binnenland 17 Ieder pikt een graantje mee in Peru Regels voor melden zelfmoord versoepeld Zomer in OOSTENRIJK... met KRAS.NL! Pgratis JORAN VAN DER SLOOT Nieuwe feiten over moord in hotelkamer Lima komen niet naar boven BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm Zwartrijders en rokers in treinen betrapt Professor Smalhout verdachte wapenbezit KARINTHIE •mw™PJK5!£ TIROL maandag 7 juni 2010 Als het gaat om de zaak Stephany Flores en Joran van der Sloot, heeft ieder een in Peru een mening, een waarschuwing of een dubbele agenda. door onze correspondent Robert-Jan Friele Waar gebeurd: voor het hoofdkantoor van de Peruaanse re cherche Dinincri, een uur nadat ]oran van der Sloot tot drie keer toe is getoond aan de verzamelde (wereld)pers, verschij nen ineens drie figuren in pon cho's. Ze hebben hoeden op en to veren rare geluiden uit muziekin strumenten, terwijl één van hen een A3-tje vasthoudt met daarop een grote foto van de Nederlander. Het zijn sjamanen, verklaren ze even later. Ze zijn hier om Van der Sloot een 'spirituele straf te geven'. Eerder was, ook al vanuit het niets, Julio Quintania opgedoken. De advocaat, 'gespecialiseerd in mensenrechten, strafrecht en mi lieuzaken' zegt: „Ik ben tot de con clusie gekomen dat Van der Sloot tussen 2005 (verdwijning Natalee Holloway, red.) en nu meer moor den heeft gepleegd." De sjamanen en Quintania bevesti gen het beeld dat kort daarvoor was ontstaan tijdens de persconfe rentie waar minister Salazar Miran da van Binnenlandse Zaken zich zelf feliciteerde met de snelle arres tatie van Van der Sloot: overal pro beren figuren profijt te trekken uit de moord op Stephany Flores, waarvan Van der Sloot de enige verdachte is. In het geval van de Peruaanse rege ring - door de Nederlandse ambas sade in Lima om opheldering ge vraagd over de circusachtige pre sentatie van Van der Sloot aan de pers - komt de zaak op een mooi moment. Zaterdag werden de ge beurtenissen herdacht die precies een jaar geleden plaatsvonden in de provincie Bagua. Bij een confrontatie tussen Amazo ne-indianen en de politie vielen toen 33 doden. Het kostte de Peru aanse premier zijn baan, maar een jaar na het incident in Baguazo wordt in het land nog steeds gedis cussieerd over de schuldvraag. Dankzij de vangst van Van der Sloot verdwijnt die vraag naar de achtergrond. Nieuwe feiten over de moord op Stephany Flores kwamen dit week einde echter niet naar boven. Ook de verklaring van de Albanese Uru- guayaan Elton Garcia, een poker maatje van Van der Sloot, werpt weinig nieuws op de zaak: hij be vestigt slechts wat de honderden malen vertoonde televisiebeelden ook al laten zien. Van der Sloot en Flores pokerden samen en vertrokken samen naar hotel TAC. Ze gingen daar samen kamer 309 binnen, hij kwam er in zijn eentje weer uit. Tot de resulta ten van DNA-onderzoek bekend worden gemaakt, is dat het voor naamste bewijs tegen Van der Sloot. Het is nog onbekend wat Van der Sloot zaterdag tegenover de recher che heeft verklaard. Hij vroeg om een Nederlandse tolk. Ook kreeg hij op verzoek een pro deo-advo- caat toegewezen. Nu Van der Sloot ergens hoog in het gebouw van de Dinincri in handen is van de Peruaanse recher cheurs, zit er niets anders op dan te wachten op hun conclusies. Een politieagent zegt: „Dus op Aruba wilde hij niet praten hè? Nou, dat zal hier anders gaan. Daarvoor hebben wij zo onze ma nieren." Beelden, opgenomen met de bewakingscamera in het hotel TAC in Lima, tonen hoe Joran van der Sloot met Stephany Flores het hotel binnenkomt, hoe ze vervolgens samen zijn kamer betre den en hoe Van der Sloot een uur of drie later weer alleen naar buiten komt. foto AP door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Zelfmoorden die wor den gepleegd tijdens een behande ling in psychiatrische klinieken hoeven vanaf volgend jaar niet meer automatisch te worden ge meld aan de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. Dat heeft de inspectie besloten naar aanleiding van promotieon derzoek van klinisch psychologe Annemiek Huisman aan de Vrije Universiteit. Nu is het verplicht ie dere suïcide binnen de instelling te melden. Morgen, op een congres over suïci des, zal de nieuwe werkwijze van de inspectie worden gepresen teerd. De beleidswijziging wordt gebaseerd op bevindingen van Huisman. Zij bestudeerde meer dan vijfhonderd zelfmoordmeldin gen die bij de inspectie waren bin nengekomen. Bij veel ervan was er niets mis met de kwaliteit van de zorg. De inspectie verwacht dat in stellingen veruit de meeste suïcide meldingen intern kunnen onder zoeken en daaruit eventueel lering kunnen trekken. Het idee dat de inspectie hulpverleners standaard controleert en hen kan bestraffen, maakt hulpverleners nu schuchter, merkte Huisman tijdens vraagge sprekken met psychiaters, psycho logen en verpleegkundigen. Zij durven meer te vertellen als de zaak intern wordt afgehandeld, ver wacht ook de inspectie. De inspectie vindt nader onder zoek alleen nodig bij calamiteiten en wanneer het slachtoffer ge dwongen was opgenomen of zich in de isoleercel van het leven heeft beroofd. Dit geldt ook voor ernsti ge zelfmoordpogingen. Nederland is het enige land waar bij instellingen verplicht zijn iede re suïcide te melden. De inspectie wil de regels per 1 januari 2011 ver soepelen. Dit jaar vindt al een proef plaatsvinden bij drie GGZ-in- stellingen; in Amersfoort, Den Dol- der en Heiloo. Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. UTRECHT Tijdens een controle in nachttrei nen zijn afgelopen weekeinde 77 mensen betrapt op zwartrijden. Aan 31 treinreizigers werden bekeu ringen uitgedeeld voor onder meer roken in de trein, openbare dron kenschap of voeten op de bank. De politie hield twee mensen aan om dat ze nog celstraf te goed hadden of geen gehoor hadden gegeven aan gerechtelijke vonnissen. AMSTERDAM Professor Bob Smalhout is afgelo pen week aangehouden wegens verboden wapenbezit. De arresta tie volgde na de vondst van onder meer twintig vuurwapens, waar voor een 55-jarige Volendammer is aangehouden. Volgens De Tele graaf gaat het om de schoonzoon van Smalhout. Die zit nog vast, Smalhout is vrijgelaten. Inclusief vele extra's! 'Vvvw.kras. Wandelbestemming bij uitstek! Autovakantie Aschau bei Kirchberg 2 t/m 15 dagen met ontbijt, lunch en diner Aankomstdata: van 19/6 f/m 3/10 verblijf Gasthof Fritzhof, idyllisch gelegen in het Spertental met ontbijt, lunchpakket en 3-gangendiner wandelparadijs van de Kitzbühler Alpen! tip: prima overnachtingshotel naar Kroatië Zie www.kras.nl/51337 Autovakantie Bad Bleiberg 4/5/8 dagen met o.a. ontbijt en diner Aankomstdata: van 17/6 t/m 14/10 verblijf in het 3-sterren familiehotel Vital, aan de voet van de Dobratsch met welkomstdrankje, ontbijtbuffet, 3-gangen keuzemenu met een drankje tips: bezoek Villach en de Milstattersee. Zie www.kras.nl/50785 Autovakantie Eichgraben 4/5 dagen o.b.v. Ail Inclusive Aankomstdata: van 17/6 t/m 28/9 verblijf in het 4-sterren Hotel Wiener- wald, op ca. 35 km van Wenen met ontbijtbuffet, lunchpakket, diner en drankjes (van 16.00 - 21.00 uur) tips: Schloss Schönbrunn en Sachertorte! Zie www.kras.nl/51312 Autovakantie Rauris 8/15 dagen met o.a. ontbijt en diner Aankomstdata: van 19/6 t/m 23/10 verblijf in het 4-sterren Ferienwelt Kristall in het centrum van Rauris met o.a. ontbijt, uitgebreide diners en diverse excursies (o.a. wandeling met gids), gebruik wellness en kinderaniipatie 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7