op Boeren krijgen greep 241 zeeland Thee en cake moeten katten aan eten helpen Zeldenrust Steelant ziet Fietstocht door af van tweetalige havo vos Reynaerde Raad Sluis snijdt plakje van eigen vlees meer UITBREIDING PROEFPROJECT Veel enthousiasme over plaatsing r het land van de Bart en Emmy Versluys bij het 'barretje' van de theeschenkerij. Bart ge bruikte paalhoofdpalen voor de randen ervan. foto Mark Neeiemans door Martijn de Koning croede - Misschien had ze het zonder 'de katten' ook wel gedaan. Maar nu is het eigenlijk noodzaak. Emmy Versluys uit Groede opent vandaag bij haar kattenopvang een theeschenkerij. De opbrengst gaat naar de dieren. Dat moet wel, want 'aan het eind van ons geld hebben we steeds een week over', zegt Emmy. Zij en haar man Bart zorgen bij hun huis, onder de vlag van Stichting Zwerfkat West-Zeeuws-Vlaande- ren, constant voor vele tientallen (vaak chronisch zieke) katten. „We hebben een klein aantal donateurs en krijgen geen subsidie", zegt Em my. „We leggen er dus flink op toe." Het echtpaar verenigt het nuttige nu met het aangename met de opening van de theeschenkerij, in het achterste deel van een omge bouwde loods. Voorlopig gaat de ruimte op vrijdag en zaterdag open, van 11 tot 17 uur. „Ik hoop vooral dat ik voor groepen een high tea mag organiseren", zegt Emmy. „Met zelfgemaakte cake." Het echtpaar hoopt mee te liften op het succes van het museum straatje, zoals 'hun' Slijkstraat te genwoordig heet, dat veel bezoe kers trekt. De theeschenkerij is in een knusse 'Provence-stijl' opgebouwd. Bart deed dat helemaal zelf) en met lou ter afval- en sloophout. „Ik vind het een uitdaging om van niets toch nog iets te maken", geeft hij aan. De voorkant van de loods pakt hij binnenkort op dezelfde manier aan. Daar is de werkplaats, waar Bart houten meubeltjes maakt. Die verkoopt hij. De op brengst gaat - uiteraard - naar ver zorging van de katten. De theeschenkerij is gevestigd aan de Slijkstraat 8 in Groede. Meer informa tie bij Emmy Versluys: 06-51153653. sluis - Een bezuinigingsvoorstel van 1900 euro leverde donderdag een ware discussie op tijdens de vergadering van de Sluise commis sie middelen. Het college van de met een tientallen miljoenen te kort kampende gemeente stelde voor om de bijdrage voor raadsfrac ties met 1900 euro in te krimpen tot bij elkaar 8000 euro. Commis sieleden hadden zo hun bedenkin gen dat uitgaven niet verantwoord hoeven te worden en raadslid Francois Babijn noemde het 'niet netjes' dat een soortgelijk, maar verdergaand, voorstel van hem vo rige maand nog door de rest van de raad als 'populisitisch' werd be stempeld en afgeschoten. Toch gin gen alle fracties akkoord. door Harmen van der Werf Zeeuws-Vlaamse boeren willen op hun eigen ak kers graag zelf aan de wa terkraan staan. De be langstelling voor de plaatsing van 22 individuele stuwen rondom Paal in Oost-Zeeuws-Vlaanderen is dan ook groot. Op het bedrijf van waterschapsbe stuurder en akkerbouwer Denis Steijaert was gistermiddag een in formatiebijeenkomst. Een twintig tal akkerbouwers nam de moeite een kijkje te nemen. „Uit heel Zeeuws-Vlaanderen hebben we verzoeken gehad om ook zoiets op poten te zetten", vertelt Steijaert. „Op den duur willen we dat ook doen, maar het geld is niet onbe perkt en we moeten eerst meer er varing opdoen." Steijaert heeft zelf al een stuw in de sloot die zijn perceel scheidt van de grond van zijn buurman Luc van Royen. De stuw is één van de elf die twee jaar geleden bij wij ze van proef zijn geplaatst in onder meer de Van Alsteinpolder bij Nieuw Namen. „Het systeem werkt", is de ervaring van Steijaert. Hij hoeft eigenlijk niet eens verder te praten. Hoewel het de laatste tijd nauwelijks heeft geregend, staat in zijn sloot nog wel water. Hij heeft dat kunnen vasthouden dankzij de stuw. Het idee voor individuele stu wen - te plaatsen door het waterschap, te beheren door de boeren zelf - is komen overwaaien uit Noord-Brabant. „Landbouwers op zanderige gronden hebben daar eerder last van verdroging", geeft Steijaert als verklaring. „In de Zeeuwse zavel- en kleipolders heb je dat minder, maar het speelt ook wel hier. En er is in de loop der ja ren een behoorlijke schaalvergro ting doorgevoerd in onze watersys temen. Elk besluit dat je neemt over hoe hoog het water daar mag staan, is een compromis. Met indi viduele stuwen kun je op veel klei nere schaal sturen." Steijaert loopt met de collega's die op de informatiebijeenkomst zijn afgekomen, naar zijn stuw. „Vroe ger zou deze sloot helemaal droog hebben gestaan, omdat er zo wei nig regen is gevallen. Nu staat er vrijdag 4 juni 2010 Landbouwers tekenen op een grote kaart in waar ze een eigen stuw willen nog wel water in. Dat is winst." Chantal Raas, projectleider bij het waterschap, gaat verder. Zij vertelt dat er in Noord-Brabant al 3000 in dividuele stuwen staan. Slechts 25 stuwen zijn er weggehaald, omdat ze toch niet op juiste locatie ston den. „En tien daarvan zijn op een andere plek gezet, op een plaats die landbouwers eerder zelf had den aangewezen. Zij kennen hun watersysteem toch het best." Raas en Steijart zijn enthousiast, maar ze plaatsen ook kanttekeningen. „Een individuele stuw is geen won dermiddel", tempert Raas de ver wachtingen. Steijaert vertaalt dit naar de praktijk. „Als de één vroeg heeft ingezaaid en de ander nog moet beginnen, bijvoorbeeld. De eerste heeft er dan belang bij het waterpeil hoog te houden, terwijl door Eugène Verstraeten terneuzen - Het Zeldenrust Steelant College (ZSC) in Terneu- zen ziet af van een tweetalige ha vo-brugklas. Voor de opleiding zijn weliswaar ruim twintig aan meldingen, maar dat is volgens af delingsdirecteur brugklassen Jan Schut te weinig. „Je moet er rekening mee houden dat er gedurende het schooljaar leerlingen doorstromen naar het vwo of naar de gewone havo. Dus om voor de volgende leerjaren een volledige klas over te houden, moet je eigenlijk met twee klassen starten", zegt Schut. „Het zou na tuurlijk kunnen dat de bekend heid van de opleiding volgend jaar meer leerlingen oplevert, maar dat risico willen we niet nemen." Schut denkt dat veel leerlingen goed gescoord hebben bij de Ci- to-toets en daarom naar de tweeta lige vwo-brugklas gaan. Het Zel denrust Steelant biedt al jaren de mogelijkheid om op het vwo twee talig onderwijs te volgen. Schut: „Dat loopt heel goed. Voor vol gend schooljaar zijn vijftig leerlin gen aangemeld en we starten daar dan ook met twee klassen." Schut sluit niet uit dat ZSC volgend jaar opnieuw probeert een tweetalige havo-brugklas te starten. hulst - Het belooft zaterdag prach tig fietsweer te worden. Dat komt goed uit, want die dag staat de 14e Reynaert Fietstocht op de rol. Op zes plaatsen kunnen fietsers star ten van 10.00 tot 14.00 uur. De af standen zijn 18, 30, 50 en 100 kilo meter. Opstapplaatsen: Hulst, ten nisclub Willem Alexanderstraat; Luntershoek, minicamping Klein Cambrondijk 2; Axel: ruitervereni- ging Boslaan; Overslag, Rode Sluis- weg 9; De Griete, café De Griete (alleen voor 100 kilometer); en Heikant, boerderij Martinet, Julia- nastraat 98. Inschrijfgeld 2,50 euro, kinderen jonger dan 12 jaar onder begeleiding gratis. Op 11 juni start het WK. Speel mee met je eigen team en ervaar het WK voetbal als nooit tevoren! Ga snel naar de website www.pzc.nl/ wkvoetbalspel en geef je op! Schrijf je in vóór 11 juni 15.30 uur om het gehele WK mee te doen. De winnaar ontvangt een reischeque t.w.v. 400,-. Kijk voor meer informatie op www.pzc.nl/wkvoetbalspel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58