OdyZee School Emergis krijgt eindelijk vorm Maria Jonker makèn 201 Extra geld om Vlissingen iets veiliger te maken CONCEPT Rust, regelmaat, begeleiding Voorlichting over genotmiddelen Zes kandidaten voor kinderburgemeester Gereedschap weg na inbraak in bedrijf Dromen of ambities waar jongeren voor gaan, worden in deze serie belicht. Dit is het laatste artikel voor de zomerstop we gaan vooruit -I HflÊCÖ dinsdag 8 juni 2010 door Claudia Sondervan GOES - De bouw van hun nieuwe school voor speciaal onderwijs op het terrein van Emergis in Goes is kortgeleden begonnen. Binnen kort gaan de eerste funderingspa len voor het nieuwe gebouw de grond in. De oude Ithakaschool - ooit begon nen als een klasje met vier leerlin gen, maar uitgegroeid tot een school met tweehonderd leerlin gen uit heel Zeeland - krijgt dan een bij de naam OdyZee School en College passend uiterlijk. De school draagt die nieuwe naam al een jaar. De leerlingen zijn er blij mee. De naam Ithaka hing te veel samen met de kliniek voor kinderpsychiatrie, die ook is geves tigd op het terrein van Emergis. Het betreft wel een school voor speciaal onderwijs, maar de leerlin gen kunnen er de gewone vmbo-opleidingen volgen. De sch'ool onderscheidt zich specifiek door de nadruk te leggen op rust, stabiliteit, regelmaat en extra bege leiding. Op OdyZee wisselen de kleine klassen niet van lokaal of leer kracht. Als dat nodig is voor een vak wisselen de docenten elkaar af. Dat scheelt turbulentie op de schoolgangen en in het hoofd van de leerlingen. Het is zaak dat de school mee werkt aan de rustige omgeving. Maar het huidige onderkomen is een verzameling portocabins rond een semi-permanent gebouw. Die omgeving is warm, gehorig en veel te krap. De nieuwe school lost die problemen op. Het gebouw is ruim, geluidarm en gelegen in het groen. Uitgekiende klimaatbehandeling - volgens het 'frisse-schoolconcept' - houdt de scholieren optimaal bij de les. De benedenverdieping, met blauw als sfeerkleur, is van de basisschool klassen. Elke groep krijgt buiten bij het lokaal een eigen ruimte, waar ze kunnen spelen. De bovenverdieping is groen en het domein van het voortgezet on derwijs. Voor de oudere leerlingen wordt gedacht aan een nieuw voet balveld. Er komt ook een keuken waar leer lingen zelf soep en belegde brood jes kunnen maken en nieuwe ruimten voor techniek, natuur- en scheikunde en gymnastiek. Het ontwerp voor de OdyZee-school op het terrein van Emergis komt van architect Taco Tuinhof KRUININGEN Indigo Preventie houdt donderdag om 19.30 uur in Ons Dorpshuis in Kruiningen een ouderavond over genotmiddelen. De bijeenkomst is bedoeld voor ouders van kinderen uit de gemeente Reimerswaal met een kind in groep 7 of 8. Ze krijgen voorlichting over roken en drinken en middelengebruik door kinde ren. Daarnaast krijgen ze tips over hoe ze afspraken met kinderen moeten maken. GOES Twaalf kandidaten tussen elf en twaalf jaar meldden zich, inmid dels zijn er zes over. Na een eerste selectie heeft de jury bepaald dat Koen van Houten, Yasmine Belha- jji, Anne Koopman, Jordi Bot, Shin- ne Boonstra en Lizzy Gmelich Meij- ling verder mogen in de strijd om de titel kinderburgemeester. Zater dag tussen 11.00 en 15.00 uur vin den naast het stadhuis op de Grote Markt de verkiezingen plaats. TERNEUZEN TERNEUZEN - Bij een bedrijf aan de Energïestraat in Terneuzen is in de nacht van zondag op maandag ge reedschap gestolen. De inbraak werd ontdekt doordat er een auto met geopende portie ren voor de deur stond. Die bleek van de bedrijfseigenaar. Uit de auto waren sleutels gestolen, die toe gang gaven tot het bedrijf. Onderzoek met een speurhond le verde geen spoor op van de da- der(s). JONGEREN door Marijke Vael Vijf keer per week rijdt ze met de bus naar Rotter dam. Vervelend en saai soms, maar ze heeft het er voor over. Want de 16-jarige Ma ria Jonker uit Zierikzee voelt zich op haar plek op het Grafisch Ly ceum Rotterdam. „Dit is waar ik mee door wil. Crea tief bezig zijn, is wat ik het liefste doe." Reeds als kind tekende en knutselde Maria graag en veel. „Maar toen wist ik nog niet dat er zo'n school bestond." Sinds ze dat ontdekte, omdat de zus van een vriendin op het Grafisch Lyceum zat, weet de Zierikzeese wat ze wil. „Na het basisjaar kies ik voor de richting Art en Design, want daarmee kan ik naar de Kunstaca demie. Het lijkt me heel gaaf om beroepsmatig grafische ontwerpen te maken bij een reclamebureau of Op haar twaalfde maakte Maria Jon ker een groot en gedetailleerd olie verfschilderij met de afbeelding van een poolhond. „Ik houd van dieren en vind het leuk om ze te tekenen en schilderen," vertelt ze. Maria schilderde de hond na van een plaat je uit een boek. Ze zat indertijd op les bij de Zierikzeese kunstenares Sylvia van Mil. tijdschrift." Voorlopig geniet Maria van het werk dat ze maakt voor haar opleiding, die onder jongeren bekend staat als 'die school waar aparte mensen op zitten.' „Dat klopt, je ziet veel artistieke figuren. Jongeren die niet met de mode meedoen, maar een heel eigen stijl hebben. Ik kijk in de pauzes graag naar al die types." Haar eigen uiter lijk vindt Maria niet extravagant. „Ik heb wel een eigen stijl, maar niet alternatief" Dat geldt ook voor het creatieve werk dat ze maakt. „Abstract heeft wel wat, maar het is niet wat ik wil schilderen. Ik vind het fijn om gedetailleerd en precies te wer ken." Dat bleek reeds toen ze als 12-jarige een gedetailleerd olieverf schilderij maakte van een poolvos. „Ik houd van dieren. Ik had toen schilderles van Sylvia van Mil." In opdracht van school portretteer de Maria onder anderen een klas genoot. „Alles moet in verhouding Maria komt regelmatig in H&M kle dingzaken en vond het leuk een tas te ontwerpen voor de collectie van deze winkelketen. Het was ook een schoolopdracht. Een van de ideeën die ze uitwerkte was een zwart - grijs-wit collage met als blikvanger een rozerood detail: mooie dames, een parfumflesje van 'Burberry the beat' en een rijtje winkelpanden. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gemeente Vlissin gen wil over vijf jaar op de Veilig heidsmonitor van het CBS gelijk of hoger scoren dan de gemiddel de Nederlandse gemeente. Daar voor zal de gemeente sterker inzet ten op cameratoezicht, buurtbe middeling en persoonsgerichte aanpak van de zogenoemde har- de-kern-jongeren. De stad scoort nu een 6,5 op het veiligheidsgevoel. Landelijk ligt het gemiddelde op 6,8 en in Zee land zelfs op 7,1. Vlissingen trekt 370.000 euro extra uit om daar iets aan te doen. Zo zal de gemeente sa men met onder meer politie, Openbaar Ministerie en het Veilig heidshuis overlastgevende jonge ren aanpakken en ze perspectief bieden. Zo kunnen zij de mogelijk heid krijgen een opleiding te vol gen. Om de taken van de deelne mende instellingen goed op elkaar af te stemmen, zet de gemeente een coördinator in. Dat is vastge legd in het integraal sociaal veilig heidsbeleid 2010-2014. Verder heeft Vlissingen het handhavings- programma 2010 vastgesteld. Daar in staat dat de gemeente zich speci fiek zal richten op scooteroverlast, overlastgevende jongeren en alco hol- en drugsgebruik. Greenpeace heeft ons uitge- i roepen tot groenste T energieproducent van Nederland. /f Stap over naar de groenste tijdens de Eneco inruilweken en ontvang 3 maanden gratis V Ecostroom*. J T.w.v. C 91 bij Eneco GroenVast 3 jaar, gebaseerd op een gemiddeld jaarverbruik (3.350 kWh elektriciteit) van een gemiddeld Nederlands huishouden met een dubbele meter. Inclusief BTW, heffingskorting en Energiebelasting 2010 en exclusief transport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62