Die viel mie z'n gat in de broeiers zeeland 129 AFSLUITING VROUWENPOLDERSEWEG brieven fa TUSSEN BEGRAAFPLAATS EN N57 BIJ SEROOSKERKE vanAnaarBefer zaterdag 5 juni 2010 VROUWENPOLDER door Engel Reinhoudt IK Gae an 't gaen", zei Kee Schuute en ze was a alverwe- ge 't padje. Een uitdrukking van mijn opoe, schrijft Nico Slaakweg in een briefje met ver schillende gezegdes. Een voor beeld van familietaai. Taal die al leen in kleine kring gebruikt wordt en een bepaalde betekenis heeft. Al vaker is familietaai aan de orde geweest, maar het is een on uitputtelijke bron. Het is voor mensen van buiten de betreffende kring vaak onbegrijpelijk. Zo herin ner ik me een vrouw die altijd zei 'vandaegachdaege' als ze vandaag over een week (acht dagen) bedoel de. Ze sprak ook nogal 'rissig'. We namen in de familie niet de uit drukking van tijd over, maar wel noemden we haarzelf steevast Van daegachdaege. Wie zou begrijpen als 'merge Vandaegachdaege' op vi site komt? In hetzelfde briefje nog de uitdrukking 'de katte kiekt mie van die klosögen'. Grote ogen? Mevrouw Giele uit Kloetinge stuurde een hele lijst met woor den en uitdrukkingen uit het Land van Axel. Verschillende eigenaar dige woorden en uitdrukkingen zitten ertussen, maar familietaai kan het niet genoemd worden, om dat ze vrij algemeen bekend zijn. Schume bijvoorbeeld. Dat wuuf lopt aoltied te schumen. Schumen staat voor gluren. Waar komt zo'n woord vandaan? Schuimen is ver want aan schuilen, zich verbergen. Langs die lijn kreeg het zijn ongun stige betekenis. Schume is nie net jes. Allee, maekt es begankenis. Voor uit, schiet eens een beetje op. Dui delijk is dat daar het woord gang de hoofdrol speelt. Ook de Zeeuws-Vlaamse naam voor paar- denbloemen staat in de lijst: bêdezeêkers. Ook bekend as pisse- blommen. Dat is niet voor niks. Ta raxacum (paardenbloem) geldt als een vochtafdrijvend middel. Waar om het dan in het Nederlands paardenbloem heet, blijft een vraag. Tingels zijn in Zeeuws-Vlaanderen- brandnetels, terwijl in Mid den-Zeeland dezelfde plant een broeinekel of broeier wordt ge- KT V noemd. Die viel mie z'n gat in de broeiers, glööf vrie a je dan joekte kriegt. Op zö'n bobbel mó j'n kruus geve mie je naegel, d'r spieë opdoe of een bitje arzien. Dan gaèt het meêstal gauw over. Een naam die vrij algemeen is, is kernoffeltjes of knoffeltjes voor an jers. Wellicht een verbastering van knopjeskruud (knoopkruid). Een maeneschieter is het dialect woord voor een bromvlieg. Het wijkt sterk af van het algemeen Ne derlands en hoe het dier aan zijn naam gekomen is, lijkt me een uit dagende opdracht voor een schrijf wedstrijd in dialect. Wie begint? Hetzelfde geldt min of meer ook voor een appelbieë, een wesp. De guus nog liever drukjes dan errebezems of jenievers. De kin- ders houden meer van drop dan van van aardbeien of rode bessen. Drukjes worden in andere con treien ook wel druksjes genoemd. Een term die ik niet kende was 'aan de rip zijn'. Dat betekent diar ree hebben. Rip kom je in deze be tekenis niet tegen in het Zeeuws woordenboek. Wel staat er dat een rip een snibbig vrouwspersoon is. Mie zö'n rip zou 'k nie etrouwd wille weze. We herkennen rip ook in oprispen en zich rippen (rep pen). Die most ripje-roefje (haast- je, repje) naë de plee, wan die was an de sliengerschiete. De guus zatte op d'r okken te kie- ken.wat a t'r in die blaaie dreef Op je (n)okken zitte of in het Zeeuws-Vlaams op je nukjes. In hurkzit. Een nokke is een knoop, knooppunt. Denk ook an de nok van het dak. Die heeft dezelfde vouw als de knieholte bij hurkzit. Mae kwa,me motte affesatie mae- ke, me motte opschiete, wan in de krante is nog méér te lezen. Reacties naar: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek ofpere-mail naar: cn.zeeuws@zeelandnet.n\. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Ingezonden brieven Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 Directie ziekenhuis De krant van 2 juni bericht over de verdubbeling van de loonkosten voor twee directieleden van het Ad miraal De Ruyter Ziekenhuis. Het lezen van dergelijke berichten doet mij steeds in woede ontsteken. Ik daag hen en de organisatie uit een uitgebreide financiële verantwoor ding tegenover personeel en bur gers in de krant af te leggen over deze ogenschijnlijk absurde onkos tenvergoedingen. Wedden dat ze niet durven. De verdubbeling van deze loonkosten schijnt gepaard te gaan met een bezuinigingsopera tie. De motivatie voor het gewone personeel mee te werken aan de be zuinigingen zal minimaal zijn. Hans Karelse Middelmeet 57, Goes Bezoektijden Weer iets nieuws van de directie van het ziekenhuis. De bezoektij den worden uitgebreid van 16.00 naar 20.00 uur. Lekkere uitbrei ding. Men heeft dan geen rekening gehouden met diegenen die 's mid dags en in de avond op bezoek wil len komen. En hij of zij weer een uur minder tijd heeft om te eten. J. Jasperse P. Krugerstraat 2=31, Vlissingen SINT LAURENS/ MIDDELBURG fïi §f afgesloten route omleidingsroute einde omleidingsroute VANAF JUNI 2010 TOT EN MET JUNI 2011 Rijkswaterstaat voert vanaf juni 2010 tot en met juni 2011 werkzaamheden uit aan de Vrouwenpolderseweg in Serooskerke, ter hoogte van de begraafplaats en de N57. Hiervoor wordt dit gedeelte van de weg volledig afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Deze afsluiting is nodig om een fiets- en autotünnel aan te leggen. Voor fietsers is de weg wel bereikbaar door middel van een tijdelijk aangelegd fietspad. Molen de Hoop is via een tijdelijke brug over de bouwkuip bereikbaar voor fietsers en autoverkeer. Omleidingsroutes Verkeer vanuit Vrouwenpolder en Veere richting Serooskerke. Via Vrouwenpolderseweg (N57), Kadetweg (N57), Wilgenhoekweg [N278] en Torenstraat. Volg S. Verkeer vanuit Middelburg en Sint Laurens richting Serooskerke. Via Wilgenhoekweg (N278) en Torenstraat. Volg S. Lokaal verkeer vanuit Gapingseweg richting Serooskerke. Via Kadetweg [N57], Wilgenhoekweg (N278) en Torenstraat Volg S. Lokaal verkeer vanuit Molenweg en Noordweg richting Sint Laurens/Middelburg/Veere. Via Torenstraat en Wilgenhoekweg (N278) Volg R. Gele borden ter plaatse geven de omleidingsroute aan. Informatie: www.vanAnaarBeter.nl - Telefoon Ü8ÜÜ-8ÜG2 [gratis]. Water. Wegen. Werken. Rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat Ministerie 'van Verkeer en Waterstaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31