binnenland 15 Scherpe aanval op Rutte in eindfase Superstips van de dag... stipreizen.nl Rouvoet wil werk afmaken Met minder dan twee dagen te gaan, nemen de ex-coalitiegenoten CDA en PvdA Mark Rutte en zijn voorgenomen beleid fel op de korrel. dinsdag 8 juni 2010 LIJSTTREKKERSDEBAT 'Een broos groeiende economie is als een plantje, dat moetje water geven. Maar u (Rutte, red.) komt met een grote snoeischaar aanzetten' Met nog 36 uur te gaan voor de langverwachte verkie zingsdag debatteerden de lijsttrekkers van de zes groot ste partijen gisteravond in Rotterdam. door Lianne Sleutjes Er is in deze campagne wei nig wat PvdA'er Job Co- hen en CDA'er Jan Peter Balkenende bindt, behalve de achterstand op WD-lijsttrek- ker Mark Rutte. Met 36 virtuele ze tels gaat deze eenzaam aan kop, volgens Maurice de Hond. PvdA en CDA scoren 30 en 25. In een van de laatste lijsttrekkers debatten, gisteren gehouden door het tv-programma EenVandaag en de Erasmus Universiteit in Rotter dam, probeerden de twee Rutte dan ook te vloeren door hem aan te pakken op het terrein waarmee hij stemmen lijkt te winnen, de economie. Volgens Balkenende had Rutte anderhalf jaar geleden desastreuze ideeën om de econo mische crisis te boven te komen. „Als we hadden gedaan wat Rutte had gewild, hadden we nu econo mische krimp gehad en veel meer DEN HAAG - ChristenUnie-lijsttrek- ker André Rouvoet wil opnieuw een kabinet met een 'christelijk-so- ciale missie', dat het werk van het huidige kabinet kan afmaken. „De missie van groei, respect, duur zaamheid en solidariteit is niet klaar", zei Rouvoet in een inter view met het ANP. Hij heeft zich er aan geërgerd dat er maar over twee coalities wordt gesproken: een centrum-rechts ka binet met in ieder geval WD en CDA, of'nieuw paars'. „Ik zou wil len dat CDA en PvdA de mogelijk heid van een christelijk-sociaal ka binet niet van tafel veegden. Dat gebeurt nu wel en dat vind ik niet verantwoord." Rouvoet richt zijn pijlen vooral op CDA-leider Balkenende. Het breek punt wat betreft de hypotheekren teaftrek, noemt hij 'niet verant woord', zijn voorkeur voor een ka binet met WD, D66 en Groen- Links is 'merkwaardig', omdat die willen breken met het beleid voor gezinnen en onderwijsvrijheid. werklozen." Job Cohen: „Met Rut- tes beleid hadden we 150.000 werklozen meer gehad." Het was echter SP'er Emile Roe mer die met een oneliner kans zag de liberaal een tikje te geven: „Een broos groeiende economie is als een plantje, dat moet je water ge ven. Maar u komt met een grote snoeischaar aanzetten." Toch leken de aanvallen Rutte wei nig te deren. Op heikele punten ontweek hij aanvallen van onder anderen Femke Halsema (Groen- Links) door er niet op in te gaan. „U kiest ervoor om mensen het be zoek aan hun huisarts te laten beta len. Maar de bankiers gaan vrijuit", probeerde Halsema. „Zeg Mark Rutte en Jan Peter Balkenende tijdens het debat. nou eens iets over die huisartsen." Maar Rutte repte er met geen woord over. Cohen en PW-partijleider Geert Wilders botsten stevig over de stel ling dat er een halt moet worden toegeroepen aan de islam. Wilders ging met een gestrekt been die dis cussie in. Fel refereerde hij aan het feit dat hij al bijna zes jaar lang zwaar bewaakt moet worden. „Bij ieder publiek optreden moet ik een debat voeren met een kogel vrij vest aan. U niet." Cohen noemde het 'een schande' dat Wilders bewaakt door het le ven moet, maar hij vindt het on juist om mensen over één kam te scheren. De PvdA'er moest zich re vancheren voor eerdere tv-debat- ten. Maar dat lukte hem één op één met Wilders niet goed, omdat de PW-leider op het gebied van is lam en immigratie een onophou delijke stroom oneliners uit zijn mouw kan schudden. Volgens Halsema ziet Wilders niet dat er heel veel moslims zijn die willen strijden tegen radicale mos lims. „Het land zou er van opknap pen als het brullen zou ophouden en we maatregelen zouden tref fen." Kijkers verzameld in een pa nel riepen Wilders uit tot winnaar van het debat (21 procent), gevolgd door Cohen (20 procent). Rutte werd derde (19 procent). Morgen is het zover: in het stem lokaal wacht het rode potlood om het vonnis te vellen over de cam pagne van de afgelopen weken. De provincie telt niet mee Vaak gehoord verwijt aan de bor reltafel: Kamerleden zijn alleen maar bezig met de Randstad. De provincie komt er bekaaid af, want ze wonen en werken er niet. Is dat zo? Ja, zeggen histori cus Cas de Quay en onderzoeker Pim Walenkamp. Zij vlooiden al le kandidatenlijsten na en stelden vast dat ze geen afspiegeling vor men van de Nederlandse bevol king. Bij bijna alle partijen is de Randstad (Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht) oververtegen woordigd. Gerekend naar het in wonertal (7 miljoen) zou 40 pro cent van de kandidaten uit de Randstad mogen komen. De wer kelijkheid is nogal anders. SP-lijsttrekker Emile Roemer Provincie telt niet mee (3) Sprak oud-politicus Hans Wiegel (WD) altijd graag over 'de men sen in het land', het is het CDA dat zijn kandidaten het best over het land heeft gespreid. Bij de eer ste 35 kandidaten komen er veer tien uit de Randstad (40 procent). Die Randstedelingen staan overi gens wel hoog op de lijst. Goede tweede is de WD, ondanks de mislukte poging van de liberale achterban om regionale kandida ten hoger op de lijst te plaatsen. Bij de PvdA komt de provincie bij de eerste tien amper aan bod (twee kandidaten), maar worden het er 21 bij de eerste 35. Conclusie van de onderzoekers: wie provinciaal wil stemmen moet dat via een voorkeursstem doen. Partner bepalend bij keuze De tijd dat de man bepaalde hoe er gestemd diende te worden ligt achter ons. Maar partners beïn vloeden elkaar wel degelijk bij de keuze, hebben de sociologen Hil- de CofFé (Utrecht) en Arana Need (Enschede) onderzocht. Partners kiezen in hoge mate voor eenzelf de politieke stroming: links, rechts of confessioneel. De eigen sociaal-economische achtergrond speelt niet of nauwelijks een rol. Provincie telt niet mee (2) Dries weet het toch Vooral de SP heeft de onderzoe kers verrast. Vaandeldrager is wel iswaar Brabander in hart, nieren en tongval Emile Roemer. Maar na hem staan op de lijst bij de eer ste tien kandidaten acht Hollan ders. Ook D66 laat de provincie links liggen: van de eerste twin tig kandidaten komen er 17 uit de Randstad. Het beeld is bij Groen- Links, Christenunie en Partij voor de Dieren niet veel anders. Oud-premier Dries van Agt gaat tóch CDA stemmen. Gisteroch tend liet hij nog weten een zwe vende kiezer te zijn. Van Agt zei tijdens opnames van Nova Colle ge Tour over Balkenende: „Er is slijtage, de mensen hebben het wel gezien." Gistermiddag was hij een andere mening toegedaan. „Voor zo veel kwaliteit en vecht lust zou iedere kiezer moeten ca pituleren." 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stiprei2en.nl. Prijzen p,p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut exel. Calamiteitenfond boek online of bel 020 - 66 22 222 lerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut exd. Calamiteitenfonds/reservenngskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5