81 buitenland Mild vonnis zaak Bhopal kan leiden tot een nieuwe giframp in India ANDRE RIEU op het VRIJTHOF in MAASTRICHT! 'Dagboek Mladic over Srebrenica ingekort' Olie wegpompen uit bron gaat sneller Leeggebloede lijken zonder hart gevonden Noord-Korea vervangt premier Deense cartoonist Westergaard stopt Artsen hielpen bij verfijning van verhoren CIA BOEK ONLINE of bel 0900-9697 ACHTERGROND dinsdag 8 juni 2010 Lage straffen en een hoofd verantwoordelijke die zijn deel ontloopt. De nabestaan den van de giframp in het Indiase Bhopal zijn ont hutst over de procesgang. Ruim een kwart eeuw duurde het proces tegen de verantwoordelijken voor de ramp in de India se stad Bhopal. Daar ontsnapte in december 1984 een gifwolk uit een fabriek van het Amerikaanse che miebedrijf Union Carbide (nu van Dow Chemical), die aan 3500 men sen direct het leven kostte en mo gelijk aan zelfs 25.000 mensen in een later stadium. 'Bhopal' is daar mee de grootste industriële ramp in de historie. Een Indiase rechtbank heeft giste ren zeven mensen tot twee jaar cel veroordeeld wegens hun rol bij de ramp. Onder de veroordeelden (allen Indiërs) zijn hoge functiona rissen van Union Carbide. Nog afgezien van de absurd lange tijdspanne van het proces, zijn na- BELCRADO Het dagboek van de Bosnisch-Servi- sche oud-generaal Ratko Mladic over de val van Srebrenica is 'onver klaarbaar kort'. De Servische krant Politika, die inzage in de dagboeken heeft gehad, schreef gisteren dat er kennelijk bladzijden verdwenen zijn. De andere dagboeken bevat ten tussen 200 en 400 bladzijden, het deel over Srebrenica slechts ne gen. De dagboeken zijn door de Ser vische politie overgedragen aan het Joegoslavië-tribunaal. loop der jaren zijn afgezwakt. Be gon het proces in 1984 nog met 'schuldig aan doodslag', (maxi maal tien jaar cel in India), de uit eindelijke uitspraak luidde 'dood door schuld', waardoor de zeven veroordeelden niet meer krijgen dan twee jaar. Wat vooral steekt is dat de Ameri kaan Warren Anderson, indertijd de hoogste baas van Union Carbi de, de dans is ontsprongen. Hij werd daags na de ramp gearres teerd, maar kwam vrij op borg tocht en maakte zich uit de voe ten. Sindsdien verblijft hij in de VS. Nabestaanden verwijten de In diase justitie te laks te zijn geweest in Andersons vervolging. Een woordvoerder van een slachtoffer organisatie zei op televisie dat de schuldigen aan 'Bhopal' als voor beeld moesten worden gesteld om in de toekomst een dergelijke ramp te voorkomen. Anders ge zegd: dit milde vonnis kan zomaar leiden tot een nieuwe ramp. Een overlevende wacht voor het ge rechtsgebouw in Bhopal op de uit spraak tegen de verdachten met een grote foto van een bij de gif ramp omgekomen kind. foto AP WASHINGTON De bestrijders van de olieramp die de Golf van Mexico voor de Ameri kaanse kust teistert, zuigen inmid dels zeker 11.000 vaten olie per et maal weg. Dat zeiden de Ameri kaanse autoriteiten gisteren. De hoeveelheid olie die afgetapt wordt van de lekkende oliebron op de zee bodem, moet nu snel naar de 20.000 vaten per etmaal kunnen. Officiële schattingen geven aan dat de bron tussen de 12.000 en 19.000 vaten per dag de zee in spuit. CAN C U N De politie van Mexico heeft zes lij ken zonder hart gevonden. Ook was het bloed afgetapt uit de stoffe lijke overschotten. De politie deed haar lugubere ontdekking op een erf in een buitenwijk van Cancün, een belangrijke toeristische trek pleister van Mexico. Bij de slachtof fers gaat het om drie mannen, twee vrouwen en een kind. De poli tie wist gisteren nog niets te zeg gen over de identiteit van de slacht offers en het motief. PYONGYANG De Noord-Koreaanse premier Kim Yong-il - geen familie van de Noord-Koreaanse opperste leider met dezelfde naam - is gisteren ont slagen. Dat heeft de Noord-Kore aanse staatstelevisie gemeld. Een reden voor het ontslag van de regeringsleider is niet bekendge maakt. De nu aan de kant gescho ven premier bood in februari in het openbaar excuses aan voor een mislukte geldhervorming. Hij is nu vervangen door Choe Yong-rim. door Joost Bosman bestaanden en slachtoffers diep te leurgesteld in de afloop. De 470 miljoen dollar die Union Carbide als schikking trof, werd slechts zeer gedeeltelijk uitbetaald (in 2004 moest nog steeds een bedrag van maar liefst 330 miljoen wor den overgemaakt aan de slachtof fers en nabestaanden). Bovendien bleek de gifwolk een tijdbom: ze veroorzaakte geneti sche mutaties bij de omwonenden van de fabriek. Daardoor krijgen ze nog altijd kinderen met ernsti ge afwijkingen als blindheid, ver lamdheid en zelfs debiliteit. Het aantal (indirecte) slachtoffers neemt dus toe, zonder dat daar een ruimere schadevergoeding te genover staat. Ook wijzen slachtofferorganisaties erop, dat de aanklachten in de KOPENHAGEN De Deense cartoonist Kurt Wes tergaard stopt met tekenen. Hij werkt al vanaf zijn 23e en wordt in juli 75. „Je moet ooit een keer stop pen", zei hij gisteren. Westergaard werd in 2006 bekend door zijn teke ning van de profeet Mohammed met een bom in zijn tulband. Die prent leverde hem bedreigingen op. Westergaard hoopt dat de ter reurdreiging voor Jyllands-Posten, de krant waarvoor hij 27 jaar werkte, door zijn pensionering afneemt. NEW YORK - Artsen in dienst van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA hebben tijdens de rege ring van president George W. Bush medische experimenten op gevangenen uitgevoerd. De experi menten moesten bijdragen aan de verbetering van omstreden ver hoormethodes als waterboarding en het onthouden van slaap. De artsen moesten er met hun on derzoeken voor zorgen dat bij de ondervragingen binnen de door de regering-Bush gestelde grenzen werd opgetreden. Dat staat in een rapport van mensenrechtenorgani satie Physicians for Human Rights. Bij waterboarding moesten medici volgens The New York Times opte kenen hoe lang die methode werd toegepast, hoe lang de ondervra gers een gedetineerde onder water hielden en hoe de verdachte op de behandeling reageerde. Auto-arrangementen Bus-arrangementen Zie www.kras.nl/andrerieumaastricht en zaterdag 'uitverkocht'. 10 pp In juli zal André Rieu samen met zijn Johann Strauss Orkest een aantal spectaculaire openluchtconcerten geven op het Vrijthof in zijn geboortestad Maastricht! De concerten beloven net als de voorgaande keren een waar muziekspektakel te worden. Boek nu en mis hét evenement van het jaar niet! Vrijdag bijna i Overnachting met ontbijt en concertkaart GT Landhotel Cox* 2 dgn. v.a. 139 Hotel Holland Inn Epen*** 2 dgn. v.a. 139 Vue des Montagnes* 2 dgn. v.a. 149 Vanuit Den Bosch, Tilburg, Eindhoven, Weert en Sittard met concertkaart 1 dag v.a. 129 Overnachting met ontbijt, transfer, Vrijthof v.v. en concertkaart NH Genk'*** 2 dgn. v.a. 179 Novotel Maastricht* 2 dgn. v.a. 199 NH Maastricht* 2 dgn. v.a. 199 Hotel Thermae 2000**** 2 dgn. v.a. 199 Vanuit Amsterdam, Utrecht, Den Bosch en Eindhoven met verblijf in Vue des Montag nes* ontbijt, vervoer van en naar het Vrijt hof en concertkaart 2 dgn. v.a. 169 Vanuit Zwolle, Apeldoorn, Arnhem en Nijmegen óf vanuit Breda, Tilburg, Eind hoven en Weert, met verblijf in Hotel Op de Boud***, ontbijt, vervoer van en naar het Vrijthof en concertkaart 2 dgn. v.a. 189 Overnachting met ontbijt, 3-gangen- diner of dinerbuffet en concertkaart Sandton Eindhoven* 2 dgn. v.a. Chateau de Raay* 2 dgn. v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8