r fit te zijn sport 25 Brazilië en Engeland doorstaan laatste test voor WK in Zuid-Afrika Blauwe doffer bezorgt De Bruine zege Ride for the Roses: Voor Jan dinsdag 8 juni 2010 'Bij Arjen zit de blessure tamelijk laag, dat is meestal niet zo gunstig.' Fysiotherapeut Dick van Toorn door Harm Harkema DEN HAAG - Arjen Robben heeft goede hoop dat zijn hamstringbles sure in een week weer genezen kan zijn. De Rotterdamse fysiothe rapeut Dick van Toorn (78), bij wie de international onder behan deling is, is voorzichtiger. „Met een slag om de arm denk ik dat dat moet kunnen." Robben hoopt deze week nog naar Zuid-Afrika te vliegen. Van Toorn, bij wie Robben nu onder behandeling is, was gisterochtend realistisch. „Die hoop heeft hij van zichzelf. Ik ben geen voorspeller. Ik weet het niet", aldus de 78-jari- ge Rotterdammer telefonisch van uit zijn praktijk. Robben heeft zich gisteren bij Van Toorn gemeld. Hij blijft er min stens enkele dagen onder behande ling. Lopen was er gisteren nog niet bij: wel krachttraining met ge wichten. „Ik ben er bijna zeker van dat ik so wieso naar het WK ga", zei de in ternational in vorm na de eerste behandelingen. Op de vraag hoe ernstig Robbens blessure is, zegt Van Toorn weder om: „Ik weet het niet." Hij wijst er op dat de mri-scan aangeeft dat er een scheurtje in de hamstring zit, alsmede enkele kleine haarscheur tjes. „Maar door vocht en bloed heb je er geen duidelijk beeld van. Bovendien zegt de grootte van een scheuring niet zoveel. Soms her stelt een grote scheur zonder haar scheurtjes sneller dan een kleine met haarscheurtjes. Het hangt ook van de plaats af Bij Arjen zit de blessure tamelijk laag, dat is meest al niet zo gunstig. Maar daarmee is evenmin gezegd dat het niet kan worden opgelost." Van Toorn denkt dat Robbens hoop voornamelijk gestoeld is op de eerdere behandeling die hij hem heeft gegeven, en op die aan Rafael van der Vaart. „Dat ging toen vlot. Maar nogmaals: dat zegt niks over deze behandeling." Van Toorn behandelde Robben eerder in 2008, voor een kuitblessure die hij opliep in de Champions Lea gue. Robben herstelde in een week tijd, hoewel zijn toenmalige clubartsen bij Real Madrid reke ning hielden met drie weken. Mo gelijk verklaart dat de uitspraak vah Robben dat hij met een week hersteld kan zijn. Van Toorn is een befaamde fysio therapeut. Hij combineert fysio therapie met manuele therapie, acupunctuur en krachttraining. Grote oud-voetballers als Johan Cruijff Marco van Basten en Ro nald Koeman vertrouwden hem hun kwetsuren toe. Robben dankte zijn spoedige her stel in 2008 ook aan de samenwer king met oud-voetballer Tscheu La Ling, die een bedrijf in voedings middelen runt. Ling paste het dieet van Robben aan om de kans op spierblessures te verkleinen. Hij gaf hem extra supplementen mee om de eiwitten en de hoeveel heid aminozuren op peil te hou den. Robben is gevreesd om zijn explo siviteit, maar dat maakt hem ook kwetsbaar. Zijn vader en zaakwaar nemer Hans Robben zoekt de ver klaring voor zijn gevoeligheid voor spierblessures in het feit dat zijn zoon 'veel witte spiervezels heeft, waardoor ze gemakkelijk snelle en korte bewegingen kunnen maken'. Robben zelfheeft zijn koffer inge pakt laten staan. „Het is echter moeilijk ver vooruit te kijken. Ik heb één kans en ga er vol voor." Oranje speelt komende maandag de eerste wedstrijd op het WK. Dat duel komt vrijwel zeker te vroeg voor Robben. DAR ES SALAAM - Het Braziliaanse voetbalelftal heeft gisteren zijn laat ste oefenduel in de voorbereiding op het WK in Zuid-Afrika ruim ge wonnen. Santos-speler Robinho en Ramires van Benfica troffen bei de tweemaal doel in de wedstrijd tegen Tanzania die eindigde in 5-1. Real Madrid-speler Kaka zorgde voor het andere doelpunt van de Brazilianen. Ook het Engelse voetbalelftal speelde gisteren een laatste oefen duel. Het team van bondscoach Fa- bio Capello won met 3-0 van Plati num Stars, dat in de hoogste divi sie van de Zuid-Afrikaanse compe titie speelt. Jermain Defoe, Joe Co le en Wayne Rooney zorgde voor de doelpunten in het Moruleng Stadion bij Rustenburg. Harry Kewell is inzetbaar in de groepsfase van het WK voetbal. De vedette van Australië was lange tijd een twijfelgeval in de selectie vanwege een liesblessure. Hij liet zondagavond na de training weten dat hij helemaal fit is. Naast de vreugde over de terug keer van Kewell heerst er in het Australische kamp ook bezorgd heid: reservedoelman Brad Jones vertrok zondag naar huis omdat bij zijn zoontje leukemie is gecon stateerd. Die gebeurtenis heeft bij de Australiërs diepe indruk ge maakt. „We zien onszelf als één fa milie. We spelen nu ook voor de familie van Jones", zei aanvoerder Lucas Neill. Lothar Matthaus ziet Nederland niet als een belangrijke kandidaat voor de wereldtitel. De oud-inter national van Duitsland is van me ning dat Oranje de afgelopen jaren te weinig heeft laten zien op grote toernooien. „Hoewel Nederland geweldige spelers heeft, doet de ploeg het nooit heel erg goed op een wereldkampioenschap. De eni ge uitzonderingen zijn 1974 en 1978. De Nederlanders hebben al tijd de neiging voor het publiek te spelen. Dat gaat ten koste van de teamprestatie", analyseerde Matthaus de kwaliteiten van Oran je- Het voetbalelftal van Nieuw-Zeeland heeft gisteren een training moeten inkorten vanwege een rookwalm. De rook was af komstig uit een nabijgelegen 'township' waar inwoners hout en chemicaliën verbrandden om warm te blijven in de Zuid-Afri kaanse winter. Nieuw-Zeeland traint in het Sinaba Stadion in Da- veyton op ongeveer veertig kilome ter van Johannesburg. Toen er voor de training een witte laag rook boven het speelveld hing, be sloot de medische staf samen met aanvoerder Ryan Nelson om uit ge zondheidsoverwegingen slechts en kele oefeningen te doen. door Fred Rabout OOSTBURC - In de provinciale dui vensport was het het weekend van de blauwe doffers. Een driejarige doffer in blauwe outfit bezorgde Hans de Bruine uit Kamperland de provinciale winst op het over- nachtconcours vanuit Bergerac en een jaarling blauwe doffer deed dat voor de Breskense combinatie van vader Henk en zoon Henry Mookhoek op het midfondcon- cours vanuit Orleans. Voor beiden werd het weer een keer tijd dat er wat gewonnen werd. Hans de Bruine moet terug gaan tot eind tachtiger jaren, hij weet zelf het jaar niet eens meer exact. Destijds werd Orleans met oude duiven gewonnen. De combi natie Mookhoek moet wat minder ver in het archief duiken. Zij won nen in 2003 Sourdun. De 60-jarige Hans de Bruine heeft een jaar of vijftien geleden de over stap gemaakt van programmaspe ler naar de overnacht. In de begin jaren met redelijk succes, de laatste jaren wat minder. Dat bewijst het feit dat hij met slechts vier oude weduwschapsdoffers aan het vlieg- seizoen begon. Daarvan kwam er onlangs nog ééntje gewond thuis van een trainingsvlucht dus werd de selectie teruggebracht tot drie. Twee daarvan werden ingekorfd op het openingsconcours op de overnacht, Bergerac. De ruim twee duizend duiven werden vrijdag middag om 13.00 uur op 785 kilo meter van het thuishok gelost. Za terdagmorgen meldde de winnen de doffer zich op het hok van Hans de Bruine. „Hij moet geko men zijn toen ik mijn rondje met de hond aan het doen was, want toen ik thuiskwam zat hij op het hok. Netjes elektronisch geklokt." Het was de tweede getekende, de eerste was zaterdagavond nog niet thuis. De combinatie Mookhoek had er 27 ingezet op Orleans. De jaarling doffer, de achttiende getekende, kwam al vanuit de richting Hoofd plaat. „Niet de juiste", volgens de 43-jarige Henry. Het scheelde dan ook maar bijzonder weinig of de winst ging naar Edy de Wever uit Schoondijke. Na wat rekenwerk be droeg het verschil welgeteld één se conde. Maar de eerste wint zo sim pel is dat nog steeds. Het was de zelfde doffer die een tweetal we ken terug nog de rayonwinst pakte op het concours vanuit Pithiviers. Henry beoefent al jaren samen met zijn vader de duivensport en is de man van de verzorging. Va der Henk is immers een week van huis weg in verband met de visse rij. Komend weekend staan Breuil le Vert (vitesse) en La Souterraine (dagfond) op het programma. HsaMManaNaMaMKBeMBBsaBBBHBHBHanrasMMKea ■BEMBBMRsaeaa Duizenden fietsers komen zaterdag naar Goes om geld in te zamelen voor de kankerbestrijding. In de aan loop naar de Delta Ride for the Ro ses laat de PZC elke dag een bijzon dere deelnemer aan het woord. Van daag: Nanda Filius (38) uit Kloetin- ge. door Sven Remijnsen KLOETINGE - „Voor mijn moeder en mij wordt het een heel bijzon dere dag. Vorig jaar hebben we de Ride for the Roses met mijn vader gereden. Zaterdag fietsen we zon der hem, want hij is niet meer bij ons. Mijn vader, Jan Filius, heeft al tijd heel veel gefietst. Veel grote toertochten en soms ook wedstrij den bij de trimmers. Hij heeft ons aangestoken, onze liefde voor het fietsen hebben we van hem. Mijn vader heeft tweeënhalf jaar darmkanker gehad. Vorig jaar rond deze tijd was hij al heel ziek. Hij leek niet mee te kunnen doen aan de Ride for the Roses, wat hij zo graag wilde, maar op de dag zelf zei hij ineens: 'Ik moet dit doen, voor mezelf en voor alle an dere mensen die ziek zijn.' Mijn moeder en ik reden met hem mee, vijftig kilometer lang. Ik weet niet hoe hij het heeft gedaan, het kost- te hem zo veel moeite, maar het is hem gelukt. Daarna heeft hij nooit meer gefietst. Op 22 november 2009 is mijn va der overleden. Hij is 63 jaar gewor den, veel te jong natuurlijk. Hij stond nog zo in het leven, sportte heel veel en was altijd erg begaan met anderen. Om hem te herden ken, gaan mijn moeder en ik vaker samen fietsen. Op 5 september rij den we ook de landelijke Ride of the Roses in Venlo. Dat doen we voor hem en voor iedereen die ziek is. Ik roep iedereen op om za terdag mee te doen. Het is zo goed dat dit wordt georganiseerd in Zee land, want voor de kankerbestrij ding kan nooit genoeg geld wor den ingezameld. Het samen rijden geeft bovendien een enorm gevoel van verbondenheid, het is een soort familiegevoel. Ik zal in gedachten vaak bij mijn vader zijn. Ik denk elke dag aan hem. Het zal lastig zijn, zeker bij de start en de finish, maar dat geeft niet, dat mag. Mijn vader had een prachtige race fiets, dat was zijn paradepaardje. Hij had 'm laten bouwen bij Jaap Huissoon in Goes. Toen ik laatst een nieuwe fiets nodig had, heb ik bij Jaap een frame gekocht en daar de onderdelen van mijn vaders fiets op laten zetten. Dat is mijn herinnering aan hem." De fiets van Nanda Filius is afgemonteerd met de onderdelen van de fiets van haar overleden vader. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45