'Frikkedillestraat' en eiland Biervliet 221 zeeland onder uiijs Willem Beukelszoon, kerkramen, veldwachter en Karei V onder de loep Polsbandje Jan Stins Belrukken MAQUETTE 'Ongekend boeiende stedenbouwkundige ontwikkeling' goed te zien op schaalmodel Sexton Creeps treedt op in De Pit Limburgse sambaband Segura op Markt in Terneuzen almanak [IÏ1BO/HBO] notenboom.nl Notenboom open avond zaterdag 5 juni 2010 Het is op de maquette goed te zien dat het dorpscentrum hoger ligt. De Gentsestraat dankte zijn bijnaam 'frikkedillestraat' aan arme arbeiders. Direct buiten het volgepropte hart geven groene longen Biervliet lucht. door René Hoonhorst Er is, in tegenstelling tot bijvoorbeeld menig Axe laar, geen inwoner van Biervliet, die zich er op voor laat staan stedeling te zijn. Of zich zelfs maar stads mens voelt. Eenieder spreekt - veel al met liefde, dat wel - over zijn dorp (of dürp). Maar Biervliet mag zich nog steeds stad noemen. De plaats heeft in de afgelopen duizend jaar 'een onge kend boeiende stedenbouwkundi ge ontwikkeling doorgemaakt', schrijft voorzitter Kees Kostense van de Stichting Behoud Monu menten Biervliet in de jongste uit gave van de Nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging. Kosten se is één van de zeventien mensen die de afgelopen acht jaar werkten aan de maquette van Biervliet. Door het dorp minutieus na te bouwen op een schaal van één op driehonderd (één centimeter op de maquette is drie meter in wer kelijkheid) kunnen mensen in één oogopslag het hele dorp overzien. Vooral makkelijk voor gidsen die rondleidingen door het stadje ge ven, want die kunnen de historie eenvoudig verduidelijken, meldt gids Max Buzink, zelf woonachtig in de 3,5 eeuw oude pastorie op de Markt, uit. Het middeleeuwse stra- tenpatroon, de hoogteverschillen, de plek van de voormalige haven en de uitbreidingen zijn op de ma quette direct aan te wijzen en te duiden. Interessant voor bezoekers en leuk voor bewoners. Die zien bijvoorbeeld hoe grillig de grenzen van veel percelen lo pen en wat een grote bocht er toch nog in de Braakmanlaan zit. Het centrum - rondom de molen, Nederlandse Hervormde kerk en dorpshuis - ligt duidelijk een stuk hoger dan de rest van het dorp. Dit hart - onder meer begrensd door Singel en Oudestad - bleef over na de overstromingen aan het begin van de vijftiende eeuw. De Gentsestraat heeft tegenwoor dig aanzien als statige lange straat. Biervliet Speciaal De Heemkundige Vereniging Ter- neuzen richt zich uitdrukkelijk niet alleen op de stad, maar op alle ge meentelijke kernen. 'Biervliet Speciaal' wordt vanmid dag 14.30 uur gepresenteerd in de Nederlands Hervormde Kerk. Nabestaanden van oud-burge meester Maarleveld zijn ook pre sent. De Heemkundige Vereniging heeft 750 exemplaren van Biervliet Spe ciaal laten drukken. Vanmiddag na de plechtigheid te koop voor 4.95 euro. Of te bestel len via www.heemkundeterneuzen.nl. De bijnaam 'frikkedillestraat' wijst niet op de lengte van de straat, maar op het armeluiseten dat de eerste bewoners zich alleen kon den veroorloven. „Luxe vlees eten zat er voor de bewoners van de kleine arbeidershuisjes in de Gentstestraat niet in. Ze maakten van goedkoop vlees frikadellen en zelfs dat konden ze zich in de win ter niet veroorloven", legt plaatse lijk heemkundige Rinus Willem- sen uit. De huidige bewoners van de Gentsestraat hebben de oude bijnaam overigens tot geuzen naam gemaakt. Zij hulden zich de afgelopen Geuzenfeesten fier in 'frikkedille-shirts'. Voor bezoekers is het het leukst een bekend gebouw of het eigen huis op de ma quette te zoeken. De bouwers van het schaalmodel willen vooral de rijke historie nadrukkelijk belich ten. Met een druk op de knop springen er zo n dertig lichtjes aan op plaatsen, waar mensen dik een eeuw geleden een pint kon den drinken. En waar de 'haringka- kers' nu blij zijn dat de ene bakker op de Markt zijn deuren weer heeft geopend, konden ze in het verleden op vele plekken terecht laat een batterij led-lampjes zien. Overigens moet het miniatuur standbeeld van de uitvinder van het haringkaken, Willem Beukels- zoon, nog op de Markt komen. e jongste nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging Terneuzen is gewijd aan Biervliet. 'Biervliet Speciaal' past in het be leid van de vereniging om niet al leen de geschiedenis van de stad Terneuzen, maar ook van de om ringende kernen te belichten, ver klaart voorzitter Edwin Hamelink. Voor een plaats als Biervliet kost het weinig moeite om een special te maken. Met een ruim duizend jaar oude geschiedenis, waarin het stadje nog een paar eeuwen op een eiland lag, en een historische bewoner als Willem Beukelszoon, wiens herkomst van Biervliet Ri nus Willemsen tracht aan te to nen, liggen de onderwerpen voor het opscheppen. De publicatie is niet alleen voor geïnteresseerde historici en heem kundigen leesbaar. Ook inwoners die willen weten hoe de maquette van het dorp tot stand kwam, ko men aan hun trekken. Het schaal model is de komende zomer elke dinsdag te bekijken voor toeristen én eigen inwoners als introductie tot een rondwandeling door het dorp onder leiding van een gids. Het is ook aardig om te lezen dat de veldwachters in Biervliet veel vaker van onbesproken gedrag wa ren dan vertegenwoordigers van de sterke arm in naburige dorpen. Een dominee daarentegen maakte het zo bont dat hij uit zijn ambt moest worden ontzet. Verhandelingen over de bijzonde re glas-in-loodramen in de Neder landse Hervormde Kerk; het ont staan van de katholieke kerk; het voormalige schippershuis; het be zoek van Karei V en de 'grenzen van Biervliet in tijd en ruimte' la ten het boeiende verleden van een voormalige, belang- en invloedrij ke Zeeuwse stad herleven. TERNEUZEN - De Groningse band centrum De Pit. De muziek van Sexton Creeps geeft vanavond van- Groningers staat te boek als 'psy- af elf uur een concert in jongeren- chedelische rock'. Tip? redactie@pzc.nl De Hulsterfamilie had de meivakan tie doorgebracht in zo'n luxe all in clusive resort in het zonovergoten An talya. Drank, eten en alles daarom heen fijn bij de prijs inbegrepen. Eenmaal terug thuis bleven de twee tienerdochters hun polsbandje van het hotel gewoon dragen. Want dat stond immers lekker stoer op school. Hun moeder kreeg echter al gauw in de gaten dat het daar niet bij bleef. Haar kroost leek ook op ander ge bied niet van plan de vakantiestem ming snel los te laten. Een van haar dochters, die ze wat bits had opgedragen haar kamer nu eindelijk eens op te ruimen, wuifde dat verzoek met een simpel gebaar weg. Ze stak demonstratief haar hand omhoog, toonde het polsband je en zei„Dacht het niet, ik zit hier all inclusive hoor. TERNEUZEN - De Markt in Terneu zen is morgen van 14.00 tot 16.30 uur het podium voor de Limburg se sambaband Segura. De Zuid- uurwerkmaker/ instrumentmaker - v.oor al uw uurvyerk restauraties. .URATOREN NEDERLAND" ENSEN DIE VAKWRRK KUNNEN WAARDEREpi J DAMPLEIN 7, MIDDELBURG t. 0118-636635 WWWJANCTINS.NL Amerikaanse getinte groep komt op uitnodiging van de horeca aan de Markt. „Het heeft moeite ge kost voor zondag een vergunning te krijgen", aldus Ad de Brouwer van 't Gerecht. „Het is gelukkig toch gelukt. In Terneuzen mag ook wel wat meer leven komen." mmmmmmmmm Kotelmoiuigemeni., bedrijfskunde of toerisme Business School

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 84