Roland Garros sport29 Schiavone raakt de juiste snaar Rossi breekt scheenbeen in Mugello en kan WK-titel wel vergeten maandag 7 juni 2010 'Als je zo blijft spelen ga je hier nog vaak winnen.' Robin Söderling over Nadal door Edward Swier PARIJS - Het gaf een vertrouwd ge voel Rafael Nadal te zien met de Coupe des Mousquetaires in zijn handen. „Dit is mijn huis, hier voel ik me thuis", gaf hij het pu bliek op Roland Garros prijs. De Spaanse gravelvirtuoos stond er te stralen met de zilveren beker. Zo als in 2005, 2006, 2007 én 2008. „Ik wilde zo graag weer terug zijn op topniveau." Voor de vijfde keer alweer won Na dal in Parijs, alleen vorig jaar lukte het even niet. Toen kampte de gra- velspecialist uit Manacor met knie klachten en viel de Mallorcaan in de vierde ronde ten prooi aan de latere finalist Robin Söderling. Gis teren kreeg hij, onder een dreigen de Parijse hemel, zijn revanche. De Zweed, weer doorgedrongen tot de eindstrijd, had ditmaal niets in te brengen: 6-4 6-2 6-4. De behendige linkshander Nadal (24) is weer nummer één van de wereld. Omdat Roger Federer het toernooi in 2009 won én dit jaar niet verder kwam dan de kwartfi nales levert de Zwitser veel pun ten in. Volgens Federer kan je „met een stel goeie benen, een ij- zersterke forehand en een behoor lijke backhand" op gravel al excelle ren. Een prima volley of service is volgens de Zwitser niet echt nood zakelijk. Met zijn opmerking dat je ook als incomplete tennisser op gravel grote successen kunt boe ken, doet hij Nadal feitelijk tekort. Van tennis op gravel kan je wel de gelijk een studie maken. En er in afstuderen. Nadals erelijst bewijst dat. In 2010 verloor hij niet één keer op gravel. De toernooien van Rome, Monte Carlo, Madrid en nu Parijs staan op zijn rapport zonder onvoldoendes. Tegenover 203 zeges staan slechts zestien nederlagen, een onovertrof fen gemiddelde. Hoewel hij zelf lang niet altijd te spreken was over zijn niveau, toon de Nadal in Parijs aan op eenzame hoogte te staan. Hij stond (net als in 2008) geen set af, was door gaans in iets meer dan twee uur tjes klaar met zijn opponent. Te gen Robin Söderling was het in de eindstrijd niet anders. Nadal, geboren voor het gemalen baksteen, bekijkt het graveltennis met andere ogen dan zijn oppo nenten, duidelijk anders dan Fede rer. „Het gaat er volgens mij toch vooral om dat je vooraf tot in de tail bedenkt hoe je een wedstrijd wilt winnen. Wat mij betreft gaat dat op de snellere ondergronden, gras en hardcourt niet echt op. Daar gaat het om het moment, rea geren op de service. Op gravel is tactiek veel meer van belang. Je kunt aanvallend spelen, dan weer wat defensiever, je kunt naar vo ren komen, achterin blijven. Er zijn zoveel opties, het is ook een denksport." Flet is het verschil tus sen Nadal en de rest. Hij bedenkt de goede dingen, anderen niet. Söderling toonde dat aan. De Zweed had gisteren namelijk wel zijn kansjes, maar wist ze niet te benutten. In de eerste en tweede set kreeg hij liefst acht breekpun ten. De vier mogelijkheden die Söderling op 1-0 in de tweede set kreeg, en niet verzilverde, leidden zijn einde in. Niet veel later knak te de Zweed als knackebrod. Nadal maakte, ten overstaan van onder anderen de Spaanse konin gin Sofia, megaster Beyoncé en haar rappende liefde Iay-Z, in de derde set snel duidelijk wat de eni ge uitslag van de finale kon zijn met een break op de eerste service beurt van de Zweed: 6-4 6-16-4. Na de laatste klap zeeg Nadal in-, een op het gravel. Francesca Schiavone kust het gravel na haar zege op Samantha Stosur in de finale van Roland Garros. foto Michel Spingler/AP door Edward Swier PARIJS - Ze kon het zich allemaal van televisie herinneren. „Ik wist het al als kind: als je daar ooit staat, moet je iedereen bedanken. Maar toen het moment daar was, dacht ik: wat zeiden Rafa en Roger ook alweer." Francesca Schiavone, de verrassende winnares van Ro land Garros, probeerde het uit het blote hoofd. Ze verklaarde de stante pede naar Parijs afgereisde vriendengroep voor gek. „Tien uur in de auto, you are crazy." Strooide een handkus naar haar ouders thuis in Milaan, was aardig voor het publiek, voor tegenstandster Samantha Stosur. In de typisch Italiaanse heisa ver gat ze echter degene die bij haar de juiste snaar had geraakt- Er is namelijk een antwoord op de vraag waarom toch juist Stosur en Schiavone, niet bepaald de favorie ten, zaterdag de eindstrijd op Ro land Garros speelden. Het was niet alleen een kwestie van fitheid, van scherpte, van wat geluk. Welnee. Beiden zijn overgestapt op een nieuwe bespanning van hun racket en maken sindsdien opmer kelijke vorderingen. De RPM Blast van Babolat, een achtkantige noviteit, wordt ge vreesd in het circuit. Vooral door tegenstanders die, vanwege hun contractuele verplichtingen, geen gebruik van de snaren mogen ma ken. Coaches waren de afgelopen dagen naarstig op zoek naar een rolletje van de mysterieuze zwarte 'strings', om de geheimen ervan te ontrafelen. Voor velen kwam dat te laat. Justi ne Henin, Serena Williams en Jele- na Jankovic vielen ten prooi aan Stosur. Schiavone, de eerste Italiaanse win nares van een grandslamtoernooi, klopte in aanloop naar de eind strijd Carline Wozniacki en Elena Dementieva. De RPM (Revolutions Per Minute) Blast is specifiek voor tennissers die met veel spin spelen. Zoals Sto sur, met de forehand, en Schiavo ne, met haar backhand. Rafael Na dal, meester van de topspin, pro beerde de snaren eind 2009 voor het eerst en was direct enthou siast. „Ik heb altijd vastgehouden aan dezelfde spullen, maar toen ik hier mee testte, was ik onmiddel lijk om. Je voelt de bal beter, het geeft meer grip. Het lijkt wel of de bal langer op je racket blijft, dat je er daardoor meer controle over hebt." Stosur en Schiavone heb ben dezelfde ervaringen. De polyester snaar is achtkantig. Niet rond, niet glad. Je hebt er een voudigweg, door het siliconenom- hulsel, meer grip mee. Het hart van de snaar zorgt voor een 'tram poline-effect', de veerkracht is - ze ker als een speler met veel spin speelt - enorm. Waar het lijkt of een bal uitgaat, stuitert hij vaak net nog voor de baseline. Schiavone en Stosur, meiden van de gestampte pot, maakten er niet de mooiste finale van. De veel agressievere Schiavone brak Stosur in de eerste set op 4-4 en kwam in de tweede een break achter, maar pakte die snel weer terug. Ook in de tiebreak had ze veel meer 'grin- ta' dan haar Australische opponen- te: 6-4, 7-6 (2). Valentino Rossi grijpt meteen naar z'n been na de val. foto AP door jaap van Brummelen mucello - Wat is een TT zonder Valentino Rossi? Die vraag hangt boven de kathedraal van de motor sport zolang het fenomeen Rossi bestaat. Over drie weken zullen we het weten. Drie weken voor de MotoGP-race van de TT losbarst vleide Rossi zich neer op de opera tietafel van het Centra Traumatolo- gico Ortopedico in Florence. In een tweeënhalf uur durende operatie boog dokter Roberto Buz- zi zich over Rossi's gebroken rech ter scheenbeen. De open wond werd schoon gemaakt en de gebro ken botdelen met behulp van een pen aan elkaar gezet. Op zijn vroegst over een week kan Rossi het hospitaal verlaten. Weg tiende wereldtitel, weg TT. Op het circuit waar hij vorig seizoen nog op grootse wijze zijn honderdste Grand Prix-zege vierde, kan 'de dokter' in het gunstigste geval als lopend patiënt op krukken zijn fans in vervoering brengen. Liefst 230 races achtereen was de 31-jarige Rossi aan de start versche nen, voordat de grote maestro de eerste ernstige blessure uit zijn car rière opliep. In de tweede vrije trai ning van de koningsklasse op zater dagochtend in het Italiaanse Mu gello sloeg het noodlot toe voor Italië's populairste en waarschijn lijk ook rijkste sportman. Rossi's fatale highsider bracht een aard schok teweeg, die voor 'tutto Ita lia' een minstens even grote im pact had als het afhaken van Arjen Robben bij Oranje. Per helikopter werd Rossi naar het ziekenhuis in Florence vervoerd. Het gemis van de superster is on miskenbaar een devaluatie van de 80e TT. Vorig seizoen kleurde de Asser NOordlus geel met Ros- si-fans. Toch vertrouwt TT-direc- teur Peter Oosterbaan er op dat het merk TT zo sterk is dat de ge volgen voor de publieke belangstel ling beperkt zullen blijven. „Natuurlijk'is een TT zonder Rossi ondenkbaar. Dit wordt mijn ne gende TT als directeur, maar Rossi is er al die tijd bij geweest. Als er dan toch geen wonderdokter is, die Rossi tijdig kan oplappen, is dat jammer maar de TT is zo'n on gelooflijk sterk evenement dat ik denk dat het effect voor de toe schouwersaantallen beperkt zal blijven. Alle zestigduizend tribune plaatsen zijn inmiddels al lang uit verkocht." In Mugello was dat niet het geval. Tenminste niet in de strijd om de eerste plaats. Dani Pe- drosa deed waar hij goed in is: van af pole tot finish heersen. Lorenzo moest al snel inzien dat de Honda- coureur niet te volgen was. Meer dan Dovizioso in de strijd om de tweede plaats verslaan kon hij de ze keer niet. Stoner werd vierde door Melandri en De Puniet in een pakkend gevecht te kloppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67