5 spectrum Verkiezingsverwarring RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE blik Marjan Berk - Zaterdag 5 juni 2010 Negenentwintig jaar lang houdt zij mij stofvrij: Maria de Fatima, dertig jaar geleden uit Portugal gekomen, met haar twee dochters haar man achterna gereisd naar ons land, waar hij zijn dagelijks brood verdient. Er is tussen ons een stevige band gegroeid, we hebben zoveel samen meege maakt en altijd is ze daar weer, de twee ochten den in de week dat ze binnenkomt met de krant die ze uit de bus heeft gevist en de verhalen over haar enige kleinzoon, David. De commotie die de aanstaande verkiezingen in ons land veroorzaken gaat volledig aan haar voorbij. De voetbalkoorts neemt pas bezit van haar, wanneer Portugal in de picture komt. Bij de vorige Euro-voetbal-wedstrijden kwam ze, op de dag waarop Portugal uitkwam, gekleed in een soort Portugees nationaal kostuum, waarop ik als tegenprestatie een oranje T-shirtje aan trok. Helaas, hoewel oranje onze nationale kleur is, staat oranje textiel mij voor geen meter! Ik deel met Maria de Fatima, door ons in de wan deling Faatje genoemd, op de dagen dat ze komt, mijn leven. We beginnen de dag door samen on ze krakende botten en stijve spieren los te wrik ken bij Nederland in Beweging, waarna we nahij gend aan de koffie gaan. Faatje is twaalf kilo afge vallen, ze werd een beetje te rond, haar mooie gezicht verdween in iets te veel vet. Ze is maar klein van stuk, maar nu al die overtollige kilo's zijn verdwenen, is ze weer een mooi klein vrouwtje. Af en toe permitteren wij ons een koekje bij de koffie, maar meestal zijn we gedis ciplineerd en onthouden ons. Ze vertelt over het perenboompje, dat ze in haar Amsterdamse ven sterbank laat groeien en dat in de vakantie met haar meereist naar haar tuin in Portugal. Mijn Amsterdams balkon beheren wij samen, we heb ben allebei groene vingers en Faatje steekt alle takken die nog een spoor van leven in zich her bergen, in potten verse aarde. De raarste planten leven onder haar goede zorgen op, oude plantjes worden grote stevige struiken en we koesteren zelfs een chrysant die na eerst drie jaar gele bloe men te hebben geproduceerd, plotseling roest bruine exemplaren voortbracht! Twee oude kerstbomen, die we ooit van de vuil nishoop hebben gered, staan voor het zoveelste jaar weer met verse groene pluimen te pronken, vogels hebben het zaad van een berkenboom er naast gedropt, zodat er nu een minibos op het balkon groeit. Hebt U het in de gaten, lezer? Ik vermijd over de aanstaande verkiezingen te praten. Ik kakel er maar een beetje op los over Faatje en de begroei ing van het balkon, en draai om de hete brij heen: het stemmen wat we volgende week gaan doen. Getverderrie, mijn oren tuiten van al die lijsttrekkers. Ik kijk naar Kluun, die vertelt hoe hij, wanneer hij de kieswijzer raadpleegt, steeds maar weer bij de Partij van de Dieren uitkomt. Maurice de Hond confronteert ons voortdurend met lijsten met peilingen, waarna hij ons met ge heven wijsvinger aanspoort van energieleveran cier te veranderen! „Doen!", roept hij. Ik ben in grote verwarring. Het zal Faatje alle maal worst zijn, zij wordt pas opgewonden als zij haar stem in Portugal gaat uitbrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53