zeeland 13 een streepje voor regels voor ziekenhuisfusie' 'Speciale ijiNiiyu Hebben rijke mensen recht op meer inbreng? Fietster raakt gewond bij' val in het mulle zand We willen de grootste partij worden. Dat is voor ons het belangrijkste. maandag 7 juni 2010 jemutje wonen aantrekkelijker ma ken om zich juist in krimpregio's als Zeeland te vestigen. Ze hebben hier veel meer ruimte en kansen om sociale netwerken op te bou wen." De PvdA wil zich hard ma ken voor bereikbaarheid, banen en voorzieningen. De PvdA heeft Zeeland ook in het vizier, als het gaat om coffeeshop- beleid. De partij wil een experi ment met gereguleerde wietteelt, om de productie van softdrugs uit de criminele sfeer te halen en zo de overlast te beperken. Terneu- zen zou een prima plek zijn voor zo'n experiment, zegt Hamer. Het is niet toevallig dat Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen én partijgenoot, precies hetzelfde plan heeft. „Cohen en Lonink heb ben elkaar gesproken op een partij bijeenkomst." Als zo'n experiment inderdaad in Terneuzen plaats vindt, dan moet er volgens de Pv dA wel iets bedacht worden op toestroom van drugstoeristen uit België en Frankrijk. Hamer was zaterdag niet alleen aanwezig bij de PZC-redactie. Ze voerde ook campagne in Goes en Middelburg. In haar gesprekken met Zeeuwen viel het haar op dat velen bezorgd zijn over de komst van een tweede kerncentrale. Het partijprogramma er enigszins vaag over, maar zaterdag maakt Hamer het PvdA-standpunt klip en klaar: haar partij is tégen. „De proble men rond afval en veiligheid zijn nog steeds niet opgelost. Er zijn zó veel andere mogelijkheden, zoals windenergie. Dat is waar ons be leid voor staat." y Bekijk de video's van het inter view met Mariëtte Hamer op www.pzc.nl/verkiezingen. Als de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen, dan erken je daar mee dat die mensen blijkbaar iets extra's in hun mars hebben. Is het dan niet eerlijker om die mensen ook een zwaardere stem te geven bij verkiezingen? Die vraag legde Peter Diepen uit Goes zaterdag persoonlijk voor aan Mariëtte Hamer. De titel van het PvdA-partijpro- gramma 'Iedereen telt mee' ver klapt het antwoord eigenlijk al. Ha mer: „In een democratie is het een basisrecht van iedereen om een stem uit te brengen. Daar hebben vrouwen in het verleden heel hard voor geknokt. Ik vind het een heel slecht idee dat stemrecht bepaald zou worden op basis van inko men. Er zijn in Nederland 400.000 kinderen die onder de ar moedegrens leven. Dat vind ik on voorstelbaar. We mogen best iets meer vragen van mensen die het goed hebben, om ervoor te zorgen Partij van de Arbeid dat die kinderen ook een goed be staan hebben." Diepen nam niet zomaar genoe gen met dat antwoord. Hij wierp tegen dat werklozen niet gestimu leerd worden om aan het werk te gaan, omdat de hoogte van hun uitkering hoger zou zijn dan het sa laris dat die mensen zouden ver dienen als ze wel zouden werken. Hij wees Hamer daarbij op een ar tikel uit het weekblad Elsevier van afgelopen zaterdag. Hamer beweer de het tegendeel. „Ik neem afstand van het beeld dat mensen vrijwil lig gebruik zouden maken van een uitkering, omdat ze daar baat bij hebben. Dat is al lang niet meer zo. De regels zijn in Nederland veel strenger geworden; veel men sen zijn de afgelopen jaren gekort op hun uitkering. Ik ken veel bij standsmoeders die de eindjes aan elkaar moeten knopen en heel graag zouden willen werken. Zij hebben even veel recht om mij te steunen als u en ik." Mariëtte Hamer (1958) is sinds ja nuari 2008 fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid. In de Tweede Kamer hield Hamer zich de laatste jaren onder meer bezig met arbeidsmarktbeleid, kin deropvang, AOW en emancipatie. Toen Wouter Bos in maart van dit jaar de politiek verliet, werd Job Cohen (1947), lijsttrekker van de partij. Hij was op dat moment bur gemeester van Amsterdam. Cohen was eerder staatssecretaris van Onderwijs (1993) en van Justi tie (1998). Ahmed Marcouch (1969), die za terdag ook in Zeeland was, staat op nummer 15 van de PvdA-kies- lijst. Hij was eerder stadsdeelvoor zitter van Amsterdam-Slotervaart. De PvdA heeft op dit moment 33 zetels in de Tweede Kamer. In de laatste peilingen staat de par tij op ongeveer 30 zetels. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Voor ziekenhuisfii- sies in dunbevolkte krimpregio's zouden speciale regels moeten gel den, zodat goede zorgvoorzienin gen behouden blijven. Dat zei ge deputeerde Harry van Waveren za terdag in zijn slotwoord van een politiek debat over Krimp in Zee land in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. „De Nederlandse Me dedingingsautoriteit zou breder moeten toetsen. Er moet niet al leen naar de marktwerking geke ken worden." Tijdens het debat discussieerden zes kandidaat-Kamerleden over manieren om krimp het hoofd te bieden. In het panel zaten Brigitte Troost (PvdA), Ron de Rover (Christenunie), Niels van den Ber ge (GroenLinks), Paulus Jansen (SP), Brigitte van der Burg (WD) en Ad Koppejan (CDA). Er werden verschillende ideeën ge opperd om voorzieningen te be houden. Zo stelde Jansen (SP) voor om vaker te kijken hoe ande re dunbevolkte landen met krimp omgaan. „In Finland zijn er scho len waar kinderen via internet les krijgen, met behulp van een lokale coach." Ook Van der Berge (WD) kijkt over de grens. „In Engeland wordt op het platteland gebruik ge maakt van een mobiele arts, die meerdere dorpen bedient." Koppejan (CDA) wil minder regels voor het slopen en verbouwen van woningen. De Rover (CU) pleitte voor het behoud van de overheidsinstellingen in krimpre gio's. „Zo kunnen we werkgelegen heid behouden." Hij liet zich kri tisch uit over het vertrek van het belastingkantoor uit Terneuzen. Alle panelleden waren het erover eens dat Zeeland de beloofde 16 miljoen euro voor onderwijs zou moeten krijgen, naar advies van de Taskforce Zeeland in het rap port Kerend Tij. Het debat was de afsluiting van Nieuwsportaal Zeeland, een pro ject over krimp waarin de PZC, Omroep Zeeland, de Zeeuwse Bi bliotheek, Scoop, de Hogeschool Zeeland en Bibliotheek Vlissingen samenwerkten. HZ-studenten maakten voor het debat video's. Morad Bobouh en Hein Versteeg maakten de beste, vonden Peter Jansen (hoofdredac teur van de PZC) en Edwin de Kort (hoofdredacteur van Omroep Zeeland). De studenten interview den supporters, spelers en omwo nenden van voetbalclub Zeeland Sport uit Vlissingen. CADZAND - Op de Noordzeestraat is zaterdagmiddag rond kwart voor vier een 71-jarige vrouw uit de gemeente Goes met haar fiets ten val gekomen. De vrouw was samen met haar man aan het fietsen toen ze moest uitwijken voor enkele voorbijgan gers. Bij deze manoeuvre kwam ze ten val doordat ze met de voor band van haar fiets terecht kwam in het mulle zand. Na het ongeval kwamen een am bulance en de traumahelikopter uit Knokke ter plaatse. De vrouw is met onbekende verwondingen met de ambulance vervoerd naar het ziekenhuis in Knokke. mer mooi. „We willen de grootste partij worden. Dat is voor ons het belangrijkste. Dan hebben we het initiatief bij de formatie." Hamer ziet de WD als dé concur rent voor de koppositie. „Het wordt een tweestrijd tussen links en rechts." Ze is optimistisch. „Als de WD iets zakt, en wij iets stij gen, dan zie ik het zeker gebeu ren." Ze haalt uit naar Mark Rutte. „De WD schurkt tegen de PW aan. De partij voert een kil en hardvochtig beleid. Daar hebben wij grote moeite mee: het zet men sen- tegen elkaar op." De PvdA stuurt weliswaar niet haar lijsttrekker naar Zee land, maar de regio staat samen met andere krimpgebieden wel hoog op de agenda, verzekert Ha mer. „Krimpgebieden zoals Zee land hebben bij ons een streepje voor. We moeten af van het idee dat alle regio's hetzelfde krijgen. Er zijn extra investeringen nodig om krimpregio's gezond te hou den." Dat kan volgens de PvdA bijvoor beeld door de uitkeringen van het gemeentefonds op een andere ma nier te verdelen, door andere crite ria te hanteren voor het in stand houden van scholen, èn ervoor te zorgen dat de basisvoorzieningen in de zorg op peil blijven." Rijdend door Zeeland bedacht Hamer zaterdagmiddag samen met PvdA-kamerlid Ahmed Mar couch - die ook meegereisd was naar Middelburg - op de achter bank van de auto een plan om krimpregio's te versterken en tege lijkertijd problemen in bijvoor beeld dichtbevolkte Amsterdamse wijken aan te pakken. „We moe ten het voor mensen die daar hut- om op! We hebben twee lijsttrekkersde batten gehad!" Mariëtte Hamer is al bijna op weg naar de uitgang van het PZC-gebouw, maar neemt nog even de tijd om haar lijsttrekker te verdedigen. Ze reageert fel op kritiek over de tele visieoptredens van Job Cohen. „Ik moest Wouter Bos in zijn begin tijd ook regelmatig aansporen om naar de interruptiemicrofoon te lo pen. Dat is iedereen nu toch ook vergeten? Ik vind dat Cohen heel snel leert. Sommige mensen doen daar jaren over." Ze had het tijdens het interview al duidelijk gemaakt: de Par tij van de Arbeid gaat voor de verkiezings winst. Hoeveel ze tels de partij pre cies haalt, maakt niet zoveel uit. 'Een drie met een hoog cij fer erachter', dat lijkt Ha

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3