Tennisser achter microfoon Laatste wensen in X De Leeuw kijktip Dit weekeinde worden de finalepartijen gespeeld op het gravel van Roland Garros in Parijs. Monique Brandt sprak met voormalig toptennisser Mats Wilander, tegenwoordig presentator van Game, Set and Mats, te zien bij Eurosport tijdens grandslamtoernooien. zaterdag, 21.05 uur Een doorleefd hoofd bo ven een nog immer af getraind lijf De bijna 46-jarige Zweed Mats Wilander oogt bepaald niet als een uitgeran geerde sporter. De voormalige top- tennisser, die in de jaren tachtig onder andere zeven grandslam- titels en drie maal de Davis Cup won, wordt volledig in beslag ge nomen door zijn tweede carrière. Bij Eurosport is de vroegere num mer l-speler - van september 1988 tot januari 1989 stond hij op de hoogste plaats van de wereldrang lijst van de ATP - te zien als presen tator en analyticus in het program ma Game, Set and Mats. Tijdens de grandslamtoernooien geeft hij naast de voormalige Brit se tennisprof Annabelle Croft dage lijks commentaar op de gespeelde partijen. Zijn kritische mening wordt door de spelers niet altijd in dank aanvaard, geeft hij toe. „Ik ben uitgesproken, steek mijn me ning niet onder stoelen of banken. Dat doe ik omdat ik hoop te kun nen helpen de sport naar een ho ger niveau te tillen", zegt Wilan der, die in 1996 definitief stopte. Dat was in een tijd dat allerhande geneugten buiten de sport de over hand namen in zijn leven. Zo werd hij in 1995 tijdens Roland Garros geschorst wegens het ge bruik van cocaïne. Inmiddels leeft hij met zijn echtgenote, een voor malig topmodel, en hun vier kin deren alweer jaren in de Verenigde Staten, Naast zijn tv-werk geeft hij clinics, maakt hij muziek en za melt hij geld in ter bestrijding van de huidziekte EM, waaraan een van zijn kinderen lijdt. Ook speelt hij nog steeds in de ATP Senior. Zijn passie voor tennis is nooit ver dwenen, zegt hij. „Het maken van een televisieprogramma over ten nis is mijn nieuwe passie. Het is net zo leuk als zelf op de baan staan. Of captain te zijn tijdens de Davis Cup. Als journalist speel ik, zij het buiten de lijnen, elke match mee. Ik observeer de tegenstander, kijk wat zijn zwakheden zijn, waar zijn kracht ligt. Ik analyseer zoals ik ook deed toen ik nog op niveau speelde. Of ik net zoveel talent heb voor televisiemaken? Geen idee, maar ik weet wel dat als je iets doet met passie, je er vanzelf steeds beter in wordt. Ik doe dit niet voor het geld, niet om met mijn hoofd op de buis te komen. Het is bijna dezelfde kick als een match winnen. Het is topsport." Volgens Wilander zal tennis prima overleven als tv-sport, al is de trend dat de wedstrijden zelf steeds meer oudere kijkers (50-plussers) trekken. Sportzender Eurosport probeert het tij te keren door onder andere programma's over het leven van de sporters ach ter de schermen te tonen. Wilander is ervan overtuigd dat Mats Wilander: „Ik houd van deze sport en tennis verdient het dat ik er mijn mening over geef." foto Francois Barrois/GPD zonderingen. Ik denk dat 120 van de 128 speelsters precies dezelfde backhand hebben. Hun spel is enorm beperkt. Ze worden van jongs af aan gedrild om in het veld allemaal precies hetzelfde te doen. Variatie is er niet. Henin probeert dingen uit in het veld: werkt dit niet, dan doet ze het anders. Maar bij de meeste vrouwen is het: als deze tactiek niet werkt, weet ik het ook niet meer. Ze hebben geen andere opties, omdat ze nooit geleerd hebben vrij te spe len. Daar moet echt iets aan gebeu ren." Wilander heeft bepaald geen last van valse bescheidenheid. Onom wonden zegt hij dat hij zijn huidi ge status als commentator ziet als een verworven recht. „Zeker als je zo lang zo hoog hebt gespeeld als ik. Ik heb als het ware een doctors graad in het tennis. Ik houd van deze sport en tennis verdient het dat ik er mijn mening over geef Er tennis ook over twintig jaar nog een grote tv-sport zal zijn. „Een sport heeft helden nodig en die hebben we met Nadal en Federer. Zij zijn de beste visitekaartjes die een sport maar kan hebben. Zij zorgen ervoor dat een nieuwe ge neratie bevangen raakt door de sport. Ik denk, wat tv betreft, dat ook technische ontwikkelingen een verschil zullen gaan maken. Op het scherm is niet te zien hoe enorm snel tegenwoordig wordt gespeeld. Alles draait om snelheid. Wellicht dat nieuwe technieken als 3D-televisie dat beter kunnen laten zien, dat zou echt een stap voorwaarts kunnen zijn." Wat betreft de jeugd vallen er ook nog wel wat slagen te maken, meent de Zweed. „Het dames tennis heeft echt een probleem. Ze spelen allemaal op dezelfde ma nier, met Clijsters en Henin als uit zijn journalisten die feitelijk ge zien meer weten over de sport dan ik. Maar als je niet op mijn niveau hebt gespeeld, kun je sommige din gen gewoon niet weten, zoals ook Jim Courier, Pat Cash en John McEnroe, die eveneens commen taar geven op tv, weten wat ze zeg gen. Ze weten, net als ik, hoe het voélt om daar te staan." 13 Came, Set and Mats, vandaag (za terdag), Eurosport, om 11.30 uur, 14.30 uur, 17.00 uur en 01.30 uur. Morgen (zondag) om 11.00 uur, 14.30 uur, 17.30 uur en 23.30 uur. Finale Roland Garros, vandaag, Nederland 1 en Eurosport, 15.00 uur. Morgen, Nederland 1, 13.10 uur, Eurosport, 14.00 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 123