zeeland 123 als décor voor kleurrijke keramiek Feest der herkenning voor bewoners Cederhof BIJL GERRITSMA RIOOLSER VICE tijdens Kunst- en Natuurroute Groen licht voor bouwplannen in Borselse dorpen MIDDELBURG MMHyffWM'li'iTilMillIWS Ontstoppen - Aanleg - Onderhoud - Leveren en legen van vervangputten 0800-5 41 96 93 zaterdag 5 juni 2010 B door Lilian Dominicus De schuur achter het huis van Henk Bisschop in We- meldinge zat gisteren, net vóór de aanvang van de Kunst- en Natuurroute helemaal vol. Vrijwilligers en medewerkers van zorgcentrum Cederhof in Kapelle hadden hun wagens volgeladen om enkele bewoners de gelegen heid te geven óók een keertje het Panorama Wemeldinge te bewon deren dat Bisschop vervaardigde ter gelegenheid van het bezoek van koningin Beatrix en haar fami lie op Koninginnedag. Het Panorama Wemeldinge be staat uit een serie aquarellen van boerderijen, oude huizen, de Oos- terschelde, het sluizencomplex, de vliedberg, het ringrijden en de boomgaarden. Het was een feest der herkenning HEINKENSZAND - In Nieuwdorp en 's-Heer Abtskerke kunnen huizen worden gebouwd. De gemeenteraad van Borsele heeft ingestemd met de bestem mingsplannen voor de wijk Lan caster (op het terrein van Boot Buteijn) in Nieuwdorp en drie vrij staande huizen aan de noordwest kant van 's-Heer Abtskerke. In de wijk in Nieuwdorp worden onder meer seniorenwoningen ge bouwd. Wethouder Marga Ver- mue antwoordde PvdA-raadslid Hubert Uitterhoeve desgevraagd dat er ook voldoende ruimte blijft voor de bouw van 'gewone' sociale huurwoningen. door Lilian Dominicus Voor wie vleugels heeft staat de hoogte open. Een mooi thema voor de dertiende editie van de Kunst- en Natuurroute Wemel dinge, die gisteren is begonnen. Het vertaalt zich in dromerige kunstwerken met waarin vogels, engelen, feeën, Pegasus-paarden en vlinders te ontwaren zijn. Een enkeling heeft gedacht aan werk met een knipoog, zoals het manne tje in een astronautenpak op een raketijsje dat over Zeeland vliegt (Aswintha van Dijk, nummer 15 op de route) of een paarse ring met oranje veren (goudsmid Sil Eekman, ook op nummer 15). Op wat voor manier dan ook, zo wat iedere deelnemer op de kunst- route heeft wel iets van een verwij zing naar het thema in zijn of haar expositie opgenomen. Het is teke nend voor de saamhorigheid in het dorp, waar bewoners toch al veel met elkaar ondernemen. De oranje en rood-wit-blauw versier de straten eens in de vijf jaar op Koninginnedag, de jaarlijkse We- meldingse Dag én de Kunst- en Na tuurroute die eigenlijk twee keer per jaar wordt gehouden, aan het begin én aan het eind van de zo mer. „Al die evenementen verbroede ren. Elke keer zie je weer dat als er iets aan zit te komen, alle Wemel- dingenaren bij elkaar komen en de handen uit de mouwen steken", zegt Hedwig Edomskis-Bakker, sinds een jaar voorzitter van de Kunst- en Natuurroute Wemeldin- gen, die zelf in het naburige dorp Yerseke woont. De weersvoorspellingen zijn gunstig, dus dat be looft nu al veel goeds voor dit weekeinde, wanneer honder den bezoekers de route lopen Ruim dertig kunstenaars, zowel van Wemeldinge zelf als van bui ten het dorp, exposeren in de tallo ze oude huizen en schuren die het dorp rijk is. De Wemeldingenaren zetten hun eigen huizen open en wie van buiten komt, krijgt een ruimte aangewezen. „Dat is meest al elk jaar weer een andere plek", zegt de Kapelse keramiste Cobi den Boer-Timmerman in de oude dijkwoning op de hoek van de Dorpsstraat en de Chezeeweg, ter wijl ze van de nog natte, zachte klei een pot kneedt. Een schuin af lopende oude tegelvloer, verweer de houten balken en authentieke bedstedes vormen dit jaar dus het décor voor haar kleurrijke beel den, schalen en potten. „Zo zien bezoekers niet alleen kunst, maar ook hoe de Dorpsstraat is ge bouwd: op een dijk." Ook de hoogste vliedberg van Zee land is weer te bezichtigen. Omdat dit middeleeuwse monument na bij de Maartenskerk in een privé- tuin ligt, is de Kunst- en Natuur route de enige gelegenheid er dich terbij te komen. Een wandelpad leidt in een spiraal naar de top, waar onder de schaduw van een hoge boom het uitzicht onverge lijkbaar is. Andere rode draad is dit jaar poë zie. Gisteravond openden dichte ressen luul Kortekaas en Anneke Schenk al de route met een voor dracht. Maar ook vandaag en mor gen kan er geluisterd worden naar gedichten door Marian Aerssens (locatie 29, doorlopend), reisverha len door Marlou Pluymaekers (lo catie 17, beide dagen 23.30 en 15.30 uur) en 'bijzondere verhalen' door Neeltje Meerman (locatie C). Muzi kanten zetten de Kunst- en Na tuurroute verder luister bij. Er is onder meer Keltische muziek door Triskell, Spaanse muziek door Bas ta en harp door Carolien Sinke staan op het programma. Voor deze ene keer in het jaar staat de gemeente toe dat particu lieren langs de route theetuinen openen. Zeg nou zelf) wat is er nu beter dan in schaduw van een weelderig bloeiende tuin, met mu ziek of beeldende kunst op de ach tergrond, een zelfgemaakte taart van Zeeuwse appels te verslinden? Kunst-en Natuurroute Wemeldinge, nog te zien op zaterdag 5 juni van 12.00 tot 18.00 uur en zondag 6 juni van 12.00 tot 17.00 uur. Ook op za terdag 21 augustus van 12.00 tot 18.00 uur en zondag 22 augustus van 12.00 tot 17.00 uur. Meer info op www.kunstroute.net. „Bezoekers zien zo niet alleen kunst, maar ook hoe de Dorpsstraat is gebouwd: op een dijk." (locatie C), beeldentuin naast vlied- foto's Izaak Verkeste voor de oud-Wemeldingenaren die het dorp nog van vroeger ken den. Als Bisschop zijn eigen intro ductie heeft afgerond, beginnen de verhalen over lang vervlogen tij den boven te borrelen. „Kijk, de Bakkersboogerd", zegt de een. „Dat is het huis van...", roept de an der. Een ander is vooral gechar meerd van de afbeeldingen van de ringrijders. Wat er na de Kunst- en Natuurrou te met het Panorama Wemeldinge gebeurt, is nog altijd niet bekend. Bisschop: „Ik weet nog steeds niet wat ik er mee moet doen." Op Koninginnedag heeft lang niet ie dereen het Panorama Wemeldinge kunnen zien. Daarom is er een twee de kans tijdens de Kunst- en Natuur route, telkens van 12.00 tot 18.00 uur, Dorpsstraat 82 in Wemeldinge (deelnemer 25 in de route). Henk Bisschop (r) luistert naar de verhalen van een bewoner van zorgcen trum Cederhof. Nieuwe Vlissingseweg Geheel gemoderniseer de en uitgebouwde hoekwoning met flinke tuin. ECHTE MAKELAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75