in de wondere wereld van het oog TUIN Speurtocht naar brillen prominente personen 23 Forelviswedstrijd Voor uw Staatslot ioopt u Lieveheersbeestje bestrijdt bladluis in Middelharnis VAN ZEELAND KERKWERVE - In de forellenvisvij- ver op Recreatieboerderij Van Lan- geraad in Kerkwerve wordt zater dag de tweede wedstrijd van het Zeeuws kampioenschap forelvis sen gehouden. De openingswed strijd werd tijdens het Paasweek einde gehouden. De laatste wed strijd staat gepland voor zaterdag 28 augustus en dan wordt ook de winnaar bekend. De eerste vier op de eindlijst mogen door naar het Nederlands kampioenschap. Tabakspeciaalzaak De Pupekop Appelmarkt 27 Zierikzee Tel.: 0111-415063 Staatsloterij MIDDELHARNIS - In de gemeente Middelharnis zijn lieveheersbeest jes ingezet in de strijd tegen blad luis. De luizen komen met name voor in linde-, eiken-, en esdoorbo- men. Ze zuigen sap uit de bomen en halen hier eiwitten uit om ver volgens suikers af te scheiden. Dat wordt uiteindelijk een plakkerige substantie die terecht komt op au to's en winkeluitstallingen. De gemeente wil geen milieuon vriendelijke bestrijdingsmiddelen inzetten en kiest daarom voor een biologisch en duurzaam alterna tief: het lieveheersbeestje zijnde de natuurlijke vijand van de blad luis. De hongerige larven eten tot honderd luizen per dag. vrijdag 4 juni 2010 S -jLSÉP 'l-s 'Jrj Oii 'JyJ BLAAPO DiA? üPSÏ door Ali Pankow Henk Bergmans geeft zijn ogen graag de kost op e-bay, het digitale verkoopkanaal waar hij vaak geweldige dingen voor zijn brilmuseum aan de Dapperweg in Burgh-Haamstede kan vinden. Sa men met zijn partner Fred van 't Loo nam hij daartoe vier jaar ge leden het initiatief „Wij zijn altijd op zoek naar op merkelijke brillen en allerlei zaken die daarmee te maken hebben. We hebben alleen bijna geen plaats meer over", zegt Bergmans. Hij blijkt een verwoed collectio neur en toont met trots enkele bij zondere nieuwe aanwinsten in 'Ogen tekort', zoals hij en Van 'tLoo hun brillenmuseum noe men. Eén van die nieuwe aanwins ten is een schilderij uit het Victo riaanse tijdperk: een portret van een jonge vrouw gemaakt van olie verf De link met het museum be treft: het feit dat de geportretteerde vrouw een brilletje op heeft. „Een strak, simpel montuurtje hoor", zegt Bergmans, maar hij was er di rect enthousiast over toen hij het op e-bay aantrof Hij wist te achter halen dat het schilderij destijds in Engeland is gemaakt en later door een familie is meegenomen naar Amerika. Van daaruit werd het nu ook te koop aangeboden. Voor 133 dollar en 40 dollar aan verzendkos ten werd Bergmans de eigenaar. Even blij is hij met een wel heel bijzondere bril, die hij ook net heeft weten te bemachtigen: een glas-in-lood-bril, die veel te zwaar is om te dragen, maar in dit mu seum echt niet mag ontbreken. Het loven en bieden via e-bay le vert niet altijd het gewenste resul taat op. „Zo wilde ik een keer een mooie waaier hebben. Daar zat een zogeheten spy-glass in. Dat wil zeggen een soort brillenglas midden in die waaier, zodat je die onopvallend als toneelkijker kon gebruiken. Ik bood er 427 dollar voor, maar hij is uiteindelijk voor 987 dollar naar een ander gegaan", vertelt Bergmans. Hij kijkt altijd vanuit zijn hart rond in de wereld van het oog. Als telg uit een opti cien-familie houdt hij niet alleen van brillen, maar ook van kunst zinnige kleding, bling-bling acces soires en kroonluchters. Geen wonder dus dat de extrava gante brilontwerpen van de Belg Patrick Hoet, beter bekend als 'Theo Brillen' Bergmans grote waardering kunnen wegdragen. Ook daarvan heeft hij enkele op merkelijke modellen net nieuw in de collectie. „Wij zijn bij de vesti ging van Theo in een voormalig meelpakhuis in Antwerpen op be zoek geweest. Geweldig wat we daar allemaal hebben gezien." Op Bergmans eigen neus prijkt in middels een rode, multi-focale bril naar een ontwerp van Theo. Ver der schafte hij daar voor zijn mu seumcollectie een verfijnd model Tibetan van Theo aan. Dat is een elegante damesbril van titanium met kleine, ovaalvormige glazen met los gewerkt daarboven een soort wenkbrauwen in de kleuren combinatie zalmrose en bor deauxrood. Een andere bril met overtuigende 'Theo-kenmerken' bemachtigde Bergmans weer via de digitale weg. „Een mevrouw uit Tilburg bood die bril te koop aan. Ik was de eerste bieder en we wa ren het snel eens." Bril en bling-bling komen naad loos samen in een vlindervormige bril die de museumbezitter heeft laten maken in Java. „Deze bril is gemaakt van filigrain zilver. Via een mevrouw in Leiden heb ik die bril besteld. Zij bemiddelt in de verkoop van sieraden die in kleine bedrijfjes in Indonesië worden ge maakt. Ik dacht: als er broches en armbanden van gemaakt kunnen worden, moet ik ook een bril kun nen bestellen," vertelt Bergmans. Hij is blij verrast met het resultaat, te meer daar hij er ook nog een kleine bril eveneens van filigrain zilver bij geleverd kreeg. Een ver fijnd model met ronde glazen. Het museum 'Ogen tekort!' is het hele jaar geopend, maar alleen op afspraak te bezoeken: 50 euro voor groepen tot maximaal 10 personen en 6 euro per persoon inclusief koffie/thee en rondleiding, tel.nr. 0111-653913. Meer info: www.brilmuseumogentekort.nl 'We hebben bijna geen ruimte meer om nog iets tOC tC VOCgCTlHenk Bergmans, collectioneur bijzondere brillen. Pater van Kilsdonk zegde Henk Bergmans destijds spontaan twee van zijn bril len toe. Ze prijken nu al enige tijd in de vitrine met 'Brillen van pro minente personen'. Voor hem is dat een eerbetoon aan deze ruimdenkende pater die homofilie ooit omschreef als 'een creatieve vondst van de schepper'. Bergmans zou dat thema 'brillen van prominente personen' graag aanzienlijk uitbreiden. „Ik doe al een tijdje verwoede pogingen een bril van Nelson Mandela te pak ken te krijgen. Zeven brieven die ik persoonlijk aan hem richtte, ble ven tot nu toe onbeantwoord. Ik wil het nu nog eens via de organi satie van de Four Freedom Awards gaan proberen. Tenslotte heb ik ook vier brillen in de collectie van prinses Juliana, destijds de eerste die een Freedom Award in ont vangst mocht nemen", zegt Berg mans. Van Miep Gies kreeg hij aanvanke lijk de toezegging dat zij twee van haar brillen voor bet museum zou afstaan. „Maar kort daarop liet zij weten dat zij van baar kinderen niks meer mocht weggeven." Bij het verkrijgen van een bril van wijlen majoor Bosshardt lagen de erven dwars. „U krijgt niks", luid de de boodschap. Op een bril van zangeres Vera Lynn heeft hij nog steeds goéde hoop. De specifieke vitrine bevat inmid dels wel twee brillen van Paul van Vliet en een opmerkelijk exem plaar van kunstschilder Theo Voor zaat, die op een van de glazen een mooi tafereeltje van Dreischor in Het Victoriaanse schilderij van een jonge vrouw met bril op. Henk Berg- de sneeuw schilderde. mans kocht het via e-bay voor zijn brilmuseum. foto Ronald den Dekker mooist aangelegde www.verstratenenwalhout.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67