81 Geen beveiliging Belgische rechters BP 'vangt' eerste olie Malta, zon cultuurmix! m /WALTA Een ander Haags geluid Toerisme moet Spanje lucht geven 229 10! buitenlandse zaken zaterdag 5 juni 2010 SCHIETPARTIJ 47-jarige Iraniër opgepakt in centrum van Brussel Vrederechters willen niet in een 'vesting' werken. Dader was kwaad op rechter, omdat ze hem uit zijn woning had laten zetten. Vooral verbale agressie in vre- derechtbanken neemt toe. Dader gisteren voorgeleid. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De Belgische vredege rechten krijgen geen strengere be veiliging na het doodschieten van een rechter en griffier, donderdag in Brussel. De rechters voelen er niets voor om van hun gerechtsge bouwen een vesting te maken. Ze willen zo toegankelijk mogelijk zijn voor de burger. „Het nabij heidsaspect staat voorop", zei mi nister Stefaan De Clerck van Justi tie na overleg met vertegenwoordi gers van de vrederechters. In de gerechtsgebouwen komen wellicht wel bewakingscamera's en meer alarmknoppen waarmee de politie snel kan worden gewaar schuwd. Maar er is geen animo voor het installeren van toegangs poortjes, het fouilleren van bezoe kers of agenten in en om de rechts zalen. De rechters zeiden in het overleg juist de openheid van hun werk als 'de ziel van de vrederech ter' te beschouwen. In gerechten in België werd giste ren een minuut stilte in acht geno men voor rechter Isabella Brandon (61) en griffier André Bellemans (60), die door een 47-jarige Iraanse Belg werden doodgeschoten. De man was boos op Brandon, die hem twee jaar geleden vanwege een huurschuld uit zijn woning had laten zetten. Donderdagavond werd hij in het centrum van Brus sel aangehouden. De grote rechtbanken waar strafza ken worden behandeld, klagen al jaren over gebrekkige beveiliging. Zij grijpen de schietpartij aan 0111 hun pleidooi kracht bij te zetten. Maar de 250 vrederechtbanken, enigszins vergelijkbaar met onze kantonrechtbanken, hebben daar minder behoefte aan. Er worden al leen civiele zaken behandeld, zoals BARCELONA - Op het dieptepunt van de economische crisis heeft Spanje al zijn hoop gevestigd op de komst van toeristen. De ruim vijftig miljoen vakantie gangers brengen met elkaar zo'n 50 miljard euro in het laatje, 12 pro cent van het bruto binnenlands product. Dertien van de honderd Spanjaarden verdienen hun boter ham op de vakantiemarkt. Maar vo rig jaar daalde het aantal bezoekers met bijna 10 procent en moest het land zijn plek als tweede vakantie- A 6 MALTA COZO COMINO Htl. Sunflower*** Vertrek in juni 8 dagen, logies/ontbijt 11 dagen vanaf 299 App. San Pawl*** Vertrek in juni 8 dagen, logies/ontbijt 11 dagen vanaf 359 App. La Vallette St. G. Bay*** Vertrek in juni 8 dagen, logies Al vanafj ■nil Htl. RIU Seabank**** Vertrek in juni 8 dagen, logies/ontbijt Al va 11 dagen vanaf 359 11 dagen vanaf 569 4' Genoemde prijzen zijn vanafprijzen (\p. o.b.v. 2 pers. Irfcl. vlucht inde U-klasse, luehthavenbelastmg en brands-tof- toeslagen, exd. andere .toeslagen.' Prijswijzigingen; zet- en druk fouten voorbehouden, huurgeschillen, burenruzies of fi nanciële kwesties. Vredegerechten zijn ook vaak apart van andere rechtbanken gehuisvest. Crimine len zie je er niet en agressie komt weinig voor, al neemt het de laat ste jaren wel toe. „Ook een vrede rechter geniet steeds minder res pect en gezag", zegt voorzitter De- nis Gheys van de Orde van Vlaam se Balies. Vooral de verbale agres sie neemt toe, zeker als mensen lang moeten wachten op behande ling van hun zaak. Vredegerechten krijgen volgens Gheys ook vaker te maken met mensen die 'extreem gestoord gedrag' vertonen. De politiek, in volle verkiezings campagne, reageerde terughou dend. Alleen het Vlaams Belang bepleitte legerinzet voor de bewa king van gerechtsgebouwen. De dader is gistermiddag voorge leid en aangeklaagd voor doodslag, en vooralsnog niet voor moord. Justitie heeft geen aanwijzingen dat hij met voorbedachten rade heeft gehandeld. De man is eerder met de justitie in aanraking geweest wegens geweld- pleging. land ter wereld (na Frankrijk) af staan aan de VS. Behalve de econo mische crisis moet Spanje ook op boksen tegen andere zonbestem- mingen die goedkoper zijn. Boven dien krijgt het Iberisch schiereiland het verwijt dat zijn traditionele massatoerisme aan slijtage onderhe vig is. De Spaanse regering wil de verloren positie nu heroveren. Er is een miljard euro uitgetrokken om de kwaliteit van de dienstverlening te verbeteren en het imago op te vij zelen. Een visser in Pensacola in de Amerikaanse deelstaat Florida gooit zijn net uit, terwijl een bootje strijd levert tegen de olie. Die begint nu ook aan te door Stevo Akkerman De gemoederen waren van meet af aan ver hit bij het verkiezingsdebat dat Een An der Joods Geluid deze week organiseerde. Maar na bijna twee uur heen en weer ge roep, kreeg Hajo Meyer - Auschwitz-overlevende, zéér kritisch over Israël - het echt te kwaad. „U weet er verdomme geen flikker van!" beet hij Joël Voorde wind van de Christenunie toe. „U moet zich scha men!" Voordewind had verteld hoe een Palestijnse organi satie met Nederlands ontwikkelingsgeld jongeren werk had verricht in Gaza en hoe dat had geresul teerd in zelfgefabriceerde spandoeken. Daarop was te zien, zei Voordewind, hoe met bijlen werd inge hakt op jodensterren. „Jodensterren?" riep Meyer. "Ik heb een jodenster gedra gen! Wat u bedoelt is het nationalis- tisch-zionistische symbool van de staat Israël. Dat is niet de jodenster, verdom me nog aan toe!" Als het over Israël en de Palestijnen gaat, is niet veel nodig om een debat te veroorzaken, maar des te meer om het in de hand te houden. Men spuwt zijn mening uit, men roept 'boe' en 'schande' en keert hoofdschud dend huiswaarts: onbegrijpelijk hoe dom de opponent weer was. De PW had niets laten horen, de SGP was er ook al niet, en dus was het aan Voordewind om Israël te verdedigen, daarin bijgestaan door Maarten Haver kamp van het CDA en, met enige afstand, Atzo Nicolaï van de WD. De vertegenwoordigers van Pv dA (Martijn van Dam), GroenLinks (Arjan El Fassed) en SP (Jasper van Dijk) hadden het gemakke lijker; zij speelden sowieso een thuiswedstrijd en hoefden slechts te wijzen op de aanval op de Ga- za-activisten om aan te tonen hoe heilloos de Israëli sche politiek is. Niet dat ze het daarbij lieten: ze stel den uiteraard vooral de nederzettingenpolitiek aan de kaak en hekelden de Israëlische schendingen van het internationale recht en de mensenrechten, waar na Voordewind weer kon wijzen op de wandaden van de Palestijnen, enzovoorts, enzovoorts. Maxime Verhagen Nu staat buiten kijf dat Fatah en Harnas veel te ver wijten valt, maar Israël is de bezettingsmacht in dit conflict, en de enige van de twee partijen die een staat vormt. Dat is de crux van de zaak. Alles in de internationale politiek moet daarom gericht zijn op de oprichting van een Palestijnse staat. Om het Ne derlandse buitenlandse beleid in die richting te be wegen, is noodzakelijk dat binnen WD, CDA en CU de traditionele vereenzelviging met Israël op de hel ling gaat - bij PW en SGP zal het wel nooit zover ko men. PvdA'er Van Dam wees tijdens het debat op het voor beeld van de CDA-veteranen Dries van Agt en Hans van den Broek, die publiekelijk van gedachten zijn veranderd. Van Agt liet vorige week col lega-oudgedienden (Wim van Eekelen, Bert de Vries, Laurens-Jan Brinkhorst) zien wat er in de Palestijnse gebieden gaande is: stuk voor stuk namen ze ver volgens afstand van de Israëlische poli tiek. Jammer dat de Christenunie niet in dit gezelschap vertegenwoordigd was - daar valt nog veel bekeringswerk te verrichten. Het was interessant om de verrichtin gen van Nicolaï te volgen in het debat. De WD'er liet er geen twijfel over be staan 'een vriend van Israël' te zijn, maar zei ook niet te begrijpen wat de regering-Netanyahu beziel de bij de actie tegen de Gazavloot. Bovendien zei hij niet in te zien wat het belang is van de nederzettin gen voor de veiligheid van Israël. En hij verweet mi nister Maxime Verhagen (CDA) geen enkel gebruik te hebben gemaakt van de goede relatie die bestaat tussen Den Haag en Jeruzalem. „De reflex van Verha gen is wel erg eenzijdig en valt altijd samen met die van Israël. Teleurstellend." Als een WD'er zulke dingen begint te zeggen, dan weet je dat er iets gaande is. Langzaam maar zeker kantelt in Den Haag de Israëlpolitiek. reageren? nieuwsredactie@wegener.nl - ïén van de A t op: 140» 222? Si 8847 «i Arke.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8