m reizen@wegener.nl reizen 1 024-3650360 Zaterdag 5 juni 2010 jungle van Suriname BRAZILIË dorp bezoeken.Het is inmiddels laat in de middag. De zon gaat on der, de lucht kleurt oranjeroze en de eerste mistflarden dalen tussen de boomtoppen neer. Jack wordt onrustig. Iedere avond speelt de dorpsjeugd een potje voetbal en het gaat bijna begin nen. Het bezoek aan het dorp wordt afgerond en Jack rent naar de middenstip. Ik wandel terug naar mijn huisje aan de rivier en kijk vanaf de veranda over de ri vier naar de jungle. De combinatie van opkomende nevel, het klagelij ke, angstaanjagende geluid van brulapen en het schichtige geflad der van vleermuizen zorgt voor een ultiem junglegevoel. Een,dag later is het slechts een kwartiertje vliegen naar Kajana. Over land zou het dagen kosten om daar te komen. Vanaf het vlieg veld varen we in een korjaal, een smalle, lange boot, stroomop waarts de Gran Rio op, één van de bronrivieren van de Suriname- rivier. We worden meteen gespot door de politievogel. Van boom tot boom klinkt de sireneachtige roep die de andere junglebewo ners waarschuwt. Of het door de politievogel komt of niet, zodra we onze bestemming Awarradam, op een eilandje in een stroomver snelling bereiken, staat iedereen klaar voor de ontvangst. De sfeer is compleet anders dan in Palu- meu. De Creoolse inwoners van dit gebied zijn veel losser dan de Wajana en Trio. De volgende och tend varen we stroomopwaarts, om vervolgens rustig terug te drij ven en te genieten van de jungle. Als in de loop van de ochtend de mistflarden tussen de bomen zijn weggetrokken, worden dieren zichtbaar die we tot dan toe alleen hoorden. Een capibara, 's werelds grootste knaagdier, staat tussen de struiken aan de waterkant, een luiaard bekijkt ons ondersteboven vanuit de top van een boom. Roodbruine brulapen slingeren sierlijk van tak naar tak. Ze zijn veel kleiner dan hun angstaanja gende gebrul doet vermoeden. Maar waar het in deze jungle toch vooral om gaat, zijn de ontelbare vogels. Groene ibissen staan naast witte reigers. Toekans, met hun grote, gele snavels, kijken nieuws gierig vanaf de takken naar onze boot. Plotseling klinkt gekrijs uit de jungle. Twee grote, rode ara's vliegen vlak boven de bomen. Het is tijd voor het avondmaal. Op het menu staan piranha's, die we echter eerst moeten vangen. Aan de haken van onze hengels wor den stukjes kip geregen en zodra de lijnen zijn uitgegooid, voelen we dat er aan getrokken wordt. De vissen zijn zo snel, dat de haak meestal zonder kip én zonder pi ranha wordt binnengehaald. Tot dat iemand een flink exemplaar aan de haak slaat. Na een lange dag op het water, af gewisseld met het oerwoud, neem ik een Borgoe, Surinaamse rum, en ga naar mijn huisje aan de ri vier. Op de veranda kruip ik in mijn hangmat en luister tot diep in de nacht naar het ruisen van de stroomversnelling en de geluiden uit het oerwoud. Dit is mijn laat ste avond in de jungle van Surina me. Na een warme brazza (omhel zing) van onze gastheren in Awar radam varen we terug naar Kajana. Het vliegtuigje staat al met ronken de motoren klaar voor de terug vlucht naar Paramaribo. M Suriname kent twee regenperio des. De beste periode om het land te bezoeken, is in de droge, eerste maanden van het jaar. Dan is het ook minder warm. KLM vliegt vijf keer per week naar Paramaribo, SLM vier keer. METS travel tours heeft tours naar Palumeu en Awarradam: www.surinamevacations.com Voor Suriname is een visum no dig. Informatie bij het consulaat: www.consulaatsuriname.nl Deze reis werd mogelijk ge maakt door KLM, METS travel Sr tours en Does Cadushi. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Paramaribo SURINAME FRANS- GUYANA Ook met een net kan op piranha's worden gevist. wijl de mannen met geweren ja gen in de jungle. Voor de jagers is ieder dier een potentiële prooi. Meestal schieten ze bosvarkens of apen, maar soms ook bedreigde diersoorten. Jack legt uit: „We schieten alleen dieren voor eigen gebruik, niet voor toeristische doel einden. We werken samen met Conservation International, die ons het kwetsbare evenwicht in het woud uitlegt." Toch is het toerisme voor het dorp een belangrijke inkomstenbron. Naast de verkoop van souvenirs, stort een reisorganisatie een deel van haar inkomsten in de dorps kas. In ruil mogen toeristen het Een ochtendbad in de rivier en daarna nog even een afwasje doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97