buitenland 19 schokt Belgische politiek Familieruzie over testament lag aan basis van bloedbad in Cumbria l 'Antitankwapens leger België gestolen' Tientallen doden door gevechten Somalië Naar de rechter om bezoekrecht Katholieke bisschop in Turkije doodgestoken Succesje BP bij inkorten pijpleiding Voorman Beweging Vrij Atjeh overleden Noorse Fjorden Griekenland en Turkije Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 cruisewinkel.nl vrijdag 4 juni 2010 BRUSSEL Uit een munitiedepot van het Bel gische leger in Leopoldsburg zijn antitankwapens en zware munitie gestolen. Dat hebben Vlaamse kran ten gisteren gemeld. Het gaat om wapens die gebruikt kunnen wor den tegen pantserwagens, bunkers en laagvliegende helikopters. De fensie spreekt slechts van een 'ern stig veiligheidsincident'. MOGADISHU Gevechten in het noorden van de Somalische hoofdstad Mogadishu hebben gisteren aan zeker 34 men sen het leven gekost De gevechten begonnen toen het regeringsleger, gesteund door man schappen van de missie van de Afri kaanse Unie, een offensief inzetten tegen aanhangers van de radicale is lamitische beweging al-Shabaab. BRUSSEL Steeds meer Belgische grootouders stappen naar de rechter om hun kleinkind te mogen bezoeken. Vo rig jaar waren er 536 van dit soort rechtszaken in België. Grootouders hebben in België bij wet recht op een persoonlijke relatie met hun kleinkinderen. In sommige geval len is tussenkomst van de rechter nodig om dit recht af te dwingen. ISKENDERUN De apostolisch vicaris van Anatolië in Turkije, bisschop Luigi Padove- se, is gisteren doodgestoken in zijn huis in Iskenderun. Zijn chauffeur wordt van het misdrijf verdacht en is direct gearresteerd. De 63-jarige Padovese werd in 2004 hoofd van het apostolisch vicariaat Anatolië. Een apostolisch vicariaat is een bis dom in wording. WASHINGTON BP is er gisteren in geslaagd met be hulp van onderwaterrobots de lek kende olieleiding in de Golf van Mexico in te korten. De hoop is dat nu een kap kan worden geplaatst over het resterende stuk pijp, waar na de olie via een nieuwe leiding kan worden afgevoerd naar tank schepen. De Amerikaanse kust wacht is opgetogen. BANDA ATJEH De grondlegger van de Beweging voor een Vrij Atjeh (GAM), Teung- ku Hasan Muhammad di Tiro, is gisteren op 84-jarige leeftijd na een kort ziekbed overleden. Hij over leed slechts een dag nadat de Indo nesische regering hem zijn burger schap had teruggegeven. Dit was hem afgenomen wegens zijn strijd voor onafhankelijkheid van Atjeh. Er werden gisteren direct vragen gesteld over de beveiliging. Hoe kan iemand met een geladen pis tool een rechtbank binnenlopen? Was er eigenlijk wel beveiliging? „Het debat over de beveiliging van rechtszalen loopt al langer", rea geerde De Clerck. Wij concentre ren ons daarbij op de zalen waar gevaarlijke zittingen worden ge houden." Vredegerechten, waar vooral huur- geschillen en burenruzies worden behandeld, tellen volgens de minis ter 250 zalen. „Om die allemaal te beveiligen met camera's en politie mensen is erg moeilijk. Het zou in gaan tegen het wezen van justitie, van de toegankelijkheid voor de burger." De Clerck is sinds eind 2008 minis ter. Sinds zijn aantreden kampt hij met periodiek stakende cipiers in de overvolle en sterk verouderde Belgische gevangenissen, en een golf van ontspanningen van zware criminelen. Op 4 augustus 2009 ontsnapten drie misdadigers uit het Paleis van Justitie in Brussel met behulp van twee gewapende kompanen in de zaal. Vijf beveili gers stonden machteloos. Net als toen werd ook gisteren weer om het aftreden van de bewindsman geroepen. De Clerck wees er ech ter op dat hij al demissionair is. door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - De 52-jarige Derrick Bird heeft het bloedbad dat hij woens dag aanrichtte in het Britse graaf schap Cumbria verhuld aangekon- digd. Op dinsdagavond zou Bird, een freelance taxichauffeur in Whiteha ven tegen een vriend hebben ge zegd: 'je zult mij niet meer zien'. Ook zou hij aangekondigd hebben dat er daags erna 'iets uitzinnigs zal gebeuren in deze plaats en dat zal beginnen bij mijn moeder'. Er zou ruzie zijn geweest over het tes tament van zijn moeder, die ern stig ziek is. Die ruzie zou de aanlei ding zijn geweest dat Bird 's och tends zijn tweelingbroer David en de advocaat van de familie, Kevin Commons, neerschoot in het dorp je Lamplugh. De gescheiden vader van twee vol wassen kinderen reed vervolgens naar Whitehaven, waar hij zijn col lega Darren Rewcastle doodde. Met de loop van zijn jachtgeweer uit zijn autoraampje reed hij door het plaatsje. Daarna zette hij koers in zuidelijke richting waar hij wil lekeurige voorbijgangers beschoot. Zo vermoordde hij in Egremont een gepensioneerde man op een brug en doodde een vrouw die boodschappen deed. Fietser Barrie Moss zag Bird in zijn taxi. „Hij draaide zich om en keek naar me.- Hij had een enorm geweer bij zich." Eerst dacht Moss dat het een speelgoedwapen was, totdat Bird in de auto sprong en wegreed. „Toen pas zag ik dat er een vrouw op de grond lag, met boodschap pentassen." Ze was van dichtbij neergeschoten en overleed ter plaatse. Toen alarm werd geslagen in omliggende dorpen had Bird al weer een nieuw slachtoffer ge maakt, ditmaal in Gosforth. Garry Purdham, een boer van in de der tig, stond de heg bij te knippen toen Bird langs reed en hem dood schoot. Aansluitend waren er schietpartijen in Seascale. In totaal vonden twaalf mensen de dood en raakten er elf gewond. De poli tie begon een grootschalige klop jacht met helikopters en speurhon den. In het gehucht Boot zagen ge tuigen Bird lopen; hij had een aan rijding gehad en vluchtte de bos sen in. Daar maakte hij een eind aan zijn leven. Bird had al twintig jaar een wapenvergunning voor de jacht, heel gebruikelijk in dit deel van Engeland. Volgens buurman Ryan Dempsey was Bird, die kort geleden opa was geworden, een vriendelijke man 'die nooit voorbij liep zonder gedag te zeggen'. -ADTLTOL-TEEN cruTSev^KANTTE AL heeft overwogen ,S dit uw kans bij uitstek. Wegens annulering de laatste buitenhut met balkon! Westelijke Middellandse Zee Barcelona, Marseille, Genua, Napels, Palermo, i Tunis, Palma, Barcelona T* MSC Fantasia****" al Vertrek: 16 juli Duur: 8 dagen - A Inclusief vluchten en transfers van 4-9057-~voor 1359,- •'ÜZSL Inclusief cruisewinkel.nl hostess Amsterdam, Dover, Oslo, Stavanger, Flam, Molde, Hellyselt, Geiranger, Bergen, Kristiansand, Amsterdam MSC Opera**** Vertrek: 18 augustus 4 nnn Duur: 12 dagen van c-f§99^voort iuyy,- Ü3.. Venetië, Bari, Katakolon, Izmir, Istanbul, Dubrovnik, Venetië Costa Serena**** Vertrek: elke maandag t/m 14 november Duur: 8 'V, JV'. SÏ" Inclusief vluchten V.a. 875,- Prijzen zijn vanaf, per persoon op basis van beschikbaarheid en wijzigingen, inclusief volpension, havengelden en tax. m ïêlC" De nieuwe koers in cruisen uur brak er brand in de bungalow nog dat er zes mensen in het huis Tientallen brandweerlieden rukten uit. Vier van de mogelijke slachtof- waren ten tijde van de explosie. La- naar de plek des onheils uit. De ex- fers zijn bewoners en de vijfde was ter bleek dat deze persoon het huis plosie was tot in de wijde omgeving een bezoeker. Eerder zei de politie al had verlaten voor de explosie, te merken. foto Paul Plutsch/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9