Eigenlijk ben ik fotomodel 2 RletrdMcw Hmk MenJoveid sSismËmËss&b Ve ksuwt vast hetr rieircieicJcest dinsdag 8 juni 2010 Henk Menkveld (51) uit Goes zit al 36 jaar op het dak. Hele bussen Japanners stappen uit om foto's te maken als ik aan het werk ben vertelt hij. Dat de vakman veel bekijks trekt is ook niet zo gek, want rietdekkers zie je niet iedere dag in actie. Mensen kijken nieuwsgierig naar boven als ze hem op het dak met riet in de weer zien. „Daarom zeg ik ook wel eens dat ik eigenlijk fotomodel ben zegt Menkveld lachend. Al op zijn vijftiende werd duidelijk dat Henk talent had voor het rietdekken. „De groenteboer had thuis een rieten dak waar een gat in zat, dat heb ik toen in m'n eentje dicht gemaakt", herinnert hij zich nog goed. Meteen stond zijn besluit vast. De jonge Menkveld stopte met school en ging bij een echte rietdekker in dienst. „De meeste van onze klanten in die tijd waren boeren", vertelt Henk, terwijl hij de boterhammen uit zijn trommel met smaak opeet. „Je mocht daar niet je eigen brood meenemen, want dan waren ze beledigd. We aten dan met de hele boerenfamilie mee." Tijden zijn inderdaad veranderd. Dorpen met boerderijen zijn villawijken, klanten zijn geen boeren maar vakantieparkhouders. Waar de rietdekker vroeger nog veel tijd had om kwali teit af te leveren, moet nu alles onder tijdsdruk. Menkveld laat zich echter niet zomaar uit het veld slaan: „Ik wil altijd de tijd nemen om een goed product af te leveren, zodat ik iets wat ik met mijn eigen handen heb gemaakt met plezier over kan dragen." Zo heeft de Zeeuwse rietdekker monumentjes door heel Europa staan. Van clubhuizen tot scholen, van hotels Bij rietdekken worden verschillende lagen riet op een dichte plaat aangebracht. De rietdekker begint beneden en bedekt het dak tot boven met bosjes riet. Over een rij bosjes wordt een staaldraad aangebracht zodat het riet goed blijf zitten. In totaal komen er ongeveer dertig lagen op het dak te liggen. Niet alle klussen zijn even mak kelijk voor de rietdekker. Een grote boerderij van riet voorzien is geen probleem, maar zo gauw de architect aparte vormen in het dak ontwerpt wordt het moeilijker. „Op papier kan heel veel, maar een architect heeft vaak ideeën die in de praktijk onmoge lijk uit te voeren zijn voor een rietdekker vertelt Henk Menkveld. tot tuinhuisjes. Het staat allemaal op zijn CV. Afgelopen winter gingen de werkzaamheden helaas niet echt van een rieten dakje. Door de sneeuw en vele regen was Menkveld niet in staat om zoveel te werken als gehoopt. „Het materiaal moet droog op het dak komen, an ders gaat het rotten en wordt het een compost- hoop. Als rietdekker ben ik dus erg afhankelijk van het weer", legt hij uit. Om te voorkomen dat hij voor niets naar een klus rijdt checkt Henk altijd even op buienrader of er geen buien worden verwacht. Ik moet altijd wachten tot het helemaal droog is, anders kan ik niet aan de slag." Niet alleen het weer is van cruciaal belang voor de rietdekker, ook houdt Menkveld de kwaliteit van het riet nauwlettend in de gaten. „Er wordt eigenlijk veel te veel riet gepro duceerd. Grote handelaren draaien puur op winst, wat het erg moeilijk maakt om goed riet te vinden." Henk speurt dus zelf naar het soort riet dat hij nodig heeft. Ik let niet alleen op de kwaliteit, maar ik gebruik bijvoorbeeld ook apart riet voor verschillende onderdelen van het dak. Bij een grote boerderij gebruik je lang grof riet, terwijl voor een dakkapel fijn kort riet nodig is." Natuurlijk zitten er risico's aan een beroep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72