De dood, elke nacht, alsof het Emelisser bier bevalt Amerikanen 181 zeeland Bezwaren tegen bouw ecolodges Tv-opnames Van der Most bij Spek mie Stroop Het leesbevorderingsproject Bazar is in de Zeeuwse bi bliotheek afgesloten met een groot aantal workshops en presentaties. dinsdag 8 juni 2010 door Ton van den Nouweland zierikzee - Tegenstanders van uit breiding van camping Ecomaire met vijftig ecolodges, bieden van avond een petitie aan tijdens de vergadering van de raadscommis sie Openbare Ruimte. Onder dit verzoekschrift staan 110 handteke ningen. Een woordvoerder van de bezwaarmakers maakt gebruik van het recht op inspraak. Campinghouder Niek Deïst wil zijn recreatiebedrijf aan de Riet dijk in Zonnemaire uitbreiden met vijftig lodges; vakantiewonin gen die in het dijklichaam worden gebouwd. Het gemeentebestuur heeft nog geen vergunningen ver leend, maar vindt dat het initiatief van Deist in het bestemmingsplan past. Deïst moet wel een hoeveel heid natuur aanleggen die overeen komt met de oppervlakte van de ecolodges. De nieuwe vakantiewo ningen komen tussen Deists be staande landschapscamping Kijk Uit en de naastgelegen landschaps camping Zonnehoeve. Een aantal omwonenden van de Rietdijk vindt dat met de nieuw bouw het open 'karakter van de polder wordt aangetast. Als het ge meentebestuur dit toestaat, kun nen ook andere polders worden bebouwd, vinden de bezwaarma kers. De vereniging Stad 8c Lande is ook gekant tegen het plan van Deïst. 's-heerenhoek - Mensen die hele maal niets om voetbal geven heb ben volgende week maandag (tij dens de wedstrijd Nederland-De- nemarken) in 's-Heerenhoek een alternatief. Zij kunnen er getuige van zijn hoe topondernemer Hen- nie van der Most met zijn helikop ter rond 13.00 uur landt om het nieuwe streekproductenrestaurant Spek mie Stroop te openen. Daar worden voor zijn televisieprogram ma Operatie Van der Most opna mes van gemaakt. Spek mie Stroop is de nieuwe formule van eigenaren Kees en Margot van Damme. De bezoekersaantallen van hun disco Kiekieris liepen te rug. Daarom benaderden ze Van der Most. LEZEN MEEST CELEZEN 1. Vertrek raadsleden verrast SP 2. Lintje voor Vlissingse dirigent 3. Hoofdwond door val met scooter STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Emile Calon middelburg - Negen woorden op een stukje zwart papier, niet veel groter dan een kwart A4: 'De dood, elke nacht, alsof het nooit anders was'. Leoni Beijer van de Zeeuwse Bibli otheek las gistermiddag die woor den en was er even stil van. Zicht baar onder de indruk van het ge dicht vroeg ze zich af waarom een tiener van dertien of veertien jaar zulke woorden kiest. Brugklasleerlingen van de Christe lijke Scholen Gemeenschap (CSW) en het Scheldemond Colle ge waren gisteren bijeen in de Zeeuwse bibliotheek in Middel burg voor de feestelijke afsluiting van het leesbevorderingsproject Ba zar. Ze konden aan tal van activitei ten deelnemen zoals een voorlees- wedstrijd, rapgedichten maken, storyboard schrijven, kaftjes kij ken en opereren als reporter. Auteur Judy Elfferich was uitgeno digd om de scholieren te leren sms-gedichten te schrijven. In overleg met de bibliotheek koos ze echter voor stiftgedichten. Bij deze vorm van dichten moeten leerlin gen vooral schrappen. Met een stift in de hand bewerkten ze een pagina en streepten alle woorden weg die niet in hun gedicht pas ten. Wat restte was een gekleurd vel papier met hier en daar een woord of een stukje zin. Al die woorden en zinnen samen vorm den een nieuw gedicht. Zo kon den uit een willekeurige pagina uit een roman vele honderden ver schillende gedichten worden ge componeerd. „Je moet er niet al te veel bij na te denken", zei Elfferich. „Je pakt een bladzijde van een krant of boek en gaat aan de slag met woorden die je raken. Het is het omgekeerde van verzinnen." Chahid Ben Sallam, Hannan El Haltach en Chirihan Dahraaii von den het zeer leuk om op die ma nier met taal bezig te zijn. De drie leerlingen van het Scheldemond College zaten samen aan een tafel tje en waren eerst op zoek naar aansprekende zinsnedes in een oude krant, om daarna met een donkere stift de rest te schrappen. Het leesbevorderingsproject werkt volgens Beijer prima. „Wij horen van de scholen dat leerlingen door het project enthousiast worden over lezen. Ze komen veel leuke boeken tegen en willen die lezen." Zenno Koppejans (Vlissingen) wist na het luisteren naar schrijf ster Corien Botman nog niet of hij Schaduwspits zou gaan lezen. Dat boek is gebaseerd op de jeugdoplei ding van Ajax. De Vlissinger is ech ter een overtuigd fan van Sparta, vertelde hij na afloop van de voor dracht door Botman. Haar verhaal vond hij echter wel boeiend, want ze wist veel te ver tellen over het leven van de jonge ren die in de jeugdselecties van Ajax spelen. De schrijfster vertelde de Walcherse jongeren dat de Ajax-jeugd elk jaar beoordeeld wordt. „Elk jaar vallen er af. Voor velen, ook voor ouders, vormt dat een enorme teleurstelling." Ze vertelde ook dat die jonge Ajax-spelers door het vele trainen vaak nog maar weinig groeien. „Zoveel energie verbruiken ze tij dens het trainen." Ondanks die woorden wil Stein Roelse toch topvoetbalier worden, zei hij na afloop van de voor dracht. „Maar niet bij Ajax, die club wint geen prijzen." Zilan £elik (13) uit Middelburg ope reerde gistermiddag als 'razende re porter' tijdens de afsluiting van het leesbevorderingsproject Bazar. Ze leest veel en komt zeker twee keer in de maand in de bibliotheek voor lees- en studieboeken. Ze hoopte gisteren ook te leren hoe ze muziek en films kan downloa den. Nick Mondeel (13) uit Middelburg is niet zo'n lezer. Hij komt maar hoogst zelden in de bibliotheek. „Een tot twee keer per jaar." Hij leest wel veel tijdschiften. Dat vindt hij veel boeiender. Het leesbevorde ringsproject vond hij bovendien wel leuk omdat hij véél vragen kon stel len aan mensen die iets doen met schrijven. Khae Somsrisa (14) uit Vlissingen genoot van het leesbevorderingspro ject. Vooral omdat ze gisteren op creatief gebied veel kon doen. „Din gen die ik nog nooit gedaan heb." Veel lezen doet de Vlissingse niet. Films kijken is meer haar ding. Ze leent echter geen films uit de biblio theek. Ze kijkt naar films die op tv komen. Chahid Ben Sallam, Hannan El Haltach door Claudia Sondervan kamperland - Emelisser bier is een hit in het oosten van de Vere nigde Staten. Binnenkort maken de Scandinaviërs kennis met de speciaalbieren van de Kamperland- se brouwerij. Er moeten vergis- tingstanks en brouwketels bij in het brouwhuis. „We zitten een beetje aan onze tax met onze capaciteit", zegt brouw meester Kees Bubberman. Eige naar Tom ter Horst denkt serieus aan uitbreiden, vooral nu de ko mende maanden de Emelisser spe ciaalbieren hun introductie bele ven in Denemarken, Zweden en Finland. Bubberman: „Die landen komen overeen met Noord-Ameri- ka als het om smaak gaat." Bubberman houdt van zwaar en hoppig, met een stevig alcoholper centage van rond de elf procent en veel hop. In die stijl brouwde hij in 2007 'voor de lol' een Double In dia Pale Ale, een tripel naar Ameri kaanse stijl - 'gebrouwen met veel alcohol en hop, opdat die de zee reis naar India zou overleven' - die de aandacht trok van een New Yorkse importeur. Het zware Emelisser bier sloeg aan bij de speciaalbiercafé's in Boston en Washington en inmiddels gaat een derde van de bierproductie, 30.000 liter, naar de oostkust van de VS. Binnenkort wil de impor teur via San Francisco geheel Cali- fornië bekend maken met het 'pro duct of Zealand'. Komend najaar wordt de brouwmeester door de importeur voorgesteld aan Ameri kaanse afnemers. De recensies in de VS zijn 'best wel positief, vindt Bubberman. De website van de 'brews 8c brewers authority' Rate- beer zet Emelisse Imperial Rus sian Stout op nummer 21 van de vijftig beste Nederlandse bieren. Elke woensdag en zaterdag zijn er rondleidingen in de brouwerij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20