NIEUWS Survivalgids voor Marokkanen C04Q 261 zeeland PORTAAL ZEELAND Niet zielig doen, uit je wijk Provincie blijft lobbyen voor Pallas 4 2 AFSCHAFFING IJRFNCR1T- Zeelandbrug nachtje dicht voor verkeer 30% korting op de gehele showroom collectie designverlichting Borsele wil contract over afval openbreken NEDERLAND KAN OP ONS REKENEN zaterdag 5 juni 2010 door Ondine van der Vleuten Fati Benkaddour, medisch biologe en docente, schreef'Hoe overleef ik Nederland'. middelburg - Nieuwsportaal Zee land, het samenwerkingsverband tussen de Zeeuwse Bibliotheek, Omroep Zeeland en de PZC, wordt vandaag afgesloten met een politiek debat over krimp. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg kruisen de Kamerleden Ad Koppejan (CDA), Brigitte van den Burg (WD) en Paulus Jansen (SP) en de kandidaat-Kamerleden Bri gitte Troost (PvdA), Niels van den Berge (GroenLinks) en Ron de Rover (Christenunie) de degens over de thema's onderwijs, zorg en wonen/werken, alle in relatie tot de bevolkingsdaling in Zee land. De inzet van het debat is dat de partijen duidelijk maken wat zij de komende jaren voor krimp- regio's willen doen. Het debat wordt geleid door Ariane Lafort (Omroep Zeeland) en Ernst Jan Rozendaal (PZC). Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA) evalu eert de bijdragen van de politici. Aanvang debat: 10.30 uur. www.nieuwsportaalzeetand.ni MIDDELBURG Hoe overleef ik Neder land (ondertitel: 99 idee ën voor Marokkaanse jongeren), van de Ma rokkaanse schrijfster Fati Benkad dour, doet precies wat Marokka nen te allen tijde willen voorko men: de vuile was buitenhangen. De Marokkaanse gemeenschap rea geerde gemengd. „Een enkeling vond het heel confronterend. Moest dat nou, op deze manier?" Ja, vindt Fati Benkaddour. Dat móest. Want wie zijn problemen niet onder ogen ziet, kan niet aan de oplossing beginnen. Een stand punt waarvoor ze ook bijval kreeg: „Ik hoorde vooral: wat fijn dat je taboes doorbreekt en op een objec tieve manier dingen als de maagde- lijkheidsproblematiek bespreekt", zegt de 34-jarige medisch biologe. Benkaddour schotelt haar lezers onaangename waarheden voor: het hoge abortuscijfer, het ver hoogde risico op soa's, de onder vertegenwoordiging op havo en vwo, het hoge aantal voortijdig schoolverlaters, de observatie dat slaag een 'normaal' onderdeel van de opvoeding is, enzovoorts. Dat alles met wetenschappelijk onder bouwde cijfers. Hoe overleef ik Nederland is ge schreven als zelfhulpboek, vanuit de Marokkaanse optiek. In de eer ste plaats voor Marokkaanse jonge ren. Daarnaast had Benakaddour hulpverleners in gedachten. „Ook Marokkanen lezen er dingen in die ze niet wisten, maar zeker voor Nederlanders is het heel ver helderend. Welke Marokkaanse zegt open en bloot dat onze jon gens en meisjes ondanks het maag- delijkheidsideaal heel veel aan seks doen? Wie legt precies uit hoe het zit met de geschiedenis van Marok ko en de tegenstelling tussen Ber bers en Arabieren?" Elk hoofdstuk bevat uitgebreide in formatie en tips. Soms is daarbij het taalgebruik bijna academisch, Freddy Bogaard lights. Exclusieve Verlichting Industrieweg 1. 4524 JJ Sluis Tel +31 (0)117-461853, info@bogaardlights.nl, www.bogaardlights.nl Gesloten op zondag. Vlissinger Youssif Hamzaoui (36) Youssif Hamzaoui noemt Benkaddours boek 'dapper'. „Vrouwelijke taboes bin nen de Marokkaanse gemeen schap worden benoemd, door een vrouw nog wel, vanuit de gemeen schap zelf. Met kennis van zaken. Ik denk dat het niet alleen interes sant is voor jonge Marokkanen. Ze ker leraren zouden het ook moe ten lezen, voor een beter begrip van de Marokkaanse leefwereld." Als voorzitter van w Zeelandia Middelburg haalt hij een voor beeld uit de sport aan: een trainer die iemand in de groep op zijn fou ten wijst en afbrandt. „De Neder lander buigt zijn hoofd; de Marok kaan voelt zich voor schut gezet. Die spreek je beter één op één aan. Voor een leraar belangrijk om te weten. Als éen Marokkaan vaak in de klas berispt wordt, kan dat leiden tot schooluitval." De Marok kaanse gemeenschap in Zeeland telt enkele duizenden Marokka nen, die dicht bij elkaar wonen in wijken in Vlissingen, Terneuzen, Goes, Axel, Hulst en Middelburg. Hamzaoui ziet de 'randstedelijke problematiek' die Fati Benkaddour aansnijdt, ook bij de Zeeuwse Ma rokkanen. Hamzaoui was nog klein toen zijn ouders naar Nederland kwamen. Zijn vader, een drukker, verloor al snel zijn baan. Zijn moeder werkte jarenlang als schoonmaakster. Op zijn negentiende verliet Hamzaoui de buurt in Amsterdam-West waar hij opgroeide om te gaan sa menwonen met zijn Nederlandse vriendin. Nu is hij bedrijfseco noom en eigenaar van een project managementbureau in Zeeland. In een interview met Trouw, in no vember 2005, vertelt Hamzaoui UIT 'DE 100 SUCCESSEN VAN DE JAGER' Z1ERIKZEE In de nacht van maandag 7 op dins dag 8 juni is de Zeelandbrug afge sloten voor al het wegverkeer. Rond middernacht tot ongeveer 5 's ochtends uur vinden onder houdswerkzaamheden plaats, zo als schoonmaken, het plaatsen van reflectors en testen van een nood- stroomvoorziening. Het verkeer krijgt advies om tij dens de stremming een andere rou te te kiezen. Bij de Zeelandbrug staan borden. In geval van nood mogen er wel ambulances over. Zeeland gaat geen financiële wed loop aan met Noord-Holland om de nieuwe onderzoeksreactor Pal- las binnen te halen. „We voelen niets voor een wedstrijd wie het verst kan plassen", zei gedeputeer de Harry van Waveren gisteren. „Die zouden we verliezen, want Noord-Holland is rijk." Hij reageer de daarmee op de vraag of Zeeland in het tegenoffensief gaat nu Noord-Holland 2 miljoen euro voor de voorbereidingen van Pallas uittrekt. Van Waveren verzekerde dat Zeeland blijft lobbyen. Borsele wil dat de gemeenschappe lijke regeling voor afvalverwijding Olaz het contract met Delta Milieu openbreekt. De reden hiervoor is een boete van 470.000 euro, die Delta Milieu oplegde aan Olaz (waarin de Zeeuwse gemeenten participeren) omdat er vorig jaar te weinig afval is aangeleverd. Een motie van SGP/ChristenUnie kreeg raadsbrede steun. De raad vindt het te gek voor woorden dat wordt gestimuleerd om zo min mogelijk afval te produceren, maar het tege lijkertijd in een boete resulteert. HEINKENSZAND De Vlissingse ondernemer Youssif Hamzaoui. foto Mechteld Jansen Het CDA staat vooreen ondernemend Nederland. Daarom hebben we de afgelopen tijd 100 maatregelen getroffen om vooral ondernemers te ondersteunen. Zo hebben we het uren criterium MKB winstvrijstetting afgeschaft. Ook de komende jaren gaan we voor een ondernemend Nederland. En investeren we als enige ruim 1 miljard in lastenverlichting voor bedrijven. Kijk op www.cda.nl/ondernemenwordtteiiker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68