hoge ambities 33 Hardlopen is niet alleen hardlopen PZCtiwm na familieloop 2010 vrijdag 4 juni 2010 door Koen de Vries overleg voorafgaand aan de pers foto Ruben Oreel DOMBURG - De Delta Tour Zeeland maakt een pas op de plaats. Het jaarlijkse wielerevenement dat vol gende week vrijdag, zaterdag en zondag in Zeeland wordt gehou den, heeft te maken met minder sponsorinkomsten. Het betekent dat slechts twee ProTourploegen aan de start komen: Rabobank en Garmin. „We wilden dit jaar in elk geval quitte spelen en dat is ge lukt", vertelde David Luteijn, de voorzitter van het organisatiecomi té, gisteravond na de perspresenta tie in De Parel in Domburg. Omdat de Giro én de Tour de Fran ce dit jaar Zeeland aandoen en er ook nog eens een economische cri sis heerst, zijn veel sponsors terug houdend. Luteijn: „De sponsors die we hadden zijn gebleven, maar betalen vaak minder. Nieuwe spon sors willen wel instappen, maar doen dat bescheiden. Ze geven aan dat ze pas volgend jaar meer wil len betalen." Dat valt niet alleen te merken aan de wat minder sterke ploegen en het wat kleinere deelnemersveld (zestien ploegen in plaats van twintig). Zaterdag bij de finish in Goes zal geen tribune staan en er rijden geen drie, maar slechts twee bussen met gasten. De ambities van de organisatie blij ven desondanks hoog. Het plan dat in 2006 gelanceerd werd om van het evenement een ProTour- wedstrijd te maken, bestaat nog steeds. Er is wel het besef dat het heel moeilijk is de beste ploegen van de wereld naar Zeeland te halen. De internationale wielerkalender is - nog steeds - overvol, terwijl de topploegen kleiner worden en minder wedstrijden rijden. Luteijn: „Als het moet, kunnen we iets aan de formule doen. Mis schien moeten we er wel een twee daagse of een vierdaagse wedstrijd van maken. En we moeten naar een geschiktere datum, als die er is. Misschien kunnen we die vin den als er een wedstrijd verdwijnt. Iedereen heeft het moeilijk, ook or ganisaties." Ondanks alles valt er voor de lief hebbers volgend weekeinde heel wat te genieten. Rabo rijdt met een ijzersterke formatie: Giro-reve latie Steven Kruijswijk komt, Gi ro-rodetruidrager Graeme Brown eveneens en verder rijden Lars Boom, Joost Posthuma, Rick Flens, Tom Leezer, Kai Reus en Tom Stamsnijder. Garmin neemt 's werelds sterkste sprinter van het moment - en de Delta Tourwin naar van 2009 - Tyler Farrar mee. Zijn vaste tempomaker Julian Dean is er ook bij. Ronald Apers, die de ploegen voor de Delta Tour contracteert, haalt verder twee Spaanse en twee Itali aanse ProContinentalteams naar Zeeland. Andalucia, Xacobeo Gali- cia (beide Spanje) Carmiooro en ISD Nerio (beide Italië) hebben stuk voor winnaars van grote wed strijden in de gelederen. Jammer is dat Vacansoleil waar schijnlijk zonder Johnny Hooger- land komt. Zijn ploeg heeft een wildcard voor de Ronde van Zwit serland en de Yersekenaar is nu eenmaal sterk in het hooggeberg te. De enige Zeeuw op de lijst is nu Hans Dekkers uit IJzendijke. Hij rijdt voor Landbouwkrediet. door Koen de Vries VL1SSINGEN - Zo op het eerste ge zicht hebben de sporters die bezig zijn op de atletiekbaan in Vlissin- gen weinig met hardlopen. Ze zijn met ballen in de weer, doen al lig gend op buik of rug oefeningen met armen en benen of stappen over horden. Toch zijn het wel de gelijk atleten. „Hardlopen is niet al leen hardlopen", zegt trainer' An ton Engels crypisch. „Als hardlo per moet je zorgen dat je kracht en coördinatie hebt in je lichaam. Anders liggen blessures op de loer." Anton Engels is in Nederland een voorloper met dit soort oefenin gen, ook wel core stability ge noemd. In 1999 introduceerde hij als fysiotherapeut de trainingsme thode bij de atletiekbond. De ach terliggende gedachte was om met oefeningen het lichaam te verster ken, zodat het bij het hardlopen in de juiste houding blijft. „Veel trai ners vonden het niks", vertelt de Middelburger. „Zeker niet omdat een fysiotherapeut met het idee kwam. Core stability hoort er nu helemaal bij." Toen Engels naar Zeeland kwam, liet hij ook hier sporters core stabi- lityoefeningen doen. De methode sloeg langzaam aan. „We zijn met z'n drieën begonnen. Nu komt er gemiddeld veertig man naar de training", vertelt hij. De trainer wijst op sporters die doelbewust naar hem zijn toegeko men. Naar amazone Thamar Zweistra bijvoorbeeld. Ze kampte met rugklachten maar is daar nu een eind van verlost. En naar prof voetballer Rogier Veenstra, die be- gin dit jaar vanwege een hernia niet eens kon lopen. Hij doet nu aan elke oefening mee en wordt weer langzaam de oude. De blessuregevoelige Michel Schrier is ook zo'n geval. De Vlis- singer zweert bij core stability: „Sinds ik dit doe, heb ik geen last meer van echte blessures. Boven dien loop ik harder omdat m'n spieren sterker zijn." De groep van Engels komt twee keer per week bij elkaar. De jong ste is veertien, de oudste loopt te gen de zestig. Op woensdagavond worden de lichaamsoefeningen ge daan, donderdagavond is de loop scholing. Op deze avond zijn er zo'n dertig sportievelingen bezig, van wie er zeventien zich op de PZC Familie loop voorbereiden. Ze zijn bezig met een circuitje waarbij ze steeds in anderhalve mi nuut een andere oefening doen. „We nemen alles mee", laat Engels zien. „Armen, benen, buik, benen, heupen, alles. En we proberen de oefeningen zo functioneel moge lijk te houden. Ze moeten aanslui ten bij de loopbeweging." Core stability is niet alleen voor ge vorderde lopers belangrijk, maar juist voor beginners. Juist zij kun nen door een gebrek aan techniek geblesseerd raken. En overbelas ting ligt altijd op de loer. Inder daad, hardlopen is niet alleen hard- looen. Zie ook: www.pzc.nl/familieloop RUGBY ZATERDAG Vriendschappelijk: Tovaal-oud-Tovaal. Aanvang: 16.00 uur. Locatie: sportpark Het Schenge in Goes TENNIS ZATERDAG Districtscompetitie. Gemengd, hoofd klasse. Souburg 2-De Schelde, Gravel- steps-Souburg, MLTC-Game'78. Accon AVM Kapelle Open. Locatie: ten nisvereniging Kapelle. Aanvang: 9.00 uur. ZONDAG Accon AVM Kapelle Open. Locatie: ten nisvereniging Kapelle. Aanvang: 9.00 uur. VOETBAL VRIJDAG Clinic G-voetbal. Locatie: sportvelden SV Nieuwdorp. Aanvang: 19.00 uur. ZATERDAG Nacompetitie. Promotie/behoud twee de klasse zaterdagvoetbal. De Meeu- wen-Altena. Locatie: terrein Halsteren. Aanvang: 14.30 uur. Bekerfinale. RCS 2-Zwaluwe 2. Aanvang: 14.30 uur. Locatie: veld van SV Duiveland inOosterland. WIELRENNEN VRIJDAG Ronde van 's-Heer Abtskerke. 18.30 uur: amateurs B. 18.31 uur: S/P-klasse. 19.45 uur: amateurs A. 19.46 uur: ama teurs 40+. Inschrijven: Dorpshuis Vers- vliet, Van der Plasschestraat, 's-Heer Abts kerke. ZATERDAG Ronde van Bruinisse. 14.00 uur: Delta dikke bandenraces voor de jeugd. 15.00 uur: amateurs 40+. 15.01 uur: S/P-klasse. 16.15 uur: amateurs B. 17.30 uur: ama teurs A. Inschrijven: cafetaria Johnny, Dee- straat, Bruinisse. Ronde van Lewedorp. Locatie: Nieuwe Kraaijertsedijk, Lewedorp. 13.30 uur: nieuwelingen (45 km). 15.00 uur: junio ren (66 km). ZEILEN ZATERDAG Solorace, wedstrijd op de Oosterschel- de. Organisatie: Watersportvereniging Noord-Beveland. Inschrijven: vrijdaga vond en "zaterdagmorgen tot 10.30 uur bij Yachtclub Colijnsplaat. Start: 12.00 uur. Kamperland. Europese kampioenschap pen J24. Eerste dag. Locatie: Jachthaven Roompot bij Kamperland. Aanvang eerste race 10.30 uur. UITSLAGEN TENNIS Roland Garros. Vrouwen, halve finales: Sto- sur (Aus/7) - Jankovic (Ser/4) 6-1 6-2, Schiavo- ne (lta/17) - Dementjeva (Rus/5) 7-6 (3) opga ve. Mannendubbel, halve finales: Nestor /Zimonjic (Can/Ser/2) - Moodie/Norman (ZAf/Bel/4) 6-0 6-3, Dlouhy/ Paes (Tsj/lna/3) - Knowle/Ram (Oos/lsr/10) 6-4 6-2. Gemengddubbel, finale: Srebotnik/Zimonjic (Slv/Ser/6) - Sjvedova/Knowle (Kaz/Oos) 4-6 7-6 (5) 11-9 (süpertiebreak). WIELRENNEN Hesperange. Ronde van Luxemburg. Tweede etappe: 1.Visconti (Ita) 197.8 km in 4.29.55, 2. Hoetarovitsj (WRu), 3. Bozic (Slv), 4. Siedler (Dui), 5. Galdos (Spa), 6. Stannard (GBr), 19. De Kort, 53. Bellemakers, 85. Goesinnen 0.47, 102. Hoogerland 5.15, 118. Cohnen 9.40. Algemeen klassement: 1. Lemoine (Fra) 4.33.45, 2. Rast (Zwi), 3. Armstrong (VSt) 0.01, 4. Bozic 0.02, 5. Galdos, 6. Klöden (Dui) 0.04, 17. De Kort 0.18, 25. Bellemakers 0.10, 89. Goesinnen 1.15, 101. Hoogerland 5.34, 116. Cohnen 10.06. Greenpeace \y heeft ons uitge roepen tot groenste energieproducent van Nederland. A Stap over naar de groenste tijdens de Eneco inruilweken en ontvang 3 maanden' gratis V Ecostroom'. -■» we gaan vooruit - é€neco "T.w.v. 91 bij Eneco GroenVast 3 jaar, gebaseerd op een gemiddeld jaarverbruik (3.350 kWh elektriciteit) van een gémiddeld Nederlands huishouden met een dubbele meter. Inclusief BTW, heffingskorting en Energiebelasting 2010 en exclusief transport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73