6l Sarina Meijer Lurtkoj- Ut Axei dinsdag 8 juni 2010 „Er is niets mooiers dan Ede vogels horen fluiten, eekhoorns van tak tot tak zien springen en koeien aan de andere kant van de tuinafscheiding zien gra zen." Het natuurlijke gedrag van de dieren kan Sarina Meijer-de Feijter plezieren, maar plan ten, bomen en struiken moeten wel een beetje doen wat zij wil. Meijer laat de natuur niet overal haar gang gaan: 'natuurtuinen' die door de eigenaar niet in de hand worden gehouden, zijn niet aan haar besteed. „Mensen die alles maar in het wilde weg laten groeien, hebben gewoon geen zin om in de tuin te werken." Een tuin moet voor Sarina Meijer bijna altijd op zijn paasbest zijn. Strakke vijvers en borders, gladgeschoren gazons en sierlijk in vorm geknipte buxussen en taxussen. Maar al dat in het gelid - of vrolijk binnen perken kronkelend - bloeiend spul past wel in de omgeving. „Mijn tuin ligt op kalkrijke grond. Dus heb ik geen heidetuin, want heide bloeit op veel armere grond. De basis van mijn tuin is de grond." In haar tuin zijn dus ook geen olijfbomen of palmen te vinden. „Mooi, maar ze horen hier niet, hebben we de afgelopen strenge winter weer kunnen beleven." De oud-docente naaldvakken en menselijke verzorging klinkt strenger dan ze bedoelt. „Iedereen moet zijn tuin vooral zo inrichten Ze is gedurende de zomer hele - soms meer dan 40-urige - werkweken bezig om haar tuin er uit te laten zien zoals zij het wil. Maar Sarina Meijer-de Feijter heeft niet de illusie de baas te worden over de natuur. De Axelse wil dat ook helemaal niet, want ze houdt juist zo van tuinieren omdat ze de hele dag in de natuur bezig kan zijn. De lusthof aan de Axelse Sportlaan mag dan geheel zijn in gericht naar het inzicht van zijn eigenaresse, dieren voelen er zich uitstekend thuis. Reigers zien gelukkig zelden kans om de te grote goudwindes uit de vijvers te plukken, maar Sarina en haar man kunnen het wel waarderen als een ijsvogel in sierlijke duikvlucht een kleiner visje uit het water haalt. Ook de groene specht ziet het echtpaar graag aan het werk in de tuin en alle kleine vogels mogen rustig iets van hun gading van de tuinta fel 'stelen'. De rode eekhoorntjes uit het naburige bos mogen walnoten stropen - sterker: de Meijers leggen zelfs hazelnoten voor hen klaar om de dieren beter te kunnen bekijken. Sarina snoeide één struik zelfs in de vorm van een eekhoorn. zoals hij of zij graag wil. Maar als ik een hof bezoek, wil ik een tuin zien die er piekfijn bij ligt. Een feest om doorheen te lopen, met ver rassende accenten. Als er weinig bijzonders is te zien, ben ik toch wat teleurgesteld." Met het houden van open-tuindagen is Sarina gestopt, maar in mei en juni ontvangt ze nog wel steeds groepen op afspraak. Bussen uit België, Duitsland of Groningen staan af en toe nog voor de deur. „Als je een paar uur in de bus zit, is het wel fijn als je iets ziet dat de moeite waard is. Mensen willen eens zien hoe een ander het doet en komen inspiratie opdoen. Het is overigens wel zo dat degenen die zelf niet tuinieren vaak het meest kritisch zijn." De criticasters moeten wel scherpslijpers zijn, want Meijers tuin is beroemd in binnen- en buitenland. Haar hof figureerde in tal van tijd schriften tot in het prestigieuze Britse Gardens Illustrated. Zocht zij een kleine dertig jaar geleden alleen inspiratie bij fameuze Britse lusthoven, nu leren Britten wat van haar. Me ijer steekt na meer dan een kwart eeuw ook nog steeds graag wat van anderen op. Maar ze gaat niet met elke modegril mee. Ze vindt het logisch dat mensen de laatste jaren de tuin meer bij het huis willen betrek ken. Maar om nou een hele keuken in de tuin te zetten, gaat haar wat ver. „Het heeft weinig zin om een fornuis achter in de tuin te zetten als je tientallen meters met etenswaren moet sjouwen. Ik kan me voorstellen dat je wat op het terras bij het huis neerzet als je keuken net aan de andere kant ligt. Mijn keuken grenst direct aan het terras en als ik het raam open zet, kan ik gewoon aan het gesprek blijven deelnemen." De trend om producten uit de tuin in die tuin te consumeren, is voor Sarina niet nieuw. Op een prachtige zomeravond een aardbeiensorbet eten uit blaadjes van een He- merocalis, een daglelie met eetbare blaadjes. „Mooi om te zien en erg lekker." René Hoonhorst EetokcrDYHA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76