buitenland9 Overstroming Poolse stad Met stip dé voordeligste! stipreizen.nl Witte Huis overweegt straf voor BP om ramp Pakistan vreest op komst zijnde tropische storm Zo'n 150.000 Polen bij zaligverklaring Tientallen doden door stammenstrijd Darfur Kind na naspelen zelfmoord dood maandag 7 juni 2010 Brandweerlieden evacueren inwoners van het Poolse plaatsje Mielec aan de Wisloka, een zijrivier van de Wisla. Ook de Wisloka bereikte dit weekeinde een extreem hoge waterstand. foto Krzysztof Lokaj/AP •Myiw ii ju hm niiffr-ffirgmiTfr ranïïiïïiM i ttui n w ww ww 'i' rai i rr111111" "i r i LONDEN - De Amerikaanse rege ring overweegt het Britse oliecon cern BP uit te sluiten van toekom stige overheidscontracten en olie winningsprojecten in de Verenig de Staten. Dat zou de straf zijn voor de olieramp met een door BP gehuurd boorplatform in de Golf van Mexico, meldde The Sunday Times gisteren. BP is de voornaamste leverancier van olie en gas aan het Amerikaan se leger met contracten die jaar lijks meer dan 2 miljard dollar (1,7 miljard euro) opleveren. Het voor stel om BP buitenspel te zetten, is een reactie van het Witte Huis op woedende reacties van de Ameri kaanse bevolking. Vooral inwoners van de staten aan de Golf van Mexico zijn verontwaardigd over de manier waarop BP tot dusver met de olieramp omgaat. Dit weekend boekte BP, zeven we ken na het zinkerf van het plat form, een eerste succesje met het opvangen van olie. Volgens be stuursvoorzitter Tony Hayward vangt de kap die over de lekkende olieleiding is geplaatst, per dag on geveer 10.000 vaten op. „Zo wordt waarschijnlijk veruit het grootste deel van de lekkende olie opgevan gen." Hayward zei dat over ruim een week een ander systeem om de lekkage te bedwingen zal wor den toegepast. Sinds het begin van de ramp stroomde naar schatting dagelijks tussen de 12.000 en 19.000 vaten ruwe olie de zee in. Daarmee is het de grootste natuurramp in de geschiedenis van de VS. BP gaf gis teren aan alle gegronde schade claims als gevolg van de ramp te zullen betalen 'zolang het duurt'. KARACHI - Een op komst zijnde tro pische storm, genaamd Phet, heeft gisteren in de Pakistaanse stad Ka rachi ernstige stortregens veroor zaakt. Huizen raakten beschadigd, wegen kwamen onder water te staan en elektriciteit werd afgesne den. Zeven mensen kwamen om toen ze in het water geëlektrocu- teerd werden. De autoriteiten vrezen ergere over stromingen en zijn begonnen met de evacuatie van bewoners. Som migen weigerden hun huizen te verlaten, maar de meeste mensen konden naar hoger gelegen gebied gebracht worden. Verwacht werd dat de tropische storm later aan land zou komen en meer wind en regen met zich zou meebrengen. In Oman zorgde de tropische cy cloon eerder voor ten minste zes tien doden. Grote delen van Karachi en andere kustplaatsen in Pakistan zijn zeer arm. Wegen, bruggen, huizen en afwateringssystemen zijn in zeer slechte staat waardoor ze kwets baar worden voor harde wind, zware regen en woeste zee. WARSCHAU - De stad Sandomierz in het zuiden van Polen is gisteren deels onder water gelopen na een dijkdoorbraak van de Wisla. De zandzakken op de rechteroever van de rivier hielden geen stand te gen het steeds maar stijgende wa terpeil. Twee weken geleden was dat ook al eens gebeurd. Burgemeester Jerzy Borowski meldde dat een wijk van de stad en een grote glasfabriek, de belang rijkste werkgever in de regio, wer den bedreigd. De autoriteiten rie pen 3500 inwoners op hun wo ning te verlaten. De meesten ble ven echter thuis. Ze worden door de brandweer van drinkwater en levensmiddelen voorzien. De histo rische stadskern aan de hoger gele gen linkeroever wordt niet be dreigd. Polen wordt al weken geteisterd door overstromingen door het wassende water in de Wisla, die het hele land van zuid naar noord doorkruist. De Poolse premier Do nald Tusk is gisteren naar het cri sisgebied bij Sandomierz gereisd om poolshoogte te nemen. Ook het plaatsje Tarnobrzeg, 15 ki lometer ten zuiden van Sando mierz, staat deels onder water. Ook daar negeerden zo'n vierdui zend inwoners de oproep van de autoriteiten om hun huizen te ver laten. Op andere plekken langs de Wisla blijft de toestand kritiek. In de hoofdstad Warschau, die eerder ook al te kampen had met zware wateroverlast, is de alarmfase afge kondigd. De verwachting is dat de Wisla er morgen een kritiek water peil bereikt. Omdat de oevers al zijn verzwakt, houden lokale auto riteiten rekening met het ergste. Elders in Centraal-Europa worden ook Slowakije en Hongarije be dreigd door hoog water. Slowakije kampt met de zwaarste overstro mingen in duizend jaar tijd, zei de Slowaakse premier Robert Fico za terdag. De Slowaakse autoriteiten hebben duizenden mensen en die ren in het oosten van het land geë vacueerd. Drie mensen zijn ver mist en vermoedelijk omgekomen. In de nacht van vrijdag op zater dag werden 1500 mensen uit hun huizen gehaald in Kosice, de twee de stad van het land, vanwege het stijgende waterpeil in de rivier Hornad. Fico heeft 25 miljoen eu ro uitgetrokken voor noodhulp aan de getroffen gebieden. WARSCHAU Naar schatting 150.000 Polen wa ren gisteren op het Pilsudskiplein in Warschau getuige van de zalig verklaring van Jerzy Popieluszko. De priester, geestelijk verzorger van de vakbond Solidariteit, werd in 1984 vermoord door de Poolse veiligheidsdienst. Omdat Popielusz ko als martelaar voor het geloof is erkend, hoefde aan hem geen won der te worden toegeschreven voor een zaligverklaring. KHARTOUM Door een stammenstrijd in de Su danese regio Darfur zijn tientallen doden gevallen. Dat heeft stamlei- der Ezzedin Eissa al-Mandil van de Misseriya-stam gisteren laten we ten. De strijd met de Rezeigat-stam brak volgens hem donderdag uit, nadat leden van de Rezeigat een dorp van de Misseriya hadden aan vallen. Tijdens de dagenlange ge vechten die volgden, kwamen ze ker 41 leden van beide stammen om en vielen zeventien gewonden. ISTANBUL - In de Turkse stad Istan bul is vrijdagavond een 8-jarig meisje om het leven gekomen bij een poging een zelfmoordscène uit een tv-serie na te spelen. Ze stond op het bed met haar moe ders hoofddoek om haar nek én de verwarmingsbuis, en gleed uit. Het meisje had een soortgelijke zelfmoord gezien in de serie Kurt- lar Vadisi (Vallei van de Wolven) over de maffia. Kurtlar Vadisi krijgt al jaren kritiek vanwege on der meer het vele geweld, maar is onverminderd populair onder Tur ken. 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.sliprerzen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut exd. Calamiteitenfonds/ boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stlpreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut exd. Calamileitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR w r»,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9