24 Piet woont al zeventig jaar op vijfde ai Draaginsigne gewonden voor Kortgenenaar Smits HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met bijzondere namen. In deze wekelijkse serie worden ze belicht. L i 1 s 1 fe l A. fcgSBI De Zes Stikjes vrijdag 4 juni 2010 s W&Èr-W jlék -v fü SI XM l~-S Bewoners van de Zandweg in Haamstede bespraken eind jaren veertig 's avonds op straat onder andere de erfpacht die aan de gemeente betaald moest worden voor de 'stikjes' grond waarop hun huizen stonden. door Marijke Vael Papegaai Koko praat ook mee tijdens het inter view in het arbeiders huisje aan de Zandweg in Haamstede. Hij roept Remy, de roodwitte kat. De zonni ge erker biedt uitzicht op een wei land vol bloemen waarin een paard en veulen lopen. En achter het huis is een goed onderhouden groentetuin en een hok met negen kippen en een haan. Maar het is vooral het pand zelf dat, door zijn vorm en zandloper luiken, de sfeer oproept van de ja ren dertig van de vorige eeuw, de periode waarin het werd ge bouwd. Dat gebeurde op initiatief van Wouter van den Berge, de va der van de 70-jarige Piet van den Berge die in het huisje werd gebo ren en er al zijn hele leven woont, de laatste 37 jaar met zijn vrouw Marianne van den Berge-Van der Weele (58). Piet is net klaar met een schilderbeurt van de zandlo perluiken en de houten plank waarop 'de Zes Stikjes' staat. De naam die hij zelf, als jongeman, aan het huis gaf. „Mijn vader en andere mannen uit de straat zaten 's avonds vaak bij elkaar op een bank voor het buurhuis. Dan bespraken ze in het Zeeuws allerlei zaken. Onder ande re de erfpacht die aan de gemeen te betaald moest worden voor de 'stikjes' grond waarop hun huizen stonden. Het betrof zes 'stikjes', ge legen naast de boerderij op num mer 45. Wij wonen op het vijfde 'stikje'. Mijn ouders betaalden daar indertijd jaarlijks 45 gulden erfpacht voor." Een behoorlijke financiële last, die Piet van den Berge als jongeman met zijn spaargeld afkocht door de grond te kopen voor 25 keer het jaarbedrag aan erfpacht. In die pe riode ongeveer kwam ook het huis naambord op de gevel dat aan de erfpacht 'stikjes' herinnerde. „Dat leek me zomaar leuk. Ik kon ge makkelijk aan een houten plank komen en mijn neef, die de schil dersvakschool deed, schilderde de letters er op." Het geeft Piet nog steeds voldoening dat hij niet al leen het huis bezit, maar ook de grond waarop het is gebouwd. „Het is toch een bezit dat in waar de toeneemt. Al zegt dat ons in de praktijk weinig, want we willen hier blijven wonen zolang het kan." Piet en Marianne zijn zo ge hecht aan hun plekje dat ze niet eens op vakantie gaan. Ze wonen samen in 'de Zes Stikjes' sinds 1973. Piets ouders, Wouter van den Berge en Toos van den Ber ge-Geleijnse, verhuisden toen naar een huurwoning in Haamste de. Piet en Marianne kregen een dochter: Annita. Het stel behield door de jaren heen zorgvuldig de oorspronkelijke buitenzijde van het huis. „Alleen de haakse kant pannen in de nok tegen de zijge vels zijn vervangen door boeibor den omdat kantpannen niet meer te koop waren." De beide nokpan nen, die daar oorspronkelijk als versiering op zaten, sieren nu de tuinmuur. Binnen werd het huis gemoderniseerd, onder andere door van voor- en achterkamer Op 11 juni start het WK. Speel mee met je eigen team en ervaar het WK voetbal als nooit tevoren! Ga snel naar de website www.pzc.nl/ wkvoetbalspel en geef je op! Schrijf je in vóór 11 juni 15.30 uur om het gehele WK mee te doen. De winnaar ontvangt een reischeque t.w.v. 400,-. Kijk voor meer informatie op door Lilian Dominicus WISSENKERKE - Jurgen Smits uit Kortgene heeft donderdagmiddag uit handen van loco-burgemeester Piet de Putter van Noord-Beve land in het gemeentehuis van Wis- senkerk de Draaginsigne Gewon den ontvangen. Ook kreeg hij een door de minister van Defensie Ei- mert van Middelkoop persoonlijk ondertekende akte. Zowel de militaire onderscheiding als de akte zijn bijzonder. „Dat de minister de akte zelf ondertekent, geeft al dat al aan", sprak De Put ter, in het bijzijn van Smits zicht baar geëmotioneerde familie en vrienden. „Sinds mei 1940 hebben 650.000 militairen voor onze vrij heid in binnen- en buitenland ge vochten. Slechts 4000 daarvan kre gen ooit een Draaginsigne Gewon den. De meeste zijn toegekend aan veteranen uit Nederlands-Indië." Smits heeft in 1993 zes maanden in Bosnië gediend en heeft nog steeds last van het post-trauma- tisch stress-syndroom. Hij zei na afloop blij te zijn met de erken ning. „Ik hoop dat Nederlanders meer respect krijgen voor de mili tairen die terugkeren van een oor- logsmissie", sprak hij. Zie ook video op www.pzc.nl Het laatste nieuws via de website www.pzc.nl/schouwen-duiveland Marianne en Piet van den Berge. „Kinderen op schoolkamp komen vaak vragen wat 'de Zes Stikjes' betekent. *f MEEST GELEZEN 1Bezwaren jacht afgewezen 2. Anywave pierewaaiend geopend 3. De Jongeschool wint songfestival EN VERDER Lees meer over het Brillenmuseum in Burgh-Haamstede op het nieuwe weblog Cultuur Dichtbij. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68