3 spectrum Zaterdag 5 juni 2010 "V De honderd jaar oude moskee van Djenne is de grootste lemen constructie ter wereld. fotografie Ruden Riemens de en ook de veranderende smaak van de Malinezen. Een huis van betonblokken, aangesmeerd met cement, tegel tjes op de voorgevel en golfplaten op het dak. Dat was - en is - de heersende mode in Afrika, inwoners van Djen- né wilden mee in die trend. Unesco plaatste de stad in 1988 op de werelderfgoedlijst. In 1996 werd op initiatief van het Museum voor Volkenkunde in Leiden een groot scheeps restauratieproject opgezet. Pierre Maas werd su pervisor. Hij overwon de scepsis van de inwoners. In 2011 wordt na vijftien jaar de derde, tevens laatste fase afgerond. Dan zijn er zo'n 160 huizen, paleizen, moskeeën en graftombes opgeknapt. „Voor ongeveer 200.000 euro per jaar", zegt Maas. „Dat was voldoende. Wij hebben he le persoonlijke contacten, er zit geen dure organisatie om heen." Ook al stopt het restauratieproject, het werk is niet af. Bovendien vraagt het leem jaarlijks onderhoud. Maas is ervan overtuigd, dat de Malinezen nu zelf hun stad over eind kunnen houden. Stenenmakers en metselaars zijn goed opgeleid en kunnen het werk zelfstandig aan. Met steun van Rothuizen van Doorn 't Hooft is er een stichting opgericht, die onderzoek stimuleert en lokale ar chitecten steunt. Ook de gemeente Borsele subsidieert sinds kort in het kader van Fair Trade. En het dak van het guesthouse van Pierre Maas? Dat komt wel goed, onderzoekers die er gebruik van willen maken, hoeven niet te vrezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51