zeeland 127 Uren wachten op operatie Bijna zeven ton voor Zeeuwse visserij bij aanpak zoutlek Tankstation voor auto's op alcohol in Sluis Vijfduizend Zeeuwen bestellen ov-chipkaart Goes en Middelburg betalen nota's snel Excursiegids HZ in bibliotheek Rome Schrijfster Sanne Terlouw in synagoge HEUP Chirurg en ambulance kwamen niet woensdag 9 juni 2010 MIDDELBURG Bijna vijfduizend Zeeuwen hebben sinds 1 juni een gratis persoonlijke ov-chipkaart aangevraagd. De nieuwe vervoersbewijzen voor bus en trein kosten normaal 7,50 euro. De provincie stelt ze gratis be schikbaar. Wie de kaart aanvraagt, krijgt een Zeeuwse uitvoering van de kaart. Q De kaart kan aangevraagd worden via de ov-chipkaartinfopunten, via www.zeeuwseovchipkaart.nl, of via te lefoonnummer 0900-2100800. GOES Goes en Middelburg horen bij de vijf snelst betalende gemeenten van Nederland. Ze betalen hun re keningen aan bedrijven gemiddeld binnen twee weken. Ook de gemeente Borsele betaalt snel. Dat blijkt uit onderzoek van MKB Nederland. Begin 2010 riep MKB Nederland bedrijven op om transparant te zijn over hun beta lingsgedrag; 164 gemeenten gaven daar gehoor aan. Kijk op www.snellerbetalen.nl VLISSINGEN Een gids die bouwkunde-studen- ten maakten voor een excursie naar Rome wordt opgenomen in de universiteitsbibliotheek van het Vaticaan. In de gids staan analyses van de studenten over de gebouwen. In Rome werd de groep door een bis schop uitgenodigd in de biblio theek. Hij was zo enthousiast over de gids dat hij beloofde 'm op te ne men in de bibliotheek. MIDDELBURG Schrijfster Sanne Terlouw vertelt 20 juni in de Middelburgse synago ge aan de Herenstraat 14 over haar roman over een joods geslacht dat via Spanje, Algerije, Rhodos uitein delijk in Israël terechtkomt. In '44 werden bijna alle joden van Rhodos naar Auschwitz gedepor teerd. Het handjevol overlevenden keerde niet terug, omdat het eiland erg antisemitisch was. De lezing begint om 14.30 uur. door Nadia Berkelder DOMBURG - Hilly Mulder (72) heeft afgelopen zaterdag elf uur gewacht voor haar heup - die uit de kom was geraakt - weer op zijn plaats is gezet. Eerst kwam de ambulance urenlang niet opdagen en vervol gens was er in het Vlissingse Admi raal De Ruyterziekenhuis geen chi rurg aanwezig die haar kon hel pen. Die was in Goes met een ope ratie bezig. De huisarts was er snel bij, vertelt Douwe Mulder, Hilly's man. De huisarts heeft haar morfine gege ven tegen de pijn. Ook kreeg ze het advies om niets meer te eten en te drinken omdat ze waarschijn lijk in het ziekenhuis onder narco se moest om de heup weer op zijn plaats te zetten. De ambulance zou na een half uur komen. Na een uur wachten heeft Douwe Mulder zelf nog maar eens gebeld, om te horen dat de ambulance on derweg was naar een andere pa tiënt. Na twee uur, en weer een te lefoontje, kreeg hij hetzelfde ant woord. Uiteindelijk kwam de zie kenwagen om kwart voor één, twee en half uur nadat die voor het eerst gebeld was. Hilly Mulder kwam rond half twee in het ziekenhuis aan. Daar is ze rond half drie onderzocht. „We kregen te horen dat de dokter in Goes bezig was met een operatie", vertelt Mulder. „En dat die zou ko men als de operatie klaar was." Rond half negen arriveerde de chi rurg in Vlissingen, om Hilly Mul der een kwartier later te opereren. De familie Mulder heeft inmiddels een klacht ingediend bij het zie kenhuis. „Ondanks de morfine heeft mijn vrouw heel veel pijn ge had. Ze heeft uren niet gegeten en gedronken en kon al die tijd niet naar het toilet. Ik vind het geen manier van doen. Als het druk is in de supermarkt doen ze toch ook een tweede kassa open?" Het ziekenhuis laat weten dat de chirurg echt niet eerder naar Vlis singen kon vertrekken. „Hij was in Goes met een operatie bezig en heeft keihard gewerkt. Het komt inderdaad wel eens voor dat er extra artsen worden opgeroepen als het druk is, maar daar is in dit geval niet voor gekozen." Ambu- lancebedrijf Connexxion zei giste ren niet zo snel te kunnen contro leren of het verhaal van Mulder klopt en wat er gebeurd is. „Maar als dat zo is, betreur ik het zeer", zegt Michiel Wildschut. MIDDELBURG - Met een bijdrage uit verschillende fondsen kunnen in Zeeland zes visserijprojecten wor den gerealiseerd. Het gaat om een totaalsubsdie van 663.063 euro. Het geld wordt beschikbaar gesteld op advies van de Lokale Visserij- groep Zeeland, onder voorzitter schap van gedeputeerde Kees van Beveren. Eén van de gehonoreerde aanvra gen betreft de kweek van platte oesters en mosselen in het Veerse Meer. De palingvissers Kees en Marcel van de Kreeke uit Wol phaartsdijk ijveren al jaren voor een alternatieve broodwinning, omdat het in hun sector steeds moeilijker wordt. Vier andere pro jecten zijn ondergebracht in Yerse- ke. Zo gaat schelpdierhandel Krijn Verwijs met de subsidie proberen oesters te kweken volgens de Fran se methode, op zogenaamde tafels in de getijdezone. Mosselbedrijf Barbé ontwikkelt een installatie om reststoffen die vrijkomen bij het verwerken van mosselen te hergebruiken, bijvoorbeeld als schelpdierkalk. foto Deltares voor. de het uittesten van een nieuw zoet-zoutscheidingssysteem in de praktijk. Van Pagee: „Daar ligt net als destijds in de Volkerak- sluizen een buis met gaatjes om een luchtbellenscherm te maken. We konden de resultaten daarvan vergelijken met nieuwere syste men." Om te voorkomen dat zout water in het Hollandsch Diep lekt, is een luchtbellenscherm ontwikkeld waarbij via een op een koker ge monteerde dubbele rij douche- kop-achtige sproeiers lucht wordt aangevoerd. Deze douchekoppen zijn tevens voorzien van een gepa tenteerde luchtverdelers, zodat een gelijkmatige luchtinbreng over de volledige breedte van de sluis wordt verkregen. Ook waterinjec tie, het doorspoelen van de schut- kolk met zoet water en het ge bruik van een drempel zijn be proefd. De resultaten van de praktijkproef worden de komende maanden door Deltares uit Delft uitgewerkt en vergeleken met de uitkomsten van laboratoriumonderzoek en computermodellen. Van Pagee: „Het is nog te vroeg voor definitie ve conclusies, maar de eerste in druk is dat het nieuwe luchtbellen scherm met douchekoppen een slagje beter is dan het traditionele met geperforeerde buizen." Tijdens de proeven is gebleken dat de beroepsscheepvaart geen last heeft van de methoden die zijn uit getest. Ook de recreatievaart kon zonder problemen de nieuwe luchtbellenschermen met waterin jectie passeren. MIDDELBURG - In Sluis komt een tankstation voor bio-ethanol. Het alcoholmengsel onstaat door voe dingsgewassen te vergisten met sui kers of zetmeel en geldt als schoon alternatief voor benzine. Het gaat om de eerste pomp van dit type in Zeeland. Naar verwach ting wordt het vulpunt nog voor de zomervakantie in gebruik geno men. De aanvraag voor opening van een ethanolstation in Hein- kenszand is ingetrokken, aldus een woordvoerder van het landelijke programma 'Schoon en Zuinig'. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, provincies en gemeenten streven een landelijk netwerk na van alternatieve brandstoffen. De overheid stelt voor dit doel 3,6 mil joen euro subsidie beschikbaar. Be halve drie nieuwe pompen voor bio-ethanol in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland komen er met dat geld verspreid over het land ook 53 extra aardgas- en vier biodieselstations bij. In Middelburg en Wissenkerke kan al respectievelijk groen (aard)gas en bio-diesel worden ge tankt. In Zierikzee, Goes en Vlis singen staat de opening van aard- gasDompen gepland. Meer informatie over alternatie- ve brandstoffen is te vinden op www.pzc.nl/fuelswitch. autoverzekering

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29