i spectrum Zaterdag 5 juni 2010 van genot Het Jemaa el-Fna-plein, Marrakesh. foto Philippe Michel /Brunostock nog is. Als ze door het morsige raampje van haar piepkleine kantoortje naar buiten blikt, ziet ze zwaarbeladen muilezels door het steegje voorbij stappen, vrouwen in boerka, kortgebroekte toeristen, gebochel de mannen. „Marrakesh bracht me tot le ven. Ik ging dood in Parijs. Na twee jaar herkende de bakker me nog niet. De men sen zijn hier opener, warmer ook." De invasie heeft de medina niet veran derd. „Marrakesh is altijd een ville tournan- te geweest, een doorgangsplaats. Het heeft het karakter van de stad niet aangetast. De mensen gaan nog steeds naar de hammam voor hun bad, naar de barbier voor hun haar, naar de kruidenier voor hun eten. De medina zal nooit doodgaan." Probleem is wat er buiten die medina gaan de is. Lamia Badi gebaart werktuiglijk naar een maquette ter grootte van een handbal- veld. „Dit wordt een kunstmatig meer. En ziet u die blauwe vlekjes daar? Het zijn er 265. Elke vlekje is een 'zwembad." Het complex, pal naast de middeleeuwse medina, beslaat 190 hectare. Er komen 240 villaatjes, 2000 luxe appartementen en een vijfsterrenhotel. De projectontwikke laar, Prestigia Groupe Addoha, heeft ook aan het golfterrein gedacht. Crisis? Ja, daar heeft Madame Badi ook over gelezen. „Maar die had geen invloed op ons project. We hebben vrijwel alles al verkocht." De aangeboden 'stenen' zijn bepaald niet gratis. De villa's doen 400.000 tot 700.000 euro, de appartementen gaan tot 350.000 euro. Grachtengordelprijzen. Maar Mada me Badi wil Marrakesh niet met Amster dam vergelijken. Ze somt op: „Skiën in de Atlas is op 45 minuten, zwemmen in een warme zee op 2 uur, golfen begint bij de voordeur. En Marrakesh is exotisch." Het project is er een van dertien uit een do zijn. Een kilometer verderop ging onlangs een andere spade de woestijn in. Prins Al- bert van Monaco kwam er voor over. SBM, zijn hotel- en entertainmentbedrijf, bouwt er een enorm complex van hotels. Nog een kilometer verder glinstert een ra cecircuit in de zon, aangelegd door de emir van Qatar. De emir staat bekend als een voorzichtige investeerder. Een miljard eu ro voor een circuit in Marrakesh vond hij een veilige belegging. Van de racebaan is het enkele minuten naar Le Pacha. Enkele dames liggen ver en toeristen zich rond slangenbezweerders verdringen. Dat plan is geslaagd. Er is zelfs een kaste van gewone stervelingen neerge streken, die met weinig toch een beetje de sultan uithangen. „Op een pensioentje van 1100 euro kun je hier mooi leven", zegt Nabila Dakir van Maison Arabe, een bouti- que-hotel in de medina. „Dat is hier het sa laris van een directeur." Voor de echte sultans bouwt M6 de Royal Mansour, een complex van 53 ultraluxueu- ze riads voor ultrarijke mensen van ultra- goede afkomst: Golf Arabieren. De koning geldt als geestelijk vader van 'Plan Azur', maar behalve Marrakesh stootte hij ook zijn eigen bankrekening in de vaart der vol keren op. Zoals een Duits weekblad obser veerde, controleert M6 via zijn bedrijven 6 procent van het bruto binnenlands pro duct. Veel van die bedrijven, waar in totaal 30.000 mensen werken, zijn in Marrakesh actief. Er kleven nog meer nadelen aan de trans formatie van Marrakesh. De woestijn is geen ideale locatie voor elf golfterrein en, die elk een miljoen liter water per dag con sumeren. Het spook van de 'disneylandise- ring' waart rond in de middeleeuwse medi na, waar McDonald's al een poging deed het Café France aan het Jemaa el-Fna plein te kopen. Oases worden verminkt door de illegale transplantatie vaa volgroeide pal men naar de villaparken en boulevards. Maar de criticasters blijken kniesoren: geld doet wonderen. Bovendien zijn er wel degelijk positieve ontwikkelingen, benadrukt Bart Flint (79). Toen hij een halve eeuw geleden Winscho ten voor Marrakesh verruilde, waren er al leen mannen op straat. „Als je een vrouw in een café zag, was dat een prostituee. Nu niet meer. Steeds meer vrouwen gaan al leen over straat." Dat is, zegt Flint, niet zo zeer in navolging van de buitenlandse toeristen met hun li berale mores en kleding. De lokale vrouw neemt vooral een voorbeeld aan de tien duizenden vrouwen uit Casablanca, die dankzij de gloednieuwe vierbaans auto weg in een vloek en een zucht in de stad zijn. „Die vrouwen uit Casablanca doen hier wat ze thuis niet zouden durven." reageren? spectrum@wegener.nl De tuinen en het zwembad van hotel La Mamounia, waar actrices, mannequins, vermaarde architecten en vele andere 'grootheden' dikwijls verblijven. foto Jean Blondin/Reuters/CPD veeld aan het zwembad. Alles is perfect: witte bikini's, obers in zwart, cocktails. Het enige geluid is van de sproeier, die de tropi sche tuin groen houdt. Le Pacha heeft al leen suites, die vooral franje zijn. De prij zen zijn geen franje, tenzij je blauw bloed hebt. Sommige suites doen 1500 euro per nacht. „We krijgen hier vooral emirs", zegt Ariis Ben Salem, communicatiebaas, langs zijn neus weg. „Soms ook een actrice." Die avond slaapt de fameuze disjockey David Guetta in Le Pacha, maar vroeg gaat hij niet naar bed. Want Le Pacha is eigen lijk geen hotel, maar een discotheek: de grootste in Afrika. Elke avond dansen drie duizend jongeren de sterren van de woes- tijnhemel. Naast de disco ligt hotel Sultan Palace. Een Zwitserse, vleugje parfum en korte rok, is de avond tevoren uit geweest. Ze had een bruiloft in La Palmeraie, de oasis buiten de stad. Een collega uit het bankwezen trad in het huwelijk. „Zijn villa was enorm. Hij kwam op een wit paard de woonkamer in gereden." De internationale jetset, de nostalgische ko pers van de riads, de golfers, de villabewo ners, de emirs, de prinsen, de dames in bi kini en het witte paard hebben één ding gemeen: zij zijn onderdeel van het busi nessplan van M6. In 2001 besloot de ko ning dat Marrakesh binnen tien jaar een soort Saint-Tropez zonder boten zou zijn. Vervolgens waren er wereldwijd wat inci denten. In september 2001 de aanslagen op de Twin Towers in New York. In 2007 zag een nieuwe terreurorganisatie het licht, Al Qaida Mahgreb, die de regio de actualiteit in bombardeerde. Nog een jaar later viel het doek voor de Amerikaanse bank Leh man Brothers. „Het idee was om in 2010 tien miljoen toeristen te hebben", zegt Jali- la El Ofir, directrice bij La Mamounia, het hotel van Churchill. „Begin mei zaten we op negen miljoen." La Mamounia is alleen voor reizigers met diepe zakken. Het hotel heeft 800 perso neelsleden voor 200 kamers. Van die 800 staan er alleen al tien bij de ingang om on genode gasten, vooral van het soort met te lelenzen, tegen te houden. „De rijken ge nieten hier totale anonimiteit." Het plan was van Marrakesh een tempel van hedonisme te maken, waar de jetset discreet aan het zwembad in La Mamou nia ligt, gewone rijken op de golfbaan net werken, overjarige hippies riads opkopen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59