wonen 26 KS Vaantjesboom Wasmachine aan de muur Steel de Stijl Stylisten doen vaak inspiratie op tijdens reizen. Waarom zouden wij dat niet ook doen? Wij bezoeken vier weken lang logeeradressen met een bijzondere sfeer, op zoek naar de interieurgeheimen en de beste tips. Volg dat voorbeeld en steel-de-stijl voor thuis! Vandaag aflevering 1 Het Betere Boerenbed. Zaterdag 5 juni 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 Bomen zijn vaak status- y - Amucaria araucana, een bizar- re conifeer met vlijmscherpe den. De boom staat steevast in de voortuin. In de achtertuin g^jj§P* V zou niemand hem zien. .$5? Er zijn meer bomen waarmee aj|0 je goede sier kunt maken. Zo- 6SH als de vaantjesboom of zakdoe- Vaantjesboom met bloem, kenboom. Deze Davidia involu- foto Romke van de Kaa crata lijkt op het eerste gezicht op een linde. Totdat hij bloeit: meestal in mei, maar dit jaar door kou in juni. Dan hangt de boom vol grote, witte schut bladeren die als zakdoekjes in de wind wapperen. Davidia involucrata wordt niet vaak aangeplant, terwijl de boom het in ons klimaat prima doet. Waarschijnlijk heeft dat te maken met het feit dat de bloei lang op zich laat wachten. Met lang bedoel ik een jaar of vijftien. Maar ja, als je een linde plant, moet je ook min stens tien jaar wachten voordat hij bloeit. Dit jaar heb ik een vaantjesboom ontmoet die zeven jaar na het planten bloeide. Die stond beschut en in vochthoudende grond. Davidia involucrata is genoemd naar Père David, - een Franse pater die in de negentiende eeuw als missionaris naar China werd gestuurd. Hij won niet alleen zieltjes, maar verzamelde ook planten, dieren en mineralen. Hij was daarin zelfs zó succes vol, dat hij van zijn taak tot bekeren werd onthe ven, zodat hij zich op zijn wetenschappelijke werk kon toeleggen. Hij is bekend om de planten die hij introduceerde, maar ook om het Pater Davidshert, een hert dat van water houdt en graag zwemt. In China is het hert rond 1900 uitgestorven, maar in 1980 is het vanuit Europese dierentuinen geherin troduceerd. Ook in Europa heeft het lot van het hert aan een zijden draad gehangen. Tijdens de Frans-Duitse oorlog werd het grootste deel van de enige kudde door Duitse sol daten opgegeten. Veel beroemde plantenjagers hadden een brede belangstel ling. Von Siebold, die voor de VOC in lapan werkte, stuur de niet alleen Magnolia sieboldiana naar Europa, maar ook de Japanse reuzensalamander. En de Rus Przewalski is on der tuinliefhebbers bekend van Ligularia przewalski, maar onder zoogdierkenners vanwege het przewalskipaard. De bloem van de vaantjesboom bestaat uit een ronde bloem die op een braam lijkt, omgeven door één of twee witte schutbladeren. Die braam groeit uit tot een keiharde noot, die het zaad van de boom bevat. Die noot kun je zaaien, maar het is aan te raden hem eerst een tijdje in vochtig zand te bewaren. En wie geen zin heeft om vijftien jaar te wachten, kan natuurlijk altijd een boom kopen die al een jaar of vijf oud is. Niet goedkoop, maar laat het prijs kaartje eraan hangen. Dat werkt ook statusverhogend. Wonen als in een Betere Boerenbedtent zorgt ervoor dat je even terug bent bij de basis, bij elkaar en bij het buitenleven. Maar je moet wel concessies willen doen, bijvoorbeeld kunnen leven zonder elektra. Want anders werkt het niet. door Renske Schriemer foto's PR Electrolux heeft iets nieuws be dacht: een wasmachine voor aan de muur of onder de wasbak. Mooi en ruimtebesparend. Shine heet het concept dat Elec trolux op de beurs Eurocucina in Milaan heeft laten zien. Het idee is ingegeven door de verwach ting van de witgoedfabrikant dat rond 2050 driekwart van de we reldbevolking in een stadse om geving leeft en daardoor de be schikbare ruimte, ook in badka mers, zal afnemen. De oplossing: slim omgaan met ruimte. Bij voorbeeld door je wasmachine onder de wasbak te plaatsen of aan de wand op te hangen. Met die ruimte doe je toch niets, rede neert Electrolux. Het enige pro bleem: de Shine-wasmachines hebben een beperkte inhoud. Grote gezinnen moeten dus va ker wassen. Dat is uit milieu oogpunt minder fraai. http://u.nu/6z8xa In de leefruimte van de Betere Boerenbedtent staat een ouderwetse houtkachel cen traal. Die zorgt niet alleen voor warmte, maar fungeert ook als fornuis. Een houten tafel met een verzameling oude stoelen, kaarsenkronen en emaillen kan nen en ouderwetse blikken en spelletjes doen de rest. Niet iedereen zal zijn eigen huis a la het Boerenbed willen (of kun nen) inrichten, maar een stukje Oudhollandse gezelligheid inbou wen kan best. Zet bijvoorbeeld een houtkachel in je huis. En als die er toch staat: waarom niet er eens op koken? Of denk aan een bedstee voor de kinderen: wat is gezelliger dan samen voorlezen achter de deurtjes? Of begin ge woon eens om de laptop in de tas te laten en speel een spelletje Mens-erger-je-niet bij kaarslicht. Gezelligheid verzekerd. Boer Harry en boerin Gerda Lig- tenbarg hoorden in 2004 bij de eer ste boeren die zich aansloten bij Het Betere Boerenbed. Hun melk veehouderij leverde niet genoeg op om de boel te onderhouden. Het plaatsen van tien boerenbed- tenten op het boerenerf, met de hoeve waarvan de eerste stenen da teren uit de veertiende eeuw, leek een uitkomst. Wennen aan het concept moesten ze wel, zegt Gerda. „Een tent zon der warm water en elektriciteit? Wie zou dat nou willen, veel te pri mitief', was haar oordeel. Maar dat sloeg om toen Luite Moraal, be denker en directeur van Het Bete re Boerenbed, een aantal boeren uitnodigde in zijn proefboerderij op de Veluwe. „We zaten naast de houtkachel aan de tafel koffie te drinken. Keken om ons heen, voel den de sfeer en begrepen het ge voel. Hier wil je wél in logeren." Dat bleek ook zo te zijn. Terwijl bij andere recreatiecentra de luxe de pan uitrijst met eigen jacuzzi's, plasma-tv's, vaatwassers en zonne banken, boorde Moraal een groep rust- en ruimtezoekers aan met ge voel voor het simpele, eenvoudige, gemoedelijke leven. „De accommo datie, nooit meer dan tien, twaalf per boerderij, moet zorgen voor een voeten-in-de-kleigevoel zon der middeleeuws te zijn. Geen ge bouw, maar een tent werd het, van stevig canvasdoek. Wel met een verhoogde, houten vloer, goe de bedden en met 45 vierkante meter leefruimte." Inmiddels zijn er 23 Boerenbedboerderijen: 12 in Nederland en de rest in België, En geland, Frankrijk, Duitsland en zelfs in Amerika. De tent beschikt aan de achterkant over twee slaap vertrekken: een met een tweeper soonsbed en een met een stapel bed. De scheidingswand met het leefgedeelte is gemaakt van hou ten platen, (kasten)wanden van ge stapelde aardappelkratten, een bed stee met deurtjes en een 'huuske' (wc). Daarvoor bevindt zich een houten keukeneiland met zinken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 110