binnenland 15 Verstrikt in eigen leugens Chili levert Joran uit aan Peru Beatrix vindt betalen voor boot 'fair' Cohen tw'ife|t over rookverbod CF Tuintechniek vrijdag 4 juni 2010 'Ik hoop dat mijn dochter gelukkig is nu ze weet dat deze moordenaar gaat betalen voor wat hij heeft gedaan.' Ricardo Flores, vader van de in Peru vermoorde Stephany Flores Hoofd van de opsporingsdienst in Lima, Peru, Cesar Guardia Vasquez, toont een foto van joran van der Sloot. foto Cris Bouroncle/ANP SANTIAGO - Joran van der Sloot is gisteravond opgepakt in een taxi bij de Chileense kustplaats Vina del Mar. Daar was hij vanuit Peru naartoe gevlucht. Hij heeft zich niet verzet bij zijn aanhouding. Van der Sloot werd gezocht vanwe ge de moord op de 21-jarige Step hany Flores, dochter van zaken man en voormalig autocoureur Ri cardo Flores. Het meisje werd zon dag in een hotelkamer in de Peru aanse hoofdstad Lima gevonden, op de dag af vijfjaar nadat op Aru ba studente Natalee Holloway spoorloos verdween. De Ameri kaanse werd het laatst gezien in het gezelschap van Van der Sloot. Hij is nog steeds verdachte in die zaak. Stephany Flores is, volgens het au topsierapport overleden aan hoofd letsel, veroorzaakt door slagen. Ook had ze schaafwonden en blau we plekken over haar hele lichaam en was haar halswervel gebroken. De bewuste hotelkamer, kamer 309, gelegen in het toeristisch cen trum van de stad, stond op naam van Van der Sloot. Eerder was het tweetal door beveiligingscamera's gefilmd toen het gezamenlijk een nabijgelegen casino verliet. Een medewerker van het hotel zou in de nacht van zondag op maandag geluiden van ruzie uit de kamer van Van der Sloot hebben opge vangen. Hij zou maandagochtend, vier uur nadat ze er samen binnen waren gegaan, alleen uit het hotel zijn vertrokken: Van der Sloot was in Lima om deel te nemen aan een pokertoer- nooi. Vervolgens legde hij ruim duizend kilometer af per taxi, de grens over naar de stad Arica in Chili. Van der Sloot zit nu opgesloten in een politiecel in Santiago. Naar ver wachting wordt hij overgedragen aan de autoriteiten in Peru. Dat ge beurt vermoedelijk bij de grens tussen beide landen. Voor velen is Joran al veroor deeld. Moordverdachte in Peru? Dan moet hij Natalee ook op z'n geweten hebben. „Hij is verdoemd door zijn leugenachtige optredens." door Marjolij'n de Cocq Er is, zegt hoogleraar straf recht Theo de Roos voor zichtig, in Peru een 'kenne lijke verdenking' tegen Jo ran van der Sloot. Er is een vrouw vermoord gevonden in een hotel kamer op zijn naam. Ze zijn sa men op beelden van bewakingsca mera's te zien. „En dan werkt de geschiedenis met het meisje Nata lee zeker tegen hem in de beeldvor ming." Op 30 mei 2005 verdween de 19-jarige Natalee Holloway op Aruba. Van der Sloot was een van de eerste verdachten, legde tegen strijdige verklaringen af maar kwam bij gebrek aan bewijs vrij. De 'bekentenis' die hij in 2008 af legde tegenover een informant van misdaadjournalist Peter R. de Vries, trok Van der Sloot net zo makkelijk weer in. Hij is, in de woorden van zijn ei gen advocaat, een 'serieleugenaar'. En nu Joran van der Sloot officieel hoofdverdachte is in de moord op Stephany Flores, is het makkelijk 'Zie je wel!' roepen. Dat is een volstrekt logische, men selijke reactie, vindt De Roos, ver bonden aan de Universiteit van Til burg. „Toch blijft: het beginsel van onschuld gelden. Het bewijs moet toch rond kunnen komen." Maar dat is wel het masker dat De Roos beroepsmatig opzet. „Toen ik Jo ran had zien opereren bij Peter R. Stephany Flores de Vries, heb ik ook gedacht: Wat een rare jongen, die spoort voor geen meter. Maar wat ligt er voor hard bewijs? Dat hij zo'n vreemde snuiter is, betekent nog niet 'he's guilty as hell'." Eerder gedrag is over het algemeen een goede voorspeller van volgend gedrag, stelt hoogleraar forensi sche psychiatrie Hjalmar van Mar ie van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. „Maar die Holloway- zaak is helemaal uitgeput. Er is niks gevonden. Dus voor een vol gende zaak levert het niks op." De twee zaken zijn eerder andersom verbonden, stelt Van Marie. Van der Sloot is op Aruba nooit psy chiatrisch onderzocht. „Maar als deze moord in Peru wordt bewe zen, is er voldoende stof om de vo rige zaak er weer bij te halen. Als hij zo'n antisociale persoon blijkt te zijn die kan doden, dan kan hij het ook eerder hebben gedaan." Kan zijn reputatie nog meer wor den beschadigd dan hij zelf al heeft gedaan, vraagt Van Marle zich af „Hij is al verdoemd door zijn eigen wisselvallige en leugen achtige optredens. Die man heeft al geen reputatie meer." door Hans Jacobs BERGEN - Het is niet meer dan fair. Koningin Beatrix had gistermid dag in Bergen weinig woorden no dig om uit te leggen dat ze vanzelf sprekend zelf de extra onderhouds kosten van haar Lemster aak De Groene Draeck betaalt. De boot krijgt voor het eerst in 52 jaar 'écht groot onderhoud.' Een grondige inspectie heeft aan het licht gebracht dat er grote gaten in het schip zitten door roest en om alles in oude luister te herstellen moet het dek eraf, vertelde Bea trix. Ze had zelf voorgesteld de 326.000 euro die alles kost te betalen, al was daarvoor eerder al een voorzie ning opgenomen op de rijksbegro ting voor het Koninklijk Huis. Fi nancieel krijgt de koningin nu even een klap, zoals ze het zelf for muleerde, maar dan moet de Groe ne Draeck weer vijftig jaar mee kunnen. Beatrix zei het fair te vin den omdat ze tenslotte privé veel gebruik maakt van de boot die ze in 1956 cadeau kreeg aangeboden voor haar achttiende verjaardag. Een jaar later werd de Groene Draeck afgeleverd, met als extraa tje dat de staat voor het reguliere onderhoud zou zorg dragen. Beatrix werd bijna lyrisch toen haar werd gevraagd naar de beteke nis van het schip voor haar. Ze noemde de Draeck het mooiste schip van Nederland. Ze geniet er van als De Groene Draeck ergens ligt aangemeerd en wordt bewon derd. Aan de bekendmaking, be gin vorige maand, dat de koningin zelf diep in de buidel zou tasten voor het groot onderhoud, ging ge mor in de Tweede Kamer vooraf over de hoge uitgaven voor het ko ninklijke pleziervaartuig. De ont stemming lag in het verlengde van de aanhoudende discussie over de 'dure monarchie'. Koningin Bea trix liet weten de kritiek niet te recht te vinden. Het koningshuis let al jaren goed op de kosten. De hele discussie was volgens haar op geklopt, niet in de laatste plaats door de media, maar het is natuur lijk een 'issue' als mensen er een is sue van maken, zei ze met enige berusting. www.royalblog.nl TILBURG - PvdA-lijsttrekker Job Co- hen wil bekijken of het rookver bod in eenmanszaken gehand haafd moet blijven. Hij zei dat gis teravond tijdens een verkiezingsbij eenkomst in Tilburg. Cohen wees erop dat het draagvlak voor het verbod klein is en handhaving er van moeilijk. De WD reageerde direct boos en verbijsterd en vindt het 'de schijnheiligheid ten top'. Het rookverbod werd in juli 2008 ingevoerd door het vorige kabinet, waar ook de PvdA in zat. Voor het JUISTE advies en de BESTE keuze! ).W. Frisostraat 31 4413 CB Krabbendijke tel.:0113-501255 CF Tuintechniek BV in Krabbendijke heeft een groot en f gespecialiseerd aanbod in tuinmachines. Tevens zijn wij het grootste tuinkassencentrum van Nederland! Zp. specialist in jS tuinkassen, prielen M JMjUT Je en oranjerieën -U bwt/ vopj Iwhfo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5