9 spectrum SPREKEN Roemer, Pechtoid, Wilders, Halsema HARISMA Cohen, Pechtoid, Wilders E SAMENLEVING Cohen, Rouvoet, Balkenende DUIDELIJKHEID Rutte, Wilders, Halsema, Pechtoid WEL MET BEIDE BENEN OP DE GROND GRAAG Zaterdag 5 juni 2010 Wm1 van openbaar onderwijs. „Nederlanders willen een premier zonder poespas, ie mand die op de fiets naar zijn werk gaat", zegt Killi. „Italianen zijn gek op tempera ment, dus willen ze die eigenschap weer spiegeld zien in hun premier. Dan krijg je iemand als Berlusconi. In Duitsland moet de bondskanselier altijd wat conservatief zijn, rustig en degelijk." Killi ziet Nederland als een grote haven stad, waar van alles binnenkomt: nieuwe gedachten, nieuwe ideeën, nieuwe cultu ren. Het is er altijd levendig en druk. De premier van zo'n land moet een soort ha venloods zijn, die alles stroomlijnt en rust brengt. „Een stadsman", noemt hij dat. „Zeker in een periode van maatschappelij ke tegenstellingen, zoals nu, heb je iemand nodig die niet alleen een goede opleiding heeft, maar ook een goede, rustige en sta biele bestuurder is. Iemand met historisch besef, die niet snel in paniek raakt en niet snel meegaat in hypes." Killi wil er graag namen bij noemen: Co- hen, Rutte, Pechtoid en Roemer. „Cohen heeft eigenschappen die ik net noemde en paart die aan een behoorlijk charisma tische uitstraling. Rutte is een Europeaan, die terecht inziet dat Nederland maar een klein land is. Hij maakt indruk op mij." De ideale premier is voor hem een mix van Cohen en Rutte. Eventueel aange lengd met Roemer en Pechtoid. Respectie velijk 'een sympathieke man die begrijpelij ke burgertaal blijft spreken' en 'een vrien delijke, energieke liberaal met het vermo gen moeilijke vraagstukken simpel en be grijpelijk te brengen'. Stuk voor stuk eigenschappen die hij niet ziet bij Balkenende en Halsema - 'ondanks hun intelligentie' - en ook niet bij Rou voet, Thieme en Wilders. Over de laatste: „Komt haatdragend en onvriendelijk over. Dan kun je geen dienende premier zijn." Hij schrikt een beetje dat er geen vrouw bij zijn favorieten zit. „Het is wel een min punt van Nederland. Dat er nog nooit een vrouwelijke premier is geweest. Toch een vorm van conservatisme ten aanzien van vrouwen, hoe liberaal we ook doen." In de Intercity maakt niemand zich er druk over of er nou eindelijk eens een vrouw de leiding moet nemen. Goed be schouwd, is niemand het met elkaar eens. Maar voordat iedereen zijn bestemming heeft bereikt, krijgt Marlies, de oudste van de groep, de coupé toch even stil. „Een ech te premier moet er voor zorgen dat ieder een zich hier thuis voelt en vertrouwen heeft in de toekomst." reageren? spectrum@wegener.nl illustratie Mathijs Wansink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57