Coalitie in een handomdraai media rr} 39 Ferry Mingelen en Herman van der Zandt bereiden zich intensief voor op de Tweede- Kamerverkiezingen. Monique Brandt zag hoe de twee zich bekwamen in het bedienen van het geavanceerde aanraakscherm, dat tijdens de gemeenteraadsverkiezingingen zo veel aandacht kreeg in de media. heimwee tv ^2*4 media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 5 juni 2010 Bij de NOS in de studio zijn de verkiezingen, in het diepste geheim, vorige week al van start gegaan. Fictieve verkiezingen, dat wel. Deze ochtend neemt presentator Herman van der Zandt, gekleed in spijkerbroek en een t-shirt, de laat ste zogenaamde prognoses door, onder leiding van regisseur Martin de Groot. Achter hem hangt het opmerkelijke 104 inch grote touch screen dat in maart van dit jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen zo veel aandacht kreeg. De bij vlagen nog wat onwennige bediening van het scherm werd breed uitgeme ten bij De wereld draait door, en op Twitter ontspon zich zelfs een dis cussie of het scherm wel écht ter plekke bediend werd. „Dat had den wij ook niet verwacht. Wij wa ren allang blij dat het werkte", al dus De Groot. Van der Zandt gebruikte het scherm voor de presentatie van de uitslagen en de opkomstpercenta ges, die hij met een enkele vinger- tip en steeds meer schwung op het scherm toverde. Ferry Minge len had af en toe wat meer moeite met het lichtgeraakte, digitale hulp middel bij de politieke duiding op die avond. „Het is een kwestie van heel voorzichtig zijn. Je gaat met één handbeweging in de fout", zegt Van der Zandt. Om er weer een beetje in te ko men, oefenen beide presentatoren deze dagen opnieuw met het nieu we technische snufje, dat de verkie zingsuitzending van komende woensdag helder en levendiger moet maken. Het scherm is boven dien uitgebreid met een extra func tie: een driedimensionale projectie van de Tweede Kamer. Zo kan Mingelen alle mogelijke zetelverde lingen en coalities met een handbe weging visualiseren. Het veelbesproken scherm wordt normaal gebruikt voor het weerbe richt aan het einde van het Jour naal. De weermannen en -vrou wen doen het overigens zonder de touchscreenfiinctie, al wordt vol gens De Groot bekeken of die ook voor de weersvoorspellingen inge- Herman van der Zandt: „Het touchscreen is geen showdingetje, het heeft echt een toegevoegde waarde." zet gaat worden. Tijdens de Ameri kaanse presidentsverkiezingen van vorig jaar, raakten NOS-redacteu- ren onder de indruk van een soort gelijk scherm in de CNN-studio. Maar aangezien dat programma niet bruikbaar was voor Neder land, alleen al vanwege het volko men andere kiessysteem, ont wierp Rob Peters (hij werkt bij Dutchview en programmeerde het programma in opdracht van de NOS) in overleg met De Groot ver volgens het ingenieuze software programma waarmee Van der Zandt en Mingelen nu in de weer zijn. De grafische afdeling van de NOS tekende voor de vormgeving. „Het is niet makkelijk", zegt De Groot. „Herman moet op de camera let ten, op tijd drukken, het scherm in de gaten houden en de uitslagen in zijn hoofd hebben. Maar je neemt de kijkers in je pre sentatie echt mee. Het is meer dan een leuke gimmick." „Als je er eenmaal in zit, kun je het dromen", grijnst Van der Zandt. „Ik moet ook wel erg oplet ten dat ik rustig blijf. Aan het ein de van de avond tijdens de ge meenteraadsverkiezingen had ik een beetje de neiging er hüp weer vijf gemeenten doorheen te jas sen. Dan wordt het kloppen en ve gen, dat is niet goed." Als kleine demonstratie neemt hij met enkele handgebaren de laatste 'prognoses' door en projecteert hij even gemakkelijk een driedimen sionale afbeelding van de Kamer in verschillende samenstellingen. „Alle mogelijke exotische combina ties zitten erin", zegt Peters, die de werking van 'zijn' kindje nauwlet tend in de gaten houdt. „Het is een leuk instrument met snelle foto GPD schakelingen", vindt Van der Zandt. „Het is geen showdingetje, het heeft echt een toegevoegde waarde." Volgens Peters is in principe heel veel mogelijk met de vinding: „De AEX, voetbalopstellingen, het is voor allerlei programma's te ge bruiken." Dat zal ook in toenemen de mate gebeuren, al weet je tegen woordig maar nooit hoe lang een nieuw technisch snufje 'hot' blijft. De Groot: „Stel dat de nieuwe coa litie vier jaar aan blijft. Tegen de tijd dat er nieuwe verkiezingen worden gehouden, vinden we dit scherm misschien alweer ouder wets. Maar de komende uitzen ding gaat alles hartstikke goed ko men." Nederland kiest, woensdag, neder- land 1, 20.30 uur rReageren? redactie.media@wegener.nl DE FAMILIE KNOTS In de serie Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. Onkel X en Tante Til. foto ANP Een kloddertje roze hiiiiiiier. En een klodder tje roze daaaaaaaar. Bij het horen van deze zin nen zie ik op slag Tante Til voor me: de excentrieke vrouw met roze soepjurk, hartjesbril en dikgestifte lippen, die samen met haar echtgenoot Frederik lieverdje, ofwel Onkel X, woonde in het sa lonatelier van het huis van de knotsgekke familie Knots. Tante Til is kunstschilder en haar specia liteit is de magische, roze verf Daarmee brengt ze iedere afleve ring van de jeugdserie De familie Knots haar familie of bezoekers in een droomtoestand om hen de op lossing voor hun probleem te to nen. De stripruilwinkel op de beneden verdieping van het huis werd ge rund door de niet zo slimme Hans je, die stiekem verliefd was op schoolmeester Arend Vogel, de huurder van de zolderkamer. In de keuken huisden de onhandige, soepkokende oma Knots en opa Knots, door zijn vrouw steevast ouwe zemelaar genoemd. En dan was er nog neef Herbert ('ajo alte saam'), belastingambtenaar maar eigenlijk nog een kind, getuige zijn passie voor speledingetjes die hij telkens vol trots aan zijn fami lie kwam laten zien. De Familie Knots is het geesteskind van Hetty Heyting. Ze bedacht de karakters, componeerde de mu ziek en schreef de teksten. De serie werd werd uitgezonden door de NCRV tussen 1980 en 1984. In to taal werden er 21 afleveringen ge maakt. Bijzonder is dat alle rollen door slechts drie mensen gespeeld werden. Hetty Heyting kroop iede re aflevering in de huid van Tante Til, oma Knots en Hansje. Jan Si mon Minkema was opa Knots, meester Vogel en Onkel X. Marnix Kappers speelde neef Herbert en was de voice-over die op geheel ei gen wijze ('Ondertussen, in de keuken, roert oma in een dampen de pan soep') de scènes aan elkaar praatte. Dat slechts drie acteurs al le hoofdrollen speelden, was een geldkwestie. Anders werd de serie te duur. De roze soepjurk van Tante Til is nog een verhaal apart. De jurk dook in 2001 op bij een veiling. Hetty Heyting vertelde in een in terview dat ze de jurk anoniem op de kop wilde tikken. „Ik zat met een boekje voor mijn gezicht om niet herkend te worden. Na een tijdje stak ik mijn hand op. Onmid dellijk hamerde de veilingmeester hem af 'Verkocht!', riep hij. En héél zachtjes er achteraan: 'Voor Tante Til zelf' Marcha van Schijndel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 125