spectrum 8 kkers LEIDERSCHAP Cohen, Rutte BEGRIJPELIJK HUMOF Rutte, Roemer, Wilders, Pechtold, Halsema REALISTISCHE KIJK OP* Roemer STABIELE BES TUURDE Cohen, Rouvoet KE N NIS Rutte, Balkenende, Zaterdag 5 juni 2010 Waar is de Nederlandse Obama? Eindelijk eens een vrouw, een goedlachse knuffelbeer of bovenal iemand die te vertrouwen is? Wat voor type premier moet er straks naast koning Beatrix op het bordes staan? „Geen pleaser, alsjeblieft.' door Dick Hofland In de trein valt de vraag op vruchtba re grond. „Daar, dat is 'ml", zegt een vrouw terwijl ze naar buiten wijst. „De conducteur?", plaagt een jongen tegenover haar. De vrouw doelt op een grote poster waarop Job Cohen in overhemd en rode das premierskandidaat zit te wezen. „Die hakkelaar?", zegt een man die we Henk mogen noemen. „Wat moeten we daar nou weer mee?" Wie is de ideale premier, wat voor type moet dat zijn: daar gaat het over als de trein pauzeert op een station. Moet het een gezellige knuffelbeer zijn, iemand die 'zes kwartier in een uur praat' zoals Henk het noemt, eindelijk eens een vrouw, de Nederlandse uitgave van Sarkozy of toch liever een polderversie van Obama? „Was Hans van Mierlo er nog maar", ver zucht Marlies, een oudere vouw die een bankje verderop zit. Een paar jongeren ha len hun schouders op. „Dat is voor mijn tijd", zegt iemand. Marlies praat ze bij. „Knappe man, geen opgewonden standje zoals je nu ziet. Als hij iets zei, luisterde je." Het maakt geen indruk op het groepje. De jongeren zien het liefst iemand die zich zelf is, die geen malle fratsen uithaalt om stemmen te winnen. „Geen pleaser, alsje blieft. Balkenende op een skateboard, hou toch op. Je moet het land leiden." Dat is ook de mening van een groep jonge vrouwen die op de campus van de univer siteit flyers uitdelen om reclame te maken voor beachvolleybal. Manouk vindt Emile Roemer een goed voorbeeld van een politi cus die zich niet anders voordoet dan hij is. In groep 3 en 4 van de basisschool hing ze nog om zijn nek. Net als alle kinderen die hij in die tijd les gaf Ze herinnert zich Roemer als een heel leuke man, begaan met al z'n leerlingen en zeer sociaal. „Maar of dat het type ideale premier is, weet ik niet. Het moet bij voorkeur een man zijn, mannen worden in zo'n positie toch nog altijd serieuzer genomen dan een vrouw." Vriendin Judith zucht. „Waarom nou? Het belangrijkst is toch waar iemand voor staat? Cohen is een man, maar laat zó over zich heen lopen. Al is hij niet te zelfingeno men en dat vind ik wel weer erg prettig voor een minister-president." Ze zou het best leuk vinden als er voor het eerst in de geschiedenis een vrouw aan het hoofd van de regering zou komen. „Maar het hoeft niet per se." Hoewel: „Die man nen zijn altijd bezig elkaar het laatste woord af te snoepen. Heel irritant." Ook humor is voor Judith geen must. „Het is mooi meegenomen, maar het is belang rijker dat iedereen begrijpt wat je zegt." Iets verderop zegt Mikko dat hij niemand ziet die intelligentie en uitstraling combi neert. „Het is meestal de ene eigenschap of de andere, terwijl een goede premier beide moet hebben." Bram zegt dat hij dus eigenlijk 'een soort Obama' wil. „Dat zou mooi zijn, want we moeten echt iemand hebben met uitstra ling richting het buitenland." Hij noemt Femke Halsema als iemand met de door hem en Mikko gewenste eigen schappen. „Dat is iemand die niet overal tegenaan trapt." Voor Mikko is charisma niet per se nodig, slagvaardigheid is belang rijker. „Sterk zijn als het moet, empathisch als het kan." Bram maakt een vergelijking met voetbal. „Lionel Messi dwingt zowel met zijn voetbalkwaliteiten als met zijn persoonlijkheid wereldwijd respect af We moeten een Messi van de politiek hebben: iemand die alles in huis heeft en toch be scheiden blijft." Lady's day op de golfclub. Vrouwen doen het woord. Eigenschappen als 'charisma' en 'betrouwbaar' vallen het meest. Van nie mand hoeft het een vrouw te zijn. „Zeker niet als je Angela Merkel ziet", zegt Anne- lous. „Daar kan ik niet naar kijken." Sarko zy, Berlusconi, de glamourboys in Enge land? Laat maar. „De buitenkant is niet zo belangrijk", vindt Rietje. „Als-ie maar niet te oud is en humor heeft." Anneke: „Een leider zonder humor is verschrikkelijk." De naam van Obama valt vaak. „Wat je ook van hem vindt, je kunt niet om hem heen", stelt Annelous. Geen van de vrouwen ziet zo iemand in Nederland. Een jonge uitgave van wijlen Hans van Mierlo dan maar? „Liever een jonge Hans Wiegel. Met die babyface kan ik niet zoveel, maar met zo iemand heb ik het idee: als de oorlog uitbreekt, kan ik op hem vertrouwen." Geen van de vrouwen vindt het de hoogste tijd voor een vrouwe lijke premier. „Het mag wel, maar het hoeft niet', vat Rietje samen. Voor Annelous is bekwaamheid altijd en overal het enige criterium. Op dat punt ziet ze Femke Halsema wel zitten. Maar niet financieel. „Als ik op haar zou stem men, gooi ik mijn eigen glazen in." Anneke vindt eerlijkheid en vertrouwen de kenmerken waar het om draait. „Een premier moet kunnen waarmaken wat hij zegt. Maar ik zie alleen een stel kinderen dat elkaar vliegen probeert af te vangen en als het er op aan komt alle beloften net zo makkelijk inlevert. Ik ben voor een strenge premier. Nederland moet wat strenger worden, op alle fronten. Mijn ideale pre mier moet niet alles tolereren om maar aar dig over te komen." Twee vrouwen in ste reo: „Als het maar geen linkse premier wordt." Daar denken mensen met een uitkering heel anders over. „Wij willen een premier die beseft dat de omgeving waarin hij of zij leeft niet maatgevend is voor de samen leving", zegt Anja van de Brug. Ze is voor zitter van de belangenvereniging voor mensen met een uitkering. „Onze premier moet met beide benen op de grond staan en niet doof en blind zijn voor de realiteit dat in Nederland inmiddels 2,8 miljoen vol wassenen met 600.000 kinderen op of rond de armoedegrens leven." Ze had een prachtige baan en een fors sala ris. „Maar omdat iemand in het verkeer niet goed oplette, ben ik arbeidsongeschikt geworden." De eerste jaren kreeg ze een goede uitkering, na een herkeuring werd ze nog maar voor maximaal 35 procent af gekeurd. Het gevolg daarvan was dat ze een kleine uitkering over hield en weer moest gaan werken. Ze is inmiddels in de 50, heeft zich 'wezenloos gesolliciteerd', maar komt nergens meer aan de bak. Ze is niet de enige. „Het overkomt topmana gers, artsen. Van het ene moment op het andere gaan ze van een topinkomen naar een laag inkomen. Zpnder dat ze er iets aan kunnen doen." De meesten steken zich in de schulden. „En die blijven je tot aan je graf achtervolgen." Van Anja c.s. moet de ideale premier besef fen dat ook dit Nederland is. Dat voedsel- banken niet meer dan een doekje voor het bloeden zijn. Onlangs woonde ze met wat andere bestuursleden een bijeenkomst bij over schuldhulpverlening. Iemand van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid hield een toespraak. „Hij zei dat mensen die in armoede leven dat louter en alleen aan hun eigen domheid en on kunde te wijten hebben. Te schandalig voor woorden. Een premier die zo denkt en dat soort dingen zegt, moeten we dus zekér niet hebben." „Een premier weerspiegelt veel meer de ei genheid van een land dan de politieke par tijen", meent Fethi Killi. Hij vertegenwoor digt alevitische moslims. Dat is een groep van zo'n 100.000 moslims, die géén gebeds huizen bouwen, een seculiere maatschap pij propageren en veelal voorstander zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56