spectrum 10 Schuimkraag Zaterdag 5 juni 2010 STANDPLAATS door Yolanda Bobeldijk Patat met mayo, het is de gouden combi die de Britten nog moeten ontdekken. Als ik bij een bezoek aan een van de bekende fastfood ketens om mayonaise vraag, word ik al tijd vreemd aangekeken. Want Britten doen de mayonaise op hun hamburger en eten ketchup bij hun patat Geen probleem zou je denken, maak dat patatje met dan gewoon lekker thuis. Het punt is alleen dat de Britse mayonai se lang niet in de buurt komt van de tra ditionele, echte mayonaise die we in Ne derland kennen. De oplossing is simpel: vrienden en familie die zo nu en dan langskomen, zijn niet welkom zonder een pot Hollandse mayo. Verder biedt het bekende Britse spreek woord houvast: 'When in Rome, do as the Romans do'. Die uitdrukking neem ik ook maar ter harte als ik in de pub een biertje bestel. De Britten drinken hun bier immers zonder schuimkraag. Zon de, vind ik. Fr «r- der dan die eerste muk schu.ui van een versgetapt biertje? Maar aan de Britten is het niet besteed. Toen ik nog maar een paar maan den in Engeland woonde, sloeg ik op een gegeven moment steil ach terover. Ik stond met twee Britse vrienden in de pub en we hadden net een pint besteld. Een van hen veegde vervolgens op demonstratie ve wijze met twee vingers het schuim van zijn bier en gaf zijn glas terug aan het barmeisje met de woorden: 'Vul dit even bij alsje blieft'. Het meisje, dat duidelijk aan haar eerste werkdag bezig was, werd di rect bijgespijkerd over hoe het bier ge tapt moest worden. Tot aan de nok ge vuld, want dat is waar voor je geld. Feitelijk verschilt de Britse cultuur niet heel erg van de Nederlandse. Het gaat meer om nuanceverschillen, al is het niet eenvoudig die onder de knie te krijgen. Zo leerde ik laatst dat het onbeschoft is een barman direct een fooi te geven. De truc is hem ook een pint aan te bieden, zodat je hem behandelt als je gelijke. Het kan jaren duren voor je zulke dingen scherp hebt. Aan de andere kant sta ik er ook juist weer versteld van hoe snel je ingebur gerd raakt in een ander land. Als ik weer eens in Nederland ben, ben ik veelal te beleefd, te indirect en strooi ik te snel met het woord 'bedankt', zodat het onna tuurlijk wordt voor Nederlandse begrip pen. Een vriend zei laatst plagerig dat ik er al Engels uit begin te zien. Lariekoek. Toch moest ik onwillekeurig denken aan de correspondenten die je op tv ziet en die al heel lang ergens wonen. Je ziet ze door de jaren heen veranderen. Ze kopen daar hun kleding, spreken dagelijks de taal en verworden als het ware tot de cul tuur van het land van waaruit ze verslag doen. Zelf woon ik pas 2,5 jaar in Enge land. Naar mijn idee een veel te korte pe riode om een dergelijke cultuuromslag te maken. Alhoewel? Ik was laatst een weekendje in Amsterdam en zat met een vriendin op een terras aan de Singel. In de kroeg bestelde ik twee Palmpjes van de tap. Ik zag hoe de barman de glazen inschonk. Het schuim kwam tot de helft van het glas. Ho eens even, dacht ik. Ga ik nou be talen voor een half biertje? Net toen ik hier wat van wilde zeggen, ging er een schok door me heen. Terwijl ik de glazen optilde en zwijgend naar buiten liep, dacht ik bij mezelf: als je straks patat be stelt, moet je misschien ook maar om wat ketchup vragen. 4-.-' In 2001 besloot koning Mohammed VI van Marokko een woestijnstad in een tempel van hedonisme te transformeren. Zijn plan slaagde. Marrakesh is de etalage van het land geworden. Miljoenen toeristen, onder wie de internationale jetset, streken dit jaar neer in de stad. Wat zij niet wisten: hun geld vloeit vooral in de zakken van de koning. door Cees van Zweeden Wie vanuit het Atlasge bergte de oude, Marok kaanse woestijnstad Marrakesh binnenrijdt, ziet weinig zand. De weg voert langs golfterreinen, villaparken en luxe hotels. Het asfalt is amper droog, maar de palmen aan weerszijden van de boulevard zijn volgroeid. Vlak na de grootste discotheek van Afrika buigt de weg af naar rechts. Nog drie minu ten en hotel La Mamounia doemt op ach ter de duizend jaar oude stadsmuren van de medina, het oude stadsdeel. La Mamounia heeft twee koks die samen vier Michelinsterren bij elkaar hebben ge kookt. Het aantal sterren dat bij de herope ning van het hotel vorig jaar hun voedsel kwam proeven, was ietsje groter. Actrices, mannequins, vermaarde architecten, opera zangers, de dochter van Picasso. De luchthaven waar zij landden, heet Mo hammed VI. De palmomzoomde boule vard is ook vernoemd naar de koning, door intimi tot 'M6' afgekort. Het hotel is eigendom van bedrijven die door de vorst worden gecontroleerd. Het plan om Marra kesh in de vaart der volkeren op te stoten, komt ook van M6. De ironie wil dat Marrakesh op de kaart werd gezet door een andere M6, een Frans televisiestation. In 1998 bracht M6 de re portage die de goudkoorts ontketende. De zender maakte aanschouwelijk hoe Parijze- naars voor de prijs van hun zelfmoordflat in Marrakesh een paleisje konden kopen. Duizenden Fransen deden dat, gevolgd door vele anderen. Van de 28.000 'riads' in de medina, zoals de paleisjes heten, zijn er 6000 door buitenlanders opgekocht. Die kopers van het eerste uur kwamen voor de historie, het exotisme, de slangenbezweer ders, de sprookjesvertellers. Zij waren waardige opvolgers van Winston Churchill, die voor de oorlog in de woes tijnstad overwinterde. Van Alfred Hitch cock, die er The Man Who Knew Too Much schoot. En van de hippies, die er in de ja ren zestig in drugs deden. Een van de Fransen is Valérie Baradat, die voor tien dagen kwam en er tien jaar later Koning Mohammed VI. foto Alberto Martin/EPA Marrakesh ALGERIJE WEST-SAHARA infographic. crw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58