27 wonen Zelf een bedstee bouwen Uit grootmoeders tijd Tips voor thuis Toasten op Oranje wonen@wegener.nl 024-3650509 Met een bedstee zorg je voor een instant Oudhollandse en gezellige sfeer. Kinderen zijn dol op hun eigen 'bedhuisje': lekker knus en gezellig. Zelf een bedstee bouwen, is niet zo moeilijk. Met een beetje handigheid maak je ook opbergruimte onder het bed of een kast. Volgens de kenners is het handig een frame neer te zetten van vurenhouten balken, van plafond tot vloer en dan hori zontale tussenbalken. Houd hierbij de af metingen van de lattenbodem aan als maat. Vervolgens werk je de buiten- en binnenkant af met latten, planken of hout- resten en maak je mooie (stal)deurtjes om de bedstee af te kunnen sluiten. Let erop dat je elektriciteit aansluit in de bedstee, licht in de duisternis is wel prettig. Zie je het niet zitten zelf een bedstee te bouwen? Geen probleem, er zijn tegen woordig timmerbedrijven genoeg die het werk voor je overnemen. De firma Twee Beren uit Lepelstraat maakt een bedstee met (louvre)deuren en uitgefreesde hart jes. Prijs: vanaf 850 euro. Het pakket wordt thuisbezorgd en tegen een meer prijs van 40 euro ook in elkaar gezet. Dutchwood in Groot Ammers levert ook bedstedes, met hartjes erin voor meisjes en sterretjes voor jongens, een raampje opzij, en twee deuren met bordestrap vanaf 895 euro. Bezorgen is gratis, montage moet je zelf doen. Jorg Steigerhout maakt stoere bedhuisjes van steigerhout: met een trapje en ook kasten onder het bed, vanaf 699 euro. De genoemde bedrijven werken alle met een webshop, maar de meeste heb ben een openstelling op zaterdag, zodat je het bed eerst eens kunt bekijken. Tweeberen.come2me.nl www.dutchwood.nl www.jorg-steigerhout.nl Boerensfeer: de bedstee van Jorg Steigerhout. Luite Moraal liet zich voor de Betere Boe- renbedtent inspireren door grootmoeders tijd. Grofweg teruggerekend komt hij dan uit op de jaren twintig, dertig van de vori ge eeuw. Moraal hield zich aan de facilitei ten die toen beschikbaar waren, voor een authentiek gevoel. Ook voor de aankle ding koos hij voor accessoires die toen ge bruikelijk waren: houten planken, emaillen servies en kannen, een grote waterketel, voorraadblikken en een koffiemolen. Dus geen plastic of apparaten met een snoer eraan. Dezelfde soort spullen vind je soms bij een kringloopwinkel (kijk eens bij vesti gingen van www.hetgoed.nl), maar meer kans heb je op een brocantemarkt, zoals die in de zomer vaak worden gehouden. Of in een antiek- of brocantewinkel die is gespecialiseerd in 'grootmoeders antiek'. Op www.grootmoedersboetiek.nl vind je wellicht iets van je gading. Ook een win kel als 't Weeghuisje Antiek in Heukelum biedt Oudhollandse meubels. Oudhollandse gezelligheid: zelf getimmerde meubels, kaarslicht en een houtkachel. Blijf consequent. Als het je gaat om beleving van het eenvoudige, eerlijke leven moet je geen techni sche snufjes inbouwen achter hou ten staldeuren. Kijk uit voor kitsch. Spullen in grootmoeders tijd kunnen ook tut tig uitpakken. Houd het robuust door eenvoudig ontwerp, met al leen hier en daar een hartje uitge zaagd in deuren en style het af met emaillen kannen in felrood of wit. Houd het simpel: houten platen, aardappelkratten en steigerhout voldoen prima en zijn niet te ge likt. Bespaar niet op comfort en kies bijvoorbeeld wel voor goede matrassen en lattenbodems. werkblad. Kookgerei hangt aan speciaal gemaakte ijzeren stangen met krullen aan de uiteinden, 's Avonds gaan de lantaarntjes aan, die gezellig aan die krullen han gen. Want elektriciteit was er niet in grootmoeders tijd, de periode waardoor Moraal zich liet inspire ren. Hier begin je de dag met het halen van hout, het kloven van kleine stukjes om het vuur mee aan te maken en het koken van water: voor koffie en thee. En terwijl de kinderen de tent uitglippen om eieren te rapen, maken wij ons op voor het ontbijt: boerenbrood en huisgemaakte jam uit de landwin- kel op het erf, eieren, spek en ver se melk. Eens per verblijf stookt de boer zijn houtoven aan en bak ken de gasten samen met hem piz za's of brood. Wat is zo fijn aan de sfeer van de Betere Boerenbedtent? Moraal, die voorheen verantwoordelijk was voor de parken van Center Pares, heeft wel een idee. „Alles klopt, het is echt. De spullen zijn echt brocante, de bedden, alles is zelf getimmerd. En er is echt geen elek tra en luxe. Het is niet pre-cooked en dat is in deze tijd bijna een luxe. Een sfeer waarin je weer eens een boek leest, een spelletje speelt of tijd hebt om te praten." Eerlijk is eerlijk, je eigen huis hele maal terugbrengen in de boerse ge zelligheid van de jaren twintig, dertig, lijkt wat rigoureus. Maar de ze aanpak is eigenlijk ideaal voor als je een vakantiehuisje of tuin huis wilt inrichten: plekken waar je komt om tot rust te komen, even 'uit te loggen'. Een tip van Moraal: „Zorg ervoor dat je streng bent. Niet stiekem stopcontacten inbouwen, dat gaat ten koste van het gevoel. Houd het puur, sober, hanteerbaar. Zorg dat het er zelfge- timmerd uitziet en van houten pla ten en steigerhout is gemaakt." En houd jezelf in. „Als je te veel doet, wordt het tuttig, kitscherig." www.boerenbed.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Zaterdag 5 juni 2010 Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukenlijken. In deze aflevering: een oude broodrooster. door Jan van Mullem Het leven lijkt alleen nog uit voetbal te be staan. Als ik 's ochtends naar het station fiets, passeer ik een wijk die elke dag bon ter en kleuriger wordt. Zo heeft Geert Wilders op een wildgeplakte verkiezing sposter oranje haar (béter, vind ik), is een witte VW Golf plots rood-wit-blauw geworden en heb ik mede werkers van een elektronicabedrijf er een loei van een tv zien uitladen. Nog even, dan worden tuinstoelen in geruild voor kratjes en kan het buurtfeest beginnen. Wat heeft de Oranjegekte met keukenlijken te maken, vraagt u zich af. Of, in dit geval, met een broodroos ter? Ik zal het uitleg gen. In die kolkende massa van oranje zal het veel voorbijgan gers niet opvallen, maar in ieder geval één huishouden in de straat houdt het be scheiden. Geen vlag getjes aan de gevel, oranje afrikaantjes in de bloembak, overjarige wuppies op de vensterbank of oranje opblaasleeuwen die over dat moois waken. Alleen, héél subtiel, een oranje broodrooster in het keukenraam. Waarschijnlijk nét genoeg om niet als spelbreker door de buurt te worden gezien, maar je hoeft ook geen hele middag vrij te nemen om die 'troep' weer spoorslags af te breken. Want zo worden die eerst zo openlijk gekoesterde versieringen ge noemd als Sneijder en Co de leeuw onverwachts in hun hempie hebben laten staan. Op de broodrooster in het raam staat een groot hart. I love Oranje, nam ik aan dat erbij stond. Na beter te hebben gekeken, blijkt het I love toast te zijn. Oók slim, want terwijl die opblaasleeuwen na uitschakeling weer voor jaren de schuur in worden gedreven, is de broodrooster (te zien op http://u.nu/6jn5b) neutraal genoeg om gewoon te mogen blijven. Dat kun je niet zeggen van de broodrooster die lezer Jan Bliek voor deze rubriek nomineerde. Eruit zien als een normale broodrooster, doet 'ie niet. Dat heeft al les te maken met de aparte vorm en functie. Terwijl 99 procent van de broodroosters de toast van boven uitwerpt, is Blieks exemplaar, een Inventum HB1H, een heuse zijlader, geschikt voor twee boterhammen, aan elke zijde één. „Mijn vrouw en ik zetten het appa raat altijd tussen ons in, zodat wij ieder één kant kon den gebruiken", zegt Bliek. „De warmtebron zit in het midden, waardoor beide boterhammen alleen per kant kunnen worden geroosterd. De boterham draait om als je de klep van het rooster openmaakt en weer sluit. Temperatuur instellen, kan niet. Er is één knop, voor 'aan' of 'uit'. Toen er modernere, automatische broodroosters kwamen, is deze in de kelder beland." En staat hij dus op de nominatie om geruimd te wor den? Dat ook niet, vindt Bliek. „Het is een aandenken aan mijn oma. We hebben dit keukenlijk in 1968 voor onze trouwdag van haar gekregen." 1968: jaar van het EK voetbal, in Italië. Het gastland won in de finale van Joegoslavië. En Nederland? Uitge schakeld in de eerste kwalificatieronde in een poule met Oost-Duitsland, Hongarije (vanavond oefentegen stander) en - ook straks op het WK - Denemarken. Ik ben niet bijgelovig, maar ik zou deze Inventum in de kelder laten en vooral niét in het keukenraam zetten. NB: In juli en augustus sluiten we deze rubriek af met zomerse keukenlijken. Wie nog een keukenhulpje heeft dat niet meer wordt gebruikt en een typische zomers karakter heeft, kan een mail plus foto van het 'zomerlijk' sturen naar redactie.wonen@wegener.nl Boerenbuitenleven in een tent met houten vloer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 111