Bijna doof door chemie op werk TO0S 'Stemmers op 'Wesam is gefolterd' 41 binnenland D66 laakt onderzoek Nyfer naar koopkracht GEHOORSCHADE Niet alleen hard geluid slecht Dierenclub kraakt C1000 CDA-leider Jan Peter Balkenende waar schuwt de WD-stemmers zich geen zand in de ogen te laten strooien. maandag 7 juni 2010 door Floor Ligtvoet Als een vliegtuigmonteur over suizende oren be gint, gaat bij bedrijfs arts en toxicoloog Bas de Barbanson van ArboNed/ Keur- Company direct een alarmbelletje rinkelen. „Ademt u ook kerosine- dampen in?" is standaard zijn vol gende vraag. Niet veel mensen weten dat de op losmiddelen in deze brandstof de gehoorcellen kunnen aantasten, waardoor ieder geluid extra gevaar lijk kan zijn. „Zelfs veel bedrijfsart sen zijn hiervan niet op de hoog te", zegt De Barbanson, die als ar- beidstoxicoloog gespecialiseerd is in het onderwerp. Het vormt ook geen onderdeel van hun opleiding. Toch zijn er volgens De Barbanson naar schatting 15.000 stoffen die het gehoor in meer of mindere ma te kunnen aantasten. Het gaat om zware metalen, zoals arseen (uit pesticiden), lood, chroom en cad mium. Ook veelgebruikte oplos middelen als methanol, ethanol en andere koolwaterstoffen kun nen voor ontstekingen en celscha- de in het oor zorgen. Mensen die gevoelig zijn voor medicatie kun nen met een simpel aspirientje of aspartaam in hun frisdrank ineens veel gevoeliger zijn voor geluid. Met alle gevolgen van dien. De klachten ontstaan vaak geleide lijk. Werknemers klagen eerst over het verlies van de hoge tonen of plotselinge overgevoeligheid voor geluid. Soms beginnen hun oren te suizen of te piepen. „Het oor kan ook ineens zwaar voelen zoals bij een stevige verkoudheid", legt De Barbanson uit. Het ruisen kan op den duur verergeren en men sen kunnen draaierig worden. Sommigen houden er blijvende evenwichtsproblemen aan over. Over de exacte manier waarop che mische stoffen, medicijnen en ge luid samen het oor beschadigen, is nog weinig bekend. Veranderin gen in het membraan, herhaalde ontstekingen in de buitenste oor cellen, de verminderde bloedtoe- voer naar het oor: het zijn alle maal oorzaken waardoor iemand minder gaat horen. Jan de Laat, audioloog aan het Leids Universitair Medisch Cen trum, vindt ook dat bedrijfsartsen meer moeten letten op de gevol gen van chemische stoffen op het gehoor. Hij schat dat zo'n 15.000 mensen hierdoor hun gehoor deels zijn kwijtgeraakt. Vroegtijdige schade kan worden opgespoord via een speciale test, zegt hij. Deze Oto Akoestische Emissietest is gevoeliger dan de test die nu nog als gouden stan daard geldt, het audiogram. „Maar gehoorschade wordt daar mee pas opgespoord als er ernstige ■schade is aan de buitenste gehoor cellen", is het bezwaar van De Bar banson. „Hoe eerder je erbij bent, hoe beter je kunt voorkomen dat het nog veel erger wordt." AMSTERDAM - Supermarkt Ciooo krijgt van de stichting Wakker Dier de komende tijd 250 bijtende 'reclamespotjes' op de radio, om dat deze super 'het vaakst vlees voor dumpprijzen verkocht'. Dat liet de organisatie gisteren weten. Wakker Dier onderzocht de fol ders van de grote supermarkten, Al- bert Heijn, C1000, Super de Boer, Plus, lumbo, Dirk, Aldi en Lidl op vlees voor dumpprijzen. In totaal verkochten de acht supermarkten in twaalf weken 132 keer vlees on der de gemiddelde prijs van katten voer (4,12 per kilo). C1000 was met veertig reclame-acties verantwoor delijk voor 30 procent van de kilo knallers. Plus en Jumbo delen de tweede plaats: 18 keer. PAUL KUSTERS ROBBEK! SAAT TOCH MAAR WK TOOS EN HENK NL VERKIEZINGEN DEN HAAG - D66-leider Alexander Pechtold laakt het onderzoek dat het bureau Nyfer in opdracht van de Volkskrant heeft verricht naar de koopkrachteffecten van de ver kiezingsprogramma's. D66 kwam daarin slecht uit de bus. Een onderzoeker van het bureau heeft inmiddels tegenover D66 toe gegeven dat er in het nadeel van de partij een foutje is gemaakt met de berekening van premies. Ook bij de uitkomsten van het CDA is iets gecorrigeerd. In een weblog van gisteren geeft Pechtold ook af op de Volkskrant. De redactie nam volgens hem een tweederangs onderzoeksbureau in de arm en heeft zelf niet genoeg deskundigheid in huis om te zien dat de cijfers niet kloppen. „Wie was er allemaal zo 'trigger- happy' om met een mooie ope ning de PvdA nog even een kontje te geven een paar dagen voor de verkiezingen?" vraagt Pechtold zich retorisch af Volgens D66 komt de PvdA er bovendien onte recht te gunstig vanaf De Volkskrant heeft de berichtge ving gisteren op zijn website gerec tificeerd. Ook plaatst de krant vanochtend een nieuw artikel op de voorpagi na, zegt hoofdredacteur Pieter Broertjes. „We zijn blind gevaren op Nyfer", erkent hij. „Maar de des kundigen hebben een paar fouten gemaakt." Hij beklemtoont wel dat het ver schil tussen de eerste berichtge ving en het nieuwe artikel 'geen verschil tussen dag en nacht is'. „Ik snap wel dat de dames en he ren van de politiek in deze dagen voor de verkiezingen flink spin nen. Maar het is niet zo dat de eer ste resultaten van Nyfer nu volle dig op de kop komen te staan", al dus Broertjes. De lijsttrekker van het CDA staat ver achter in de pei ling. Maar van opgeven wil Jan Peter Balkenende niet weten. „Ik ben nog even vi taal als acht jaar geleden." door Sandra Donker en Lianne Sleutjes Hij heeft nog twee dagen tot de verkiezingen en Jan Peter Balkenende doet wat hij kan. De peilingen laten een gapend gat zien tussen zijn partij en die van koploper WD, maar de lijsttrek ker van het CDA wil van opgeven niets weten. Zelfbewust: „Ik knok. Ik heb al die jaren niets anders gedaan. Ha! Ik loop gewoon door. En ik heb ook lól in campagne voeren. Ik bloei op in deze tijd." De race is pas gelo pen, wil hij maar zeggen, als de stembussen gesloten zijn. „2003 staat me nog goed voor de geest. Ik ken al die artikelen uit die tijd, de PvdA leidde in alle peilingen en uiteindelijk trokken wij aan het langste eind. Je moet oppassen voor te vroege conclusies. Er be staat ook nog iets als de zwijgende meerderheid." „Volgens mij hebben de mensen helemaal niet door wat de conse- AMSTERDAM - De 'erbarmelijke' omstandigheden van de voor terro risme veroordeelde Nederlandse Irakees Wesam al D. in de federale gevangenis van Washington D.C., moeten leiden tot zijn onmiddellij ke vrijlating in Nederland. Volgens zijn Nederlandse advocaat Victor Koppe is zijn behandeling in de Verenigde Staten buitenge woon onmenselijk geweest. Dit on danks toezeggingen van de Ameri kanen en minister Hirsch Ballin (Justitie) voor zijn uitlevering, dat de VS zijn rechten zouden waar borgen. Deze afspraken zijn op fla grante wijze overtreden, stelt Kop pe. De advocaat heeft daar recente lijk nog bevestiging van gehad van gevangenispastoor Pieter Vis- schers, die in Washington onder zoek naar de gevangenisomstandig heden van Wesam heeft gedaan. Zijn bevindingen zijn schokkend, concludeert Koppe. „Wesam is daar geconfronteerd met zowel geestelijke als lichamelijke vernede ringen. Uit verschillende bronnen van de pastoor blijkt zijn inhuma ne behandeling als terrorismever dachte." Visschers conclusies: Al D. werd geconfronteerd met glas in zijn eten, met uitwerpselen ver vuilde cellen, spugende bewaar ders en langdurige naakte opslui ting in een natte cel. Ook was hij verplicht getuige van verkrachting en werd hij blootgesteld aan voort durende slaaponthouding en inti midatie van cipiers die zelf in Irak hadden gevochten. Daarnaast is Al D. langdurig geïsoleerd en werden hem sociale contacten en daglicht onthouden. „Wesam al D. had nooit uitgele verd mogen worden", vertrouwde een diplomaat Koppe wel eens toe. De 'schokkende' bevindingen over Al D. moeten vandaag leiden tot de vrijlating van zijn cliënt, meent Koppe. Al D. is veroordeeld tot 25 jaar cel voor het beramen van moordaan slagen op Amerikaanse militairen in de Irakese plaats Fallujah en de mishandeling van een Amerikaan se cipier. De kapper uit Amers foort is de enige verdachte van het leggen van bermbommen in Irak die in de VS is berecht. PvdA-lijsttrekker Job Cohen voert campagne in de grachten van Utrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4