effectiviteit sport27 Lintje voor Van der Sar Sterrenparade dunt uit él maandag 7 juni 2010 José Bosingwa (Portugal) In het leger Chelsea-afwezigen wordt de rechtsback vaak vergeten. De verdediger kampt al sinds eind vorig jaar met een hardnekkige knieblessure. In november werd hij er al aan geopereerd. Nadat hij de training alweer hervat had, bleek hij echter opnieuw onder het mes te moeten. Vraagtekens Arjen Robben (Nederland): Vandaag wordt de ernst van zijn hamstringblessure duidelijk. Gaat bondscoach Bert van Marwijk een vervanger voor de vleugelaan valler oproepen of ziet hij nog perspectieven voor speeltijd? Didier Drogba (Ivoorkust): De operatie aan de elleboog van de vedette is goed verlopen en de medische staf van het land verwacht een „snelle rentree". Het is echter nog onduidelijk of de spits mee kan spelen op het WK in Zuid-Afrika. Andrea Pirlo (Italië): De spelmaker van AC Milan heeft in een oefeninterland tegen Mexico een kuitblessure opgelopen. Hij heeft het trainingskamp verlaten om thuis in Milaan te herstellen. Hij mist in elk geval de openingswedstrijd van Italië tegen Paraguay. 'Nederland is een van de kandidaten voor de titel, mede omdat de andere landen defensief ook niet zo goed zijn' Erwin Koeman, bondscoach van Hongarije door Leon ten Voorde AMSTERDAM - Het grote podium is soms net het schoolpleintje van vroeger. Dan is het tik-tik-tik, voet bal met een touwtje. Dan wisselen de aanvallers razendsnel van posi tie, waaieren de backs uit en heeft de tegenstander het gevoel de bal in een flipperkast te zijn. De arties ten van Oranje laten maar wat graag zien hoe diep hun liefde voor het spelletje zit. Maar af en toe schurkt die frivoli teit ook tegen de grens van het overbodige aan. Dan is de techni sche superioriteit zo groot, dat er niet meer wordt gekeken naar het rendement. Was dat hakje waarbij Arjen Robben geblesseerd raakte nou zo nodig, vijf minuten voor tijd, bij de stand van 6-1? Onnodi ge opsmuk met grote gevolgen, ben je geneigd te zeggen. Vooropgesteld: de bondscoach van Hongarije is een groot liefhebber van de Hollandse manier van spe len. „Het lijkt af en toe wel een training", zegt Erwin Koeman na dat hij even daarvoor het middel punt is geweest van de masterclass van het rappe voetenwerk van Van Persie, Sneijder en co. „Hoe die jongens tussen de linies lopen, hun techniek...het is geweldig." Als speler was hij een volstrekt an der type en prefereerde hij de effec tiviteit boven de schoonheid. Hij ruimde de rommel op die vedettes lieten liggen. Zaterdag is hij de op ponent van Nederland en wat was hij op sommige momenten nog graag even de no-nonsense-voet- baller Koeman geweest. „De wijze waarop Nederland speelt, zou mij als tegenstander geweldig motive ren", zegt hij. „Ik had wel even la ten zien dat ik er was, ja. Ik had er wat extra adrenaline uitgepeurd en was nog wel even ergens tegen aan geramd." Nederland heeft een ploeg die be wondering en irritatie opwekt. Ook bij de eigen coach. „Ik zit met de spelers al twee jaar in dat pro ces", zegt Bert van Marwijk. „Ik kan wel kwaad worden maar dat heeft toch geen zin. Ik kan ook moeilijk zeggen: jongens vandaag mogen jullie niet mooi voetballen, want daar houden wij niet van." In dat proces waar Van Marwijk het over heeft, streeft hij naar de balans: frivool als het kan, effectief als het moet. Dat laveren is lastig, want geen enkele coach snoert zijn beste spelers graag vast. „Als je overdrijft, kan het tegen je gaan werken", zegt Van Marwijk. „Aan de andere kant heeft Johan Cruijff eens gesteld dat een bepaalde arro gantie helemaal niet verkeerd is. En dat ben ik met hem eens. Als je een 'houding uitstraalt van kom maar op, dan imponeert dat toch de tegenstander. En vroeg of laat gaat die dan fouten maken." De Hongaren laten de korte combi naties in de kleine ruimte op deze zaterdag gelaten over zich heen ko men. „Maar landen als Duitsland, Spanje, Brazilië en Engeland zijn van een heel ander niveau", weet Koeman. „Dat zijn landen die we ten wat topvoetbal inhoudt. Die zijn technisch en fysiek in orde en hebben ook de beschikking over betere defensies. Maar tegelijker tijd kan Nederland met dit spelle tje ook gewoon winnen van Brazi lië. Dat is het dubbele eraan." Nederland-Hongarije 6-1 (1-1). 6. Dz- sudzsak 0-1, 21. Van Persie 1-1, 56. Sneijder 2-1, 64. Robben 3-1, 71. Van Bommel 4-1, 74. Elia 5-1, 78. Robben 6-1. Scheidsrechter: Meyer (Dui). Gele kaart: Lazok (Hongarije). Aantal toe schouwers: 48.000. Nederland: Stekelenburg; Van der Wiel, Heitinga (61. Ooijer), Mathijsen, Van Bronckhorst; Van Bommel (79. De Zeeuw), De Jong; Kuijt (46. Robben), Sneijder (73. Elia), Van der Vaart (80. Afellay); Van Persie (68. Huntelaar). AMSTERDAM - Edwin van der Sar heeft zaterdagmiddag officieel af scheid genomen als international van het Nederlands elftal. De 39-ja- rige doelman kreeg voor aanvang van de oefenwedstrijd tussen Oranje en Hongarije een lintje als Officier in de Orde van Oran- je-Nassau opgespeld door demis sionair minister Ab Klink. Van der Sar is recordinternational met 130 caps. Van der Sar speelt ook volgend sei zoen nog voor Manchester United. De keeper stond eerder onder con tract bij Ajax, Juventus en Fulham. „Bedankt voor alle mooie toer nooien en massale feesten, die zul len me altijd bijblijven." Edwin van der Sar Bondscoach Bert van Marwijk leidt zijn manschappen uit de spelersbus bij het hotel in Johannesburg naar het luid ruchtige ontvangstcomité. foto Frank Augstein/AP Mauro Camoranesi (Italië): Bondscoach Marcello Lippi houdt Andrea Cossu stand-by vanwege de blessure bij Camoranesi. De verdediger kampt met een knieblessure, maar werd door Lippi toch opgenomen in de definitieve WK-selectie. De speler van Juventus wordt de komende dagen uitgebreid getest. Rolant Quist samenstelling Rudy Boogert SOUTH AFRICA 20IO Michael Bailack (Duitsland) De middenvelder van Chelsea heeft zijn voorste enkelband ingescheurd en zijn binnenste enkelband afgescheurd. Hij raakte in de FA Cup-finale tegen Portsmouth (1-0-zege) geblesseerd na een harde charge van de Ghanees Kevin-Prince Boateng. De Duitse aanvoerder miste acht jaar geleden de WK-finale tegen Brazilië door een schorsing. John-Obi Mikel (Nigeria) De middenvelder van Chelsea stond al enige tijd aan de kant met een knieblessure. Alles wees erop dat hij op tijd hersteld zou zijn voor het WK, maar hij moet nu toch verstek laten gaan. Hij wil zijn carrière niet op het spel zetten. Hij greep dit seizoen zijn kans bij Chelsea nadat Michael Essien geblesseerd was geraakt. Rio Ferdinand (Engeland) De aanvoerder beschadigde afgelopen vrijdag tijdens de training een knieband in zijn linkerknie. Hij is daarmee zo'n zes weken uit de roulatie. Bonds coach Fabio Capello biedt Ferdinand, net als zijn eveneens geblesseerde landgenoot David Beckham, de mogelijkheid om als 'opper-supporters' dicht bij de selectie te blijven. Michael Essien (Ghana) De middenvelder van Chelsea is niet voldoende hersteld van een knieblessure die hem de afgelopen vier maanden al aan de kant heeft gehouden. Essien liep de kwetsuur begin dit jaar op tijdens het toernooi om de Afrika Cup. Ghana haalde daarin de finale, maar verloor die van Egypte. fi i De charme van een WK zit 'm mede in een vurig verlangen naar het allerbeste, die mooi gevulde etalage vol pracht en praal. Maar de voorpret wordt dit keer danig verpest, want de sterrenparade voor het toernooi in Zuid-Afrika dunt steeds verder uit. Afwezig David Beckham (Engeland) De golden boy van AC Milan scheurde in maart zijn achillespees af in een competitieduel met Verona. Hij mag van bondscoach Fabio Capello als begelei der mee naar Zuid-Afrika. Beckham brak in 2002 een middenvoetsbeentje, waarna hij maar net op tijd hersteld was voor het WK in Japan en Zuid-Korea. Lassana Diarra (Frankrijk) De verdedigende middenvelder van Real Madrid kreeg tijdens een trainingskamp in de Franse Alpen. Hij kreeg last van zijn maag; bij nader onderzoek bleek hij een maagziekte te hebben waarvoor hij absolute rust moet betrachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31