voor de verkiezingen in Seoul belegde die een bijeenkomst. Daar zou door 54 landen op aangedrongen zijn. Bij die gelegenheid zou Blatter opening van zaken geven over het financiële beleid van de wereld- voetbalfederatie FIFA. Tot ontzet ting van Hayatou ontrolde zich een schertsvertoning, waarbij al leen de voorstanders van de Zwit ser aan het woord kwamen. In plaats van kritische vragen te stel len, spraken zij steunbetuigingen uit. Zij vonden dat de FIFA een hechte familie moest blijven. De zwaarste tik kreeg Hayatou van de delegatie van Liberia. Edwin Snowe, die van Blatter een Issa Hayatou. beurs had gekregen om te gaan studeren aan een universiteit in Amerika, beweerde dat de be stuurder uit Kameroen voor geen enkel land in Afrika ook maar iets had betekend. luist in de achtertuin van de Ka meroener had Blatter het funda ment voor zijn overwinning ge legd. Ook Blatter zelf opende de aanval op Hayatou. „Hayatou leek me in het begin een eerlijk man. Maar dat hij een petitie tegen mij foto Nic Bothma/EPA ondertekende, is geen fair play." Toen Hayatou tijdens het congres eindelijk aan het woord kwam, was hij te aangeslagen om zich nog te verweren. Hij verloor de verkiezingen kansloos (139 tegen 56 stemmen). Het zwarte conti nent kreeg dus niet de zeggen schap in de voetbalwereld. Hayatou is in Afrika al sinds 1988 aan de macht. De zoon van een lo kale sultan, een invloedrijke fami lie in de samenleving van Kame Brazilië nam de meeste keren deel aan het WK voetbal. Sinds de eerste in 1930 in Uruguay miste het Zuid-Amerikaanse land geen enkele van de achttien edities.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48