Ik aarzel niet om knoper land PZC Tour is decor voor wereldrecordpoging Provincie looft prijs uit voor onderwijsproject Maxime Verhagen in actie voor kerncentrale 22 Rail Away www.pzc.nl/webwinkel dinsdag 8 juni 2010 w&.s Op zondag 4 juli raast het peloton van de Tour de France door Zeeland. De krant telt met een serie over alles rondom het wielerspektakel af tot die dag. door Luc Oggel De Tour de France doet voor het eerst Zeeland aan en dat gegeven is voor Juniorkamer de Bevelanden, Fit- land, Deltapark Neeltje Jans en de provincie aanleiding om op 4 juli nog een ander uniek evenement te houden: een poging om het we reldrecord 'zoveel mogelijk men sen tegelijkertijd spinnen in de bui tenlucht' te verbreken. Daarvoor worden die dag op Delta park Neeltje Jans, waar ook de tus- senspint van de Tour plaatsvindt, vijfhonderd spinningfietsen opge steld met uitzicht op de Ooster- schelde. In totaal worden vier spin- sessies.gehouden, begeleid door een dj en een instructeur. Tijdens de wereldrecordpoging zijn er ver schillende activiteiten en entertain ment. Zo is er onder meer een gro te videowall waarop beelden van de etappe, die live wordt uitgezon den, te zien zijn. De opbrengst van de wereldrecord poging gaat naar de Doe een Wens Stichting Nederland. Die vervult de liefste wens van kinde ren tussen de 3 en 18 jaar met een levensbedreigende ziekte. Het stre ven van de organisatie is om op 4 juli minstens 10.000 euro voor de stichting bij elkaar te spinnen. Deelnemers kunnen zich alleen of in een groep inschrijven voor één van de vier sessies. Deelname kost 35 euro inclusief toegang tot Delta park Neeltje Jans en een shirt met bidon. Voor gezinsleden van deel nemers zijn toegangsbewijzen voor het park tegen het gereduceer de tarief van 7,50 beschikbaar, in clusief zeehondenshow en rond vaart. De spinningsessies beginnen om 10.30,11.30,12.30 en 13.30 uur. Aanmelden voor het evenement kan via de website www.world re- cordspinning.nl. 4 juli 2010 MIDDELBURG - Inspirerende onder wijsprojecten in Zeeland maken dit najaar kans op de eerste Jouw- Zeeland Onderwijsprijs. De provincie wil met deze prijs de aandacht vestigen op goed onder wijs in Zeeland. Alle Zeeuwse scholen uit het mbo, hbo en wo kunnen meedingen naar de prijs. De projecten moeten in 2009 of 2010 uitgevoerd zijn. Het kan bijvoorbeeld gaan om de oprichting van een deelnemers raad, schoolkrant, (mini)onderne- ming, afstudeerproject of een goe- dedoelenactie. De drie beste inzendingen worden ONDERWIJSAUTORITEIT Voorzitter van Taskforce Zeeland Ed D'Hondt door Cornelleke Blok beloond met een geldbedrag van vijftienhonderd, duizend of vijf honderd euro. Dit bedrag is be doeld voor het winnende project of kan besteed worden aan een an der project op dezelfde school. De prijsuitreiking is in november 2010. Gedeputeerde George van Heukelom is voorzitter van de ju ry. Scholieren kunnen zichzelf opgeven, maar ook medestuden ten, docenten of schoolbesturen kunnen een project aanmelden. Aanmelden kan tot 15 juli via het aan meldformulier op www.jouwzee- land.nl of door een e-mail te sturen naar jouwzeeland@zeeland.nl. Ed d'Hondt stond aanvanke lijk niet te springen om zélf de scheidsrechter te zijn die Zeeuwse scholen dwingt om beter samen te werken en beslissingen te nemen. Hij gaf als voorzitter van de Task force Zeeland enkele maanden ge leden in het rapport Kerend Tij im mers het advies om een onafhan kelijke onderwijsautoriteit aan te stellen. „Het was beter geweest als iemand een frisse start had ge maakt. Maar ik loop niet weg voor mijn verantwoordelijkheden. Het onderwijs in Zeeland en de uitvoe ring van het rapport zijn me veel waard." Scholen in Zeeland houden elkaar in de houdgreep, omdat ze vooral aan hun eigen instelling denken. Er is een onafhankelijke persoon nodig die het Zeeuwse belang voorop zet en knopen doorhakt, zo schreven D'Hondt en zijn colle ga's indertijd. De commissie adviseerde het Rijk om zestien miljoen te investeren in het Zeeuwse onderwijs, en Zee land aan te wijzen als proefgebied. In ruil moeten scholen, bedrijven en overheidsinstellingen meer sa menwerken om te voorkomen dat Zeeland straks een achterstandsge bied wordt, als gevolg van bevol- kingskrimp. De taskforce vindt onder meer dat de twee Zeeuwse ROC's moeten fuseren, en dat de Roosevelt Aca demy de Hogeschool Zeeland moet helpen bij het ontwikkelen van masteropleidingen. Ook moe ten de overgangen tussen vmbo, mbo en hbo soepeler worden. D'Hondt moet er nu voor zorgen dat de adviezen van de taskforce daadwerkelijk uitgevoerd worden. „Ik heb geen enkele behoefte om de baas te spelen", benadrukt D'Hondt. „Ik ben ondersteunend, faciliterend en analyserend bezig bij gesprekken tussen gemeenten, scholen, bedrijven en overheden. Ik kijk waar de knelpunten liggen, op het gebied van locaties, de ver deling van opleidingen, of begro tingen. Ik houd ook het overzicht. Als de instellingen er niet uitko men, dan hak ik knopen door. Ik zal niet aarzelend zijn, want dat is tot nu toe het probleem geweest in het Zeeuwse onderwijs." Stoomtreinen Het veelbekeken treinenprogramma Rail Away brengt al verscheidene jaren markante spoorlijnen en fascinerende treinreizen van over de gehele wereld in beeld. In deze serie ziet u de meest authentieke stoomtreinreizen waarbij een link wordt gelegd tussen verleden, heden en toekomst. 12 afleveringen op 4 dvd's met een bezoek aan 9 landen. Totale speelduur 300 minuten, Nederlands gesproken. Adviesprijs €39,95 Lezersprijs* 24,95 exclusief €2,95 verzendkosten categorie DVD's en Games Ed d'Hondt is door het ministerie aangesteld als de eerste onafhankelijke Als hij geen wettelijke bevoegd heid heeft, dan zorgt D'Hondt dat hij die krijgt. „Dat kan bijvoor- - beeld met een tijdelijke bestuurs overeenkomst, waarin scholen voor specifieke problemen afstand doen van hun macht." D'Hondt voorziet niet al te veel problemen. „Het voordeel is dat er extra finan ciële impulsen op het spel staan. Dat kan instellingen wellicht over een dode punten in besprekingen heen helpen." Of de zestien miljoen euro die de taskforce gevraagd heeft er daad werkelijk komt, is nog steeds niet zeker. Dat is mede afhankelijk van de uitslag van de verkiezingen de ze week en de kabinetsformatie er na. D'Hondt heeft goede hoop dat een nieuw kabinet extra geld over heeft voor het Zeeuwse onderwijs. „Zoals het er nu naar uitziet, moet het lukken." D'Hondt wil zich ook inzetten voor mensen die in Zeeuws-Vlaan- deren werken, en in België wonen, of vice versa. Daarvoor is het voor bedrijven aantrekkelijker om zich in Zeeland te vestigen, en houden scholen voldoende leerlingen. „Er zijn betere regelingen nodig op het gebied van bijvoorbeeld verzeke ringen, pensioenen. Ik wil die pro blemen op de agenda zetten." Dit najaar wil D'Hondt een con creet plan van aanpak neerleggen bij het ministerie. „Binnen een jaar moeten echte beslissingen ge nomen worden." m4 iWII MIM—MMBM—HMWfiSa——B883 door Ondine van der Vleuten BORSSELE - 'KCB2 is OK' en 'CDA zegt Ja' stond op de spandoeken die de actievoerders gisteren bij de kerncentrale in Borssele ontrol den. De actievoerders waren de missionair minister Maxime Verha gen, Kamerlid Ad Koppejan en de Borselse wethouder Marga Ver- mue. Een uur eerder was Verha gen in Zeeland gearriveerd, op uit nodiging van Vermue (48e op de CDA-lijst). „Een tweede kerncen trale is een kans om zelf voor ener gie te zorgen, als overbrugging naar groene energie", verklaart Ver mue. „En daarnaast belangrijk voor de werkgelegenheid. Er is hier draagvlak, kennis en kunde." Verhagen werd ontvangen door een groep CDA'ers, de dorpsraad Borssele, Delta-directeur Ad Lou ter en EPZ-directeur los Bongers. Verhagen kreeg een rondleiding in het bezoekerscentrum en, voor hij naar Den Haag terugkeerde, het 'Zeeuws positionpaper'. Provincie, de Zeeuwse gemeenten en de wa terschappen sommen hierin de Zeeuwse standpunten op over za ken als zorg, onderwijs en natuur lijk energie. „Het paper zegt: dit speelt er in Zeeland, dit vinden wij daarvan, en hou daar rekening mee bij de kabinetsformatie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64