omie i 13 Rijk rommelde met cijfers voor groei Schiphol Info-avond Easyjet test radar die aswolk detecteert Gratis beldienst laat iPhonegebruiker betalen McDonald's haalt gifglazen terug STUDIF 'Er is geschoven met milieunormen' www.hz.nl Woensdag 9 juni, Terneuzen Bijna helft Europeanen is graag eigen baas zaterdag 5 juni 2010 DELFT - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft jarenlang ge rommeld met onderzoeksrappor ten om de groei van Schiphol mo gelijk te maken. Dat concluderen onderzoekers van de TU Delft na analyse van twintig jaar milieurap porten en gesprekken met betrok kenen. Onderzoekers Menno Huys en Jan Anne Annema van de TU Delft stellen dat het ministerie van Ver keer en Waterstaat vaak heeft inge grepen om Schiphol toch te kun nen laten groeien. De politiek han teert al jaren de 'dubbele doelstel ling': Schiphol mag alleen uitbrei den als de milieuhinder afneemt. „De dubbele doelstelling veroor zaakt alle problemen", aldus Huys. „In de loop der jaren bleek dat die niet haalbaar is. Dan moet je je als politiek in rare bochten wringen, zoals met de aanleg van de Polder- baan. Dan pas je bepaalde aanna mes rond het aantal vluchten aan en blijken die later niet uit te ko men. Er is geschoven met normen en contouren. Maar ook worden bepaalde onderzoeksvragen niet gesteld of informatie niet gebruikt. Voor alternatieven is niet echt plaats." Kritische bewonersgroe- pen stellen al langer dat informatie over geluidshinder wordt gemani puleerd omdat de luchthaven an ders niet mag groeien. Sommige onderzoekers werd gevraagd hun conclusies anders te formuleren of delen weg te laten. De onderzoekers zeggen er op zich geen problemen mee te heb ben dat beleidsmakers onderzoeks resultaten selectief gebruiken bij hun besluiten. Dat gebeurt volgens hen bij alle grote projecten. Het is volgens hen onderdeel van het po litieke spel. Maar wel hoort alle mogelijke informatie beschikbaar te zijn. Juist door niet eerlijk alle feiten op tafel te leggen, voelen be woners zich bedrogen en vertrou wen zij Schiphol en de politiek niet. Beloften - zoals over het me ten van geluid - zijn volgens hen keer op keer niet waargemaakt. SCHIPHOL - De Engelse prijsvechter Easyjet gaat samen met Airbus bin nen twee maanden een radar tes ten waarmee piloten tot op hon derd kilometer afstand aswolken kunnen ontdekken. In overleg met de luchtverkeerslei ding kan de route dan worden aan gepast. Het volledig sluiten van luchtruimen kan daarmee worden beperkt. Easyjet presenteerde gisteren de Avoid-technologie die is ontwik keld door Fred Prata van de Nor wegian Institute for Air Research. Het concept lijkt op een weerradar die vandaag de dag op commer ciële lijnvliegtuigen standaard in gebruik is. De beelden worden aan zowel de piloten als het luchtverkeerscen- trum van een luchtvaartmaat schappij doorgestuurd. De eerste testvluchten worden bin nen twee maanden namens Easy jet door Airbus uitgevoerd. Easyjet verwacht het systeem eind dit jaar al in een tiental van haar toestellen te kunnen installeren. Tijdens de ontwikkelingsfase steekt de Britse prijsvechter een miljoen pond (ongeveer 1,2 mil joen euro) in het systeem. AMSTERDAM - Skype, de gratis dienst voor webtelefonie, gaat geld vragen voor bellen via de iPhone van Apple. Skype, begonnen als kampioen van het gratis bellen via internet, wil nu voor het eerst geld gaan verdienen aan bellen via de netwerken van telefoonmaatschap pijen. Hoeveel Skype er voor zal vragen, is nog niet duidelijk. Tot eind dit jaar blijft bellen via telecomnetwer- ken gratis. Daarna brengt het bedrijf 'een klein maandelijks bedrag' in reke ning voor het gebruik van een spe ciale applicatie waarmee Apple-be- zitters van Skype-naar-Skype kun nen bellen. Hiermee introduceert Skype een nieuw afrekenmodel: niet langer betalen per belminuut, maar alleen voor de verbinding, net als tegenwoordig het geval is bij een vaste telefoonlijn. Tot nu toe waren alle Skype-to-Skype-gesprekken gratis. Bellen met Skype via wifi (draad loos internet via de pc) blijft wel gratis. Het bedrijf verdient tot nu toe zijn geld met zogenoemde Skype-out-gesprekken: wie vanaf zijn pc via internet naar een mo biel of vast telefoonnummer belt, betaalt een klein bedragje per mi nuut aan Skype. Tot nu toe kozen tien miljoen Skype-gebruikers voor betaald bel len via Skype Out. Gratis bellen via Skype wordt ech ter steeds minder interessant, door de voortdurend dalende beltarie ven van de telefoonmaatschap pijen. Skype lijkt een uitweg te zoeken door nu ook te proberen geld te verdienen aan 'echte' tele- foongesprekken via het 3G-belnet- werk. I. Info-avond van 18.00 tot 20.00 uur met voorlichtingsrondes om 18.15 en 19.15 uur. Economie in D205 Pabo in A103 Voltijd Bedrijfseconomie Commerciële Economie Management, Economie en Recht Leraar Basisonderwijs; Jaar 1 en 2 Combi MBO-HBO Economie Leraar Basisonderwijs Deeltijd Bedrijfseconomie Commerciële Economie Management, Economie en Recht EVC-procedure Verkorte deeltijd-trajecten mogelijk op basis van EVC-procedure. Informatie hierover is aanwezig tijdens de Info-avond. Propedeuse Volledige opleiding in Terneuzen Meer weten? Vlietstraat 11a, Terneuzen (ROC Westerschelde) Tel: 0115 - 64 16 00 of e-mail: info@hz.nl Hogeschool Zeeland LOS ANGELES - Fastfoodketen Mc Donald's haalt in de VS twaalf mil joen glazen terug met afbeeldin gen van figuren uit de nieuwe film van Shrek. De afbeeldingen bevat ten cadmium, een giftig metaal. De Amerikaanse Voedsel en Wa ren Autoriteit (CPSC), die de vrij willige terugroepactie gisteren aan kondigde, adviseerde consumen ten onmiddellijk het gebruik van de drinkbekers te staken. De twaalf miljoen bekers waren be- BRUSSEL - Bijna de helft (45 pro cent) van de EU-burgers zou graag eigen baas zijn als dat kon. Dat blijkt uit EU-onderzoek. Europa blijft daarmee achter bij de Verenigde Staten, waar 55 procent het liefst een eigen zaak zou heb ben. Volgens de onderzoekers komt dat omdat Amerikanen posi tiever aankijken tegen het onder nemerschap dan EU-inwoners. Van de Amerikaanse burgers heeft 73 procent een rooskleurig beeld van ondernemers. In Europa is dat 49 procent. Eurocommissaris Antonio Tajani (Industrie) wees er gisteren op dat weliswaar 45 .procent van de Euro peanen graag voor zichzelf zou be ginnen, maar dat slechts 10 pro cent daadwerkelijk een eigen zaak heeft. Als dat aantal kan worden verhoogd, is dat goed voor econo mie en werkgelegenheid, zei hij. Het giftige Shrek-glas. foto EPA doeld ter promotie van de nieuw ste Shrek-film 'Shrek Forever After'. De CPSC zei dat 'blootstel ling aan cadmium gedurende een lange periode kan leiden tot scha delijke gevolgen voor de gezond heid'. Cadmium kan kanker ver oorzaken en uit onderzoek blijkt dat ook aantasting van de botten het gevolg kan zijn. Ook kan het tot nierschade leiden. Het metaal wordt gebruikt bij de fabricage van rode en gele verf. www.versluisenwilleboer.nl qreenlinev versluis willeboer Arnestemweg 27, Middelburg Tel.: 0118-6

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13