io strategisch stemmen CDA P-S LIfr, CDA #PvdA SP» Stemmen we morgen met het hoofd of met het hart? Is het wijs de partij te kiezen die het beste bij je past, of moet de mo derne kiezer aansturen op de beste coalitie of premier? dinsdag 8 juni 2010 Slotpeilingen uitslag Tweede Kamerverkiezingen Balkenende Peiling Maurice de Hond* Peiling Interview NSS/Synovate Peiling TNS NIPO Definitieve uitslag Balkenende II* 44 44,,. door Joep Trommelen Schuivende Mark Rutte en Job Cohen ha meren er al we ken op: zij voe ren de twee strijd over de politieke macht in het land. 'Stem op ons, dan bepalen wij welk kabi net er komt!' Ze doen een beroep op de 'strategische stemmer' in ons. Die kijkt verder dan zijn on verdunde politieke voorkeur. Wel ke coalitie wil ik? Welke premier? En dan kan het weieens PvdA in plaats van GroenLinks worden, CDA in plaats van Christenunie of WD en niet PW. In Engeland met zijn districtenstel sel, waar per district slechts één persoon wordt afgevaardigd, neigt de kiezer er vanzelf naar op een van de de twee 'grootste' kandida ten te stemmen. Anders gaat de stem immers 'verloren'. In Nederland niet. Daar dragen bijna alle stemmen bij aan de zetel verdeling in de Tweede Kamer. Ook kleine partijen komen in het parlement. Er lijkt dus op het eer ste gezicht weinig reden om strate gisch te gaan stemmen. Maar juist in Nederland blijkt de kiezer 'over de verkiezingen heen te kijken' en in het stemhokje al aan de kabinetsformatie te den ken. Dat bleek uit een onderzoek uit 2006 van politicoloog Martin Rosema van de Universiteit Twen te. Bij de vorige Kamerverkiezin gen in dat jaar kwam er volgens hem een einde aan het fenomeen dat in Nederland steevast twee par tijen een coalitie konden vormen. En nu, vier jaar later, zijn drie par tijen wellicht niet eens genoeg meer. Dat kan echter ook in het voordeel van de 'kleintjes' werken, legt Ro sema uit. „De Christenunie heeft de laatste jaren al bewezen te kun nen regeren en ook GroenLinks wil dat nu nadrukkelijk. En wordt ook genoemd in mogelijke coali ties, net als D66." Ook al zijn er deze verkiezingen talloze redenen om strategisch op een grote partij te stemmen, het 'netto-effect' kan volgens hem wei eens meevallen. „Meestal zie je de kleinere partijen in de laatste we ken dalen in peilingen, dat effect zie ik deze keer minder sterk." Professor politieke wetenschapper aan de Universiteit van Leiden Ga len Irwin denkt toch dat veel GroenLinks-, D66-, PW- en SP-aanhangers morgen toch op Rutte of Cohen zullen stemmen. „In de peilingen gaven zij heel lang de boodschap af dat ze eigen lijk iets anders willen dan de geves tigde partijen. Maar als de verkie zingen dichterbij komen, keren ze terug op het oude nest. Omdat ze invloed willen hebben op wie er straks gaat regeren." Irwin vindt het logisch dat niet het CDA maar de WD de peilin gen aanvoert. „De CDA-aanhang komt nu meer overeen met zijn na tuurlijke, confessionele achterban. Balkenende is het ijzersterke CDA-imago van betrouwbare rege ringspartij kwijtgeraakt. Wat dan overblijft, is de traditionele confes sionele achterban, en veel minder mensen hanteren tegenwoordig Balkenende IV .4141 41 23 23 Onderzoeksbureau DeHond deed in 2002 geen onderzoek. Kabinet-Balkenende III was een rompkabinet, gevormd na de val van Balkenende II. Bronnen: De Hond, Interview-NSS, TNS NIPO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10