24! zeeland 'Elke leerling is een Draaginsigne Gewonden is geen alledaags kruisje Hof spreekt ex-directeur Artemis Middelburg vrij Speel mee met het tis WK Wim Dominicus verlaat het onderwijs als directeur Wester poort College in Tholen na een carrière van 31 jaar. Hij is pensioengerechtigd, maar hij maakt het schooljaar nog wel af. vrijdag 4 juni 2010 mm Jurgen Smits uit Kortgene krijgt de Draaginsigne Gewonden opgespeld door loco-burgemeester Piet de Putter. foto Willem Mieras door Lilian Dominicus Zelden is de uitreiking van een onderscheiding een gelegenheid om eens een potje te huilen, maar gistermiddag hield niemand in het gemeentehuis van Noord-Beveland in Wissenkerke het droog. Bosnië-veteraan Jürgen Smits uit Kortgene kreeg er uit handen van loco-burgemeester Piet de Putter de Draaginsigne Ge wonden en een akte die persoon lijk door minister van Defensie Ei- mert van Middelkoop is onderte kend. „Dit is een insigne die niet zoveel voorkomt in Nederland. Sinds mei 1940 hebben 650.000 militairen voor onze vrijheid in binnen- en buitenland gevochten. Slechts 4000 daarvan kregen ooit een Draaginsigne Gewonden. De mees te zijn toegekend aan veteranen uit Nederlands-Indië", zei De Put ter, zelf ook een tikje geëmotio neerd, ten overstaan van Smits' fa milie en vrienden. De Draaginsigne Gewonden is een onderscheiding voor Nederlandse militairen die gevochten hebben in een oorlog of bij een vredesmis sie hebben gediend en daarbij li chamelijke of psychische wonden hebben opgelopen. Smits, nu 35 jaar oud, was zeventien toen hij op vredesmissie ging. „Een kindsol daat, eigenlijk", zo zegt hij. „Maar ik had me aangemeld bij het leger en was het beu om de hele dag vrachtwagens te schilderen. Toen er vrijwilligers werden ge vraagd voor de missie in Bosnië, stak hij direct zijn hand op. Smits vertrok voor een periode van zes maanden en kwam terug als een ander persoon. Op patrouil les was hij getuige van de meest af schuwelijke taferelen. Beelden die 's nachts, maar ook overdag nog al tijd door zijn hoofd spoken. „Die zijn met geen pen te beschrijven. Al mijn relaties zijn op die ervarin gen kapot gegaan. Vrouwen hou den het hooguit twee jaar met mij vol." Het post traumatisch stress syndroom, waar hij nog altijd mee rondloopt, hindert hem in het da gelijks leven. „Ik ben voor veertig procent afgekeurd. Als een agent mij aanhoudt, moet hij heel rustig blijven, anders sla ik door. Alle oud-Bosniëgangers zijn tikkende tijdbommen." Desondanks heeft Smits, ruim vijf tien jaar na dato, zijn leven op kun nen pakken. In zijn eentje zorgt hij voor zijn achtjarige zoon Tony. „Mijn held", noemt hij hem. En twee jaar geleden is hij met een schoorsteenbedrijf begonnen. Om rust in zijn hoofd te krijgen vist hij op zeebaars. Na afloop van de ceremonie zei Smits blij te zijn met de erken ning. „Ik hoop dat Nederlanders meer respect krijgen voor de mili tairen die terugkeren van een oor logsmissie." video op www.pzc.nl Op 11 juni start het WK. Speel mee met je eigen team en ervaar het WK voetbal als nooit tevoren! Ga snel naar de website www.pzc.nl/ wkvoetbalspel en geef je op! Schrijf je in vóór 11 juni 15.30 uur om het gehele WK mee te doen. De winnaar ontvangt een reischeque t.w.v. 400,-. Kijk voor meer informatie op www.pzc.nl/wkvoetbalspe) AFSCHEID door Florence Imandt Zijn kamer oogt orde lijk, alsof hij al een beetje aan het oprui men is geslagen. Maar niets is minder waar. „Nee zeg! Ik ben in april 65 gewor den, maar ik maak het schooljaar gewoon af Mijn laatste werkdag is pas op 31 juli." - Dat klinkt alsof u het niet zo fijn vindt om ermee te stoppen. „Opzien tegen het afscheid doe ik niet, maar ik heb wel een dubbel gevoel. Je moet dingen loslaten die je nooit meer terugkrijgt. De om gang met leerlingen. En dan voor al de manier waarop dat nu gaat. Ze komen naar me toe wanneer ze een probleem hebben of gewoon om te zeggen dat het goed met ze gaat. Ik hou van die kinderen. Ik zeg wel eens tegen ouders die zeg gen 'het is mijn kind', 'nee, een kind dat hier op school zit, is ook een beetje van mij'." - Dat kan alleen op kleine scholen zo als het Westerpoort College. „Dat klopt. Wij hebben 330 leerlin gen en ik ken ze vrijwel allemaal. Ik zal ze erg missen." - Wat is uw belangrijkste verdienste voor de school? „Poeh, moeilijke vraag. Ik ben des tijds naar Tholen gehaald als een soort bouwpastoor. Er werd bin nen de gemeente al heel lang over vervangende nieuwbouw gespro ken voor de vestiging van het toen malige Markiezaatcollege in Sint Maartensdijk. Ik denk dat ik best trots mag zijn op de nieuwe school die in Tholen-stad in 2007 openging. Het leerlingaantal steeg van 240 naar 330." - Wat is er zo bijzonder aan deze school? „De openheid van het gebouw is uniek. Je kijkt overal dwars door heen, ook door de klaslokalen. Toen we de bouwplannen presen teerden, gingen er bij de leraren aanvankelijk heel wat hakken in MEEST CELEZEN 1Voorkom boetes met scherm 2. Ik stem niet op mijn eigen partij 3. Goes houdt 3,7 miljoen euro over VIDEO Kijk naar een video over de uitreiking van een draaginsigne in Wissenkerke. www.pzc.nl/bevelanden Twitter: twitter.com/pzcredactie Geef telefonisch tips door via 0113-315670 het zand. Ze waren bang dat de leerlingen te veel afgeleid zouden worden door mensen die langs de lokalen lopen. Maar die verstoring van de lessen valt erg mee." - Wat is de gedachte achter die trans parantie? „Kijk, leerlingen die zich niet opge sloten voelen, verzetten zich ook niet. Dat is iets psychologisch. Daarnaast willen we gewoon ook aan de buitenwereld graag laten zien wat we doen." - Herinnert u zich uw eerste les nog op de St. Gertrudisschool? „Niet precies. Maar omdat ik voor al theoretische bagage had en nau welijks pedagogische en didacti sche - ik had immers geen stage of zo gelopen - had ik het soms best moeilijk. Ik leerde in het begin net zo hard als de leerlingen, ha, alle maal meisjes tussen de 16 en 18. Dat was soms best spannend. Van klassemanagement, de organisatie van lessen en differentiatie naar ni veau wist ik niks. Begeleiding kreeg ik ook niet. Wat dat betreft is de scholing van leraren nu veel beter." - Dus het gaat goed met het onder wijs? „Nou, daar wil ik wel even iets over kwijt. De prestatiedruk voor scholen is veel te groot. Basisscho len worden afgerekend op het aan tal leerlingen dat hoog scoort met de Cito-toets. Vmbo-scholen op het aantal leerlingen dat binnen vier jaar het diploma haalt. Het ge volg is dat exameneisen naar bene den toe worden bijgesteld, anders zakken er te veel. Dat is slecht. Er zou veel meer naar kwaliteit geke ken moeten worden in plaats van naar kwantiteit. Dat betekent: in vesteren in onderwijsgevend perso neel. De redenering van de over heid dat 'mensen uit het bedrijfsle ven ook wel kunnen lesgeven' vind ik een ernstige onderschat ting van het leraarsvak." Woensdag 30 juni 15.30-17.30 uur: af scheidsbijeenkomst in de aula van de school, A. Beeckmanlaan 6, Tholen. Wim Dominicus heeft weinig op met geïnvesteerd worden, in leerkrachten'. door Frank de Klerk DEN HAAG - De ex-directeur van het reïntegratiebedrijf Artemis in Middelburg is woensdag in hoger beroep door het Haagse gerechts hof vrijgesproken van valsheid in geschrifte. De vrouw was eerder door de poli tierechter in Middelburg veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. Zij zou tussen de ja ren 2000 en 2004 een onjuiste naam hebben vermeld op formu lieren voor verrichte werkzaamhe den. Daardoor kreeg zij een vergoe ding, waarop het reïntegratiebe drijf voor getraumatiseerde vrou wen anders geen recht zou heb ben. De vrouw, die inmiddels in Equa- dor,een nieuw leven is begonnen, ging in hoger beroep omdat zij niet naar de gevangenis wilde. Vol gens haar advocaat was de vrouw zelf financieel niet beter geworden van het onjuist invullen. De vrouw zou met veel idealisme hebben gewerkt voor de reïntegra tie, maar te weinig kaas hebben ge geten van goed management en fi nanciële controle. De hofaanklager eiste twee weken geleden een gevangenisstraf van vier maanden waarvan een maand voorwaardelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48