binnenland 17 niet veilig' Vliegtuigbrand door ganzen OPEN AVOND Woonbond: politieke partijen pakken huurders hard aan Donderdag 10 juni 2010 19:00 - 21:00 uur Belangrijke rol privédetective NOODLANDING Schiphol kampt met plaag Westerbork krijgt eerste barak terug dinsdag 8 juni 2010 www.luzac.nl Luzac Lyceum, van brugklas tot diploma. Luzac College, eenjarige versnelde examenopleiding. LUZAC ASSEN - Een gedegen uitgewerkt scenario van privédetective Robert van Hoove heeft een belangrijke rol gespeeld in het besluit van poli tie en justitie de pleegmoeder en haar zoon te arresteren in de zaak Willeke Dost. Dat zei hoofdofficier van justitie Monte van Capelle gis teren. „Zo'n zaak laat je niet los. Re den om in het voorjaar 2009 een nieuw onderzoek te starten", aldus Van Capelle. Na het inventariseren en digitaliseren van alle gegevens zijn in september van dat jaar tien rechercheurs aan de slag gegaan. Zij hoorden 165 oude, maar ook nieuwe getuigen in de zaak. Het speurwerk dat Van Hoove ja renlang deed, was volgens Capelle een welkome aanvulling. De detec tive heeft op vrijwillige basis diver se mensen gehoord, maar ook in terviews die de pleegouders van Willeke destijds hebben afgegeven, onder de loep genomen. „Hij heeft de interviews van dit echtpaar geanalyseerd en in kaart gebracht. Het viel hem op dat deze mensen bijzondere uitlatingen de den. Zo vermoedden de pleeg ouders dat Willeke in handen was gevallen van een loverboy. Ook kon het zijn dat de Bijlmerramp het meisje noodlottig was gewor den. Uiteindelijk oordeelde het Openbaar Ministerie (OM) dat er voldoende feiten en omstandighe den waren voor een verdenking van een strafbaar feit. Doorbraken in oude moordzaken door DNA Veel oude, onopgeloste moordzaken komen de laatste jaren tot een doorbraak, vaak dankzij verbeterde opsporingstechnieken. Zo is de kwaliteit van DNA-onderzoek verhoogd, waardoor met minder materiaal meer resultaat te behalen is. Ook de DNA-databank met profielen van veroordeelden, helpt mee bij het oplossen van zogenoemde 'cold cases'. Hieronder een overzicht. Mei 2008 Veertien jaar na dato pakt de politie de vermoedelijke dader op van de verkrachting van en moord op Christel Ambrosius. Voor deze 'Puttense moordzaak' za ten twee andere mannen onte recht een celstraf uit. DNA dat de nieuwe verdachte moest afstaan wegens een veroordeling voor mis handeling, blijkt in het voorjaar van 2008 overeen te komen met spo ren op het lichaam van Ambrosius. De zaak loopt nog. April 2009 Een 42-jarige man uit Capelle aan den IJssel wordt gear resteerd voor de moord op Hans Schouten in 1991. Het coldcase- team van de Rotterdamse politie ontdekte dat zijn DNA overeen komt met dat op een peuk in de woning van Schouten. Hij krijgt tien jaar. Juli 2009 De politie pakt een Duit ser op voor de moord op de 72-ja- rige Fieny Wouters uit Heerlen. Een DNA-spoor in een Duitse data bank leidt de politie naar de ver dachte van het misdrijf uit 1994. In februari 2010 wordt hij veroor deeld tot negen jaar cel. Juli 2009 Een 48-jarige man wordt in Enschede aangehouden voor de dood in 1991 van de 8-jarige Semi- ha Metin. Hij was al eerder verdach te, maar de politie moest hem we gens gebrek aan bewijs laten gaan. Omdat hij in 2009 vastzat op ver denking van ontucht met een peu ter, werd zijn DNA afgenomen. Het bleek te matchen met materiaal op de pyjama van het meisje. De man krijgt 12 jaar cel en tbs. Februari 2010 De verdachte in de Puttense moordzaak wordt ook ver dacht van de moord op de Rijswijk- se Anneke van der Stap. Zij kwam in de zomer van 2005 door geweld om het leven. Het is wederom DNA dat deze man aan een moord verbindt. Mei 2010 De moord in 1993 op Andrea Luten uit Drenthe lijkt op gelost met de arrestatie van een 41 -jarige man. Haar vader vindt- haar levenloze lichaam op 10 mei in de bossen bij de buurtschap Gijs- selte. De verdachte bekent snel. Ook hij kwam in beeld doordat hij na een andere veroordeling een DNA-monster moest afstaan. Over de hypotheekrenteaf trek is in de verkiezingscam pagne genoeg gezegd. Maar wat doen de huren straks? „Huurders worden oneven redig hard gepakt." door Ap van den Berg Vanaf 2011 mogen wo ningcorporaties de hu ren van huizen en ap partementen tot 648 euro netto per maand met meer dan het inflatiepercenta ge verhogen, als het aan veel poli tieke partijen ligt. CDA, PvdA, D66 en Christenunie gaan in hun verkiezingsprogramma's uit van één tot twee procent meer dan het prijsindexcijfer. De SP wil niet ver der gaan dan het inflatiepercenta ge, dat momenteel ligt op ruim één procent. Huurders met een relatief hoog in komen, vanaf 30.000 euro, moeten van de WD straks zes procent extra betalen, D66, PvdA en SGP hebben voor hogere inkomens een soortgelijke maatregel. GroenLinks wil een 'scheefgroeitaks'. Mensen die te weinig verwonen (gemeten naar inkomen) belemmeren door stroming in huurwoningen en dat is partijen een doorn in het oog. De woningcorporaties, verenigd in de koepel Aedes, laten zich niet uit gebreid uit over de programma's. Ze zijn blij dat de marge bij de meeste partijen hoger ligt'dan het prijsindexcijfer. Corporaties heb ben de laatste jaren fors ingeteerd op de waarde van hun vastgoed. Aedes wil bovenal dat een nieuw kabinet de huur- en koopmarkt in samenhang gaat aanpakken en per regio verschillend. De waarde van het vastgoed zou moeten worden verwerkt in de huurprijzen. Op die manier kunnen de wachtlijs ten in de sociale huursector wor den teruggedrongen en krijgen middeninkomens (30.000 tot 45.000 euro) meer keuze tussen huren of kopen. „In de praktijk be tekent dat dat de huren in Amster dam wat meer gaan stijgen en die in Oost-Groningen misschien om laag kunnen", aldus een woord voerder. Aedes vreest dat een nieuw kabinet voortborduurt op de ideeën van het demissionaire kabinet. Dat wilde corporaties ver bieden nog langer woonruimte te verhuren aan middeninkomens. Die dreigen dan tussen wal en schip te geraken. In Oost-Gronin gen kunnen mensen met 33.000 euro een huis kopen, maar in Utrecht en elders niet. De Nederlandse Woonbond zegt geschokt te zijn. „Een heel klein plusje van een procent voor meer nieuwbouw, energiebesparing, ver betering leefmilieu kunnen we bil lijken. Maar als je ziet dat veel par tijen de huiseigenaren zelfs ont zien, dan worden huurders one venredig hard gepakt", vindt direc teur Ronald Paping. „D66 en WD willen vanaf 2015 aanzienlijk meer. De WD zelfs ruim tien pro cent. Dan gaan huren van 400 eu ro per maand gewoon met 60 a 70 euro omhoog. Dat zullen veel men sen niet meer kunnen opbrengen. Helemaal niet als huurtoeslagen voor de helft worden weggesne den, zoals de WD mettertijd wil." SCHIPHOL - De brand in de linker motor van een Boeing 737 van Royal Air Maroc, zondagavond, blijkt veroorzaakt door een groep ganzen die in de motor was te rechtgekomen. Na de botsing moest het toestel een noodlanding op Schiphol maken. „Dit incident toont aan dat we nog steeds last hebben van een ganzenplaag. Het probleem met ganzen is juist dat ze zo groot zijn en in groepen vlie gen", benadrukt Schipholdirecteur Ad Rutten. Royal Air Maroc stuurde gisteren technici vanuit Casablanca naar Nederland om de noodzakelijke re paraties aan het toestel te verrich ten. De 156 passagiers zijn gisteren alsnog met een ander toestel naar Nador in Marokko gevlogen. De Boeing was zondagavond van af de Aalsmeerbaan opgestegen en kreeg tijdens de start de groep gan zen in één van de twee motoren. De piloot boog toen meteen naar .het noordwesten af, kwam over Haarlem en Spaarndam en vloog na een slinger boven het Noordzee kanaal naar de Polderbaan die die avond in gebruik was voor landin gen. Na de vogelaanvaring ont stond brand in de motor, waarna die is afgezet. Tijdens de rest van de vlucht was er geen vuur meer te zien,'maar wel rook. Veel men sen in de omgeving dachten dat het toestel ging neerstorten omdat het erg laag vloog. Vertegenwoordigers van Royal Air Maroc, de luchtverkeersleiding, Schiphol en de pilotenbond ont kennen dat er gevaar was. De ganzen zijn een voortdurende bron van zorg voor de luchthaven, aldus Schipholdirecteur Rutten. „We zijn al anderhalf jaar met de overheid bezig om het ganzenpro- bleem aan te pakken, maar met verjagen en afschieten redden we het niet." Het aantal 'vogelbotsingen' met vliegtuigen rond Schiphol is het af gelopen jaar bijna verdubbeld. In 2008 telde de luchthaven nog vier aanvaringen per 10.000 vliegbewe gingen waarbij vogels in de moto ren van vliegtuigen belandden, in 2009 was dit aantal gestegen tot ruim zeven. WESTERBORK - Een barak van voor malig kamp Westerbork wordt de ze week in Zelhem (Achterhoek) gedemonteerd en teruggebracht naar Westerbork in Drenthe. Dat liet een woordvoerder van Herin neringscentrum Kamp Wester bork gisteren weten. Vrijdag ver wacht het centrum de barak terug, om daar onderdeel uit te maken van de nieuwe inrichting van het kampterrein. De barak ging begin jaren zestig naar Zelhem om daar dienst te doen als kippenschuur en opslag voor landbouwmachines. De ba rak is de eerste originele barak die terugkeert naar Westerbork.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7