3 nog steeds wankel Storm: 'Als ik naar haar kijk, voel ik vertedering' Levina: 'Ik ben best stoer en een beetje explosief' Paul P I M commentaar Blaas Lieven vrijdag 4 juni 2010 wachten dat specifiek geografisch gebonden namen steeds minder vaak zullen voorkomen. Vernoe mingen blijven vooral onder pro testants-christelijke ouders nog een traditie. Maar ook dat veran dert. Bij katholieke ouders zien we die ontwikkeling al langer." www.meertens.knaw.nl Naam: Storm. Geteld als meisjes naam in 2006: in Nederland: 42 in Zeeland: niet bekend. Geboren in 2008: 6. Storm van Kruiningen woont in Groede. Ze is 4 jaar oud. „Soms zegt ze tegen me dat ze haar naam stom vindt", zegt haar moeder, Bregje. „Ik denk dat dat komt door dat andere kinderen er opmerkin gen over maken." Bregje is blij dat ze haar kind deze bijzondere naam heeft gegeven. „Een krachtige naam. Eigenlijk een jongensnaam, maar toen ik de naam hoorde - lang voor ik zwan ger was - wist ik al: zo wil ik mijn dochter noemen. Storm, die naam doet me aan de natuur denken. Na tuur is ook niet mannelijk of vrou welijk. In het namenboek waarin ik Storm opzocht, stond: hevig be wegend, diep ontroerend. Zo mooi." Past de naam die ze haar dochter heeft gegeven bij haar? Bregje denkt na. „Een storm is meestal nogal woest. Maar als ik naar haar kijk, voel ik vooral vertedering. Ik denk dat het nu de stilte voor de storm is." De naam van een kind zegt misschien meer over het ka rakter van de vader en de moeder dan over het kind zelf, denkt Breg je. „Ik heb altijd gezegd: in Storm zijn Bregje en Bart samengeko men." Vóór 1989 waren er nog geen meis jes die Storm heetten, volgens Meertens. De populariteit groeide flink in 2003, toen de eerste X-Men-film met Halle Berry als Storm uitkwam. In 2006, het geboortejaar van Storm, werden er 9 zo genoemd. Zeeland telt zo weinig meisjes met die naam dat Meertens geen cijfers geeft. den verkocht als de nieuwbouw klaar is, staan nog voor 15 miljoen in de boeken, terwijl ze naar ver wachting bijna niets meer opbren gen. Het ziekenhuis wil nog dit jaar grond kopen voor nieuw bouw in Vlissingen, pal naast de Middelburgse Mortiere en heeft de eerste gesprekken met de gemeen ten Middelburg en Vlissingen in middels gevoerd. De financiën blij ven ook voor Middelburg - de eige naar van de grond - een punt van zorg. Wethouder Albert de Vries laat desgevraagd weten de grond niet te verkopen voordat de ge meente zekerheid heeft dat er ook echt een ziekenhuis komt. De winst over vorig jaar vormt nog maar een bescheiden bodem pje in het spaarpotje dat zo hard nodig is om te kunnen investeren. Om het bedrag van 15 miljoen eu ro binnen de termijn bij elkaar te krijgen moet meer worden ver diend en minder worden uitgege ven dan nu het geval is. Dat de pro ductie juist in 2009 is gestagneerd, na enkele jaren van toename, is in dat licht verontrustend. De direc tie probeert de winst dan ook op te krikken door meer kosten te be sparen. En ook op kleine dingen wordt gelet. Vorige week werd nog een brief aan het personeel rondge stuurd: de grotere keuze bij de kof- fieautomaat terug - waar perso neel via een handtekeningenlijst om had gevraagd - zit er niet in. Dat is te duur. Extra wrang is het daarom dat de raad van bestuur de bezuinigings drift niet op zichzelf toepast. Sa men kostten de leden vorig jaar bijna net zoveel als de winst die over 2009 is behaald: 750.000 euro, bij elkaar ruim twee keer zo veel als de oude raad van bestuur kreeg. En dat is niet alleen finan cieel onhandig, het draagt zeker niet bij aan het creëren van draag vlak voor het ftisieziekenhuis. Naam: Levina. Geteld als voor naam in 2006: 876 keer in Neder land; 350 keer in Zeeland. Gebo ren in 2008: 3. Levina Maas heeft een naam die in een oude traditie past. Tussen 1880 en 1950 kregen jaarlijks zo'n twintig meisjes de naam Levina (of Lévina) mee. Daarna nam de populariteit gestaag af De laatste decennia ligt het aantal nieuwge boren Levina's tussen de 3 en 6 per jaar. Wie de kaart van Meertens be kijkt, ziet dat Levina een typisch Zeeuwse naam is. Terneuzen spant met 111 Levina's de kroon. Nergens anders in Nederland wo nen zo veel Levina's, op Rotter dam na. Levina Maas, die in Nisse woont, heeft nog nooit iemand ontmoet die ook zo heet, al wonen er in Zeeland volgens Meertens toch 350. „Als roepnaam kom je het maar zelden tegen. Dat vind ik ei genlijk wel prima. Het zou toch zijn alsof ik iemand tegenkom die in dezelfde jurk loop als ik, met mijn schoenen aan en mijn tas aan haar arm. De exclusiviteit maakt de naam bijzonder." Ze moet vaak haar naam herhalen als ze iemand ontmoet. „Dan zie je ze denken: nóóit eerder ge hoord." Ze heeft eens opgezocht wat haar naam betekent: „Flits of bliksem. Het was afgeleid van het Latijn. Dat past goed bij mij. Ik ben best stoer en een beetje explo sief." Volgens Meertens heeft de populariteit van de naam Levina in België en Zeeland te maken met de heilige Sint Lieven (Livi- nus), die patroon van Gent was. JOHNNY THE MANIAC Johnny - the Maniac - de Jonge is de vaste cartoonist van de leukste site van Zeeland en omstreken. Volg zijn werk op www.watisnouje.nl EMILE ROEMER Vandaag wordt SP-lijsttrekker Emile Roemer geïnterviewd op de PZC-re- dactie. Bekijk de live-beelden en twit ter mee op www.pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Je kunt veel van de SGP zeggen. Zeggen dat de SGP conservatief is. Zeggen dat de SGP verschil maakt. Zeggen dat de SGP erg christelijk is. SALE KOOPZONDAG 6 juni 12.00 uur - 17.00 uur Jan Gielenplein 6 OUDENBOSCH Tel: 0165 330620 www.paulpim.nl OPENINGSTIJDEN: di. - do. 9.30 - 18.00 uur vr. 9.30-21.00 uur za. 9.30-17.00 uur Oude Zeeuwse voor namen komen steeds minder vaak voor. Met de ont sluiting van de Zeeuwse eilan den zijn ze in onbruik geraakt. Een voornaam als Blaas of Lie ven is zo langzamerhand echt bijzonder. Ouders geven hun kinderen overigens nog wel aparte namen, maar dan zijn ze vaak niet meer typisch Zeeuws. En soms komen oude namen zo toch weer terug. Een naam als Sturm of Storm - ook voor een meisje - was hier eerder in gebruik, ging verloren en duikt nu weer op. Door een film. Door het loslaten van de tradi tie om kinderen naar hun ouders of grootouders te ver noemen, ontstaat steeds meer ruimte voor creativiteit. Dat is prima. Ouders hebben eigenlijk maar één beperking. Al te exoti sche namen, die steeds op nieuw moeten worden uitge legd of die vervelende associa ties oproepen, zijn een kwel ling voor een kind. Maar verder is het vrijheid en blijheid. Zo kunnen mooie nieuwe Zeeuw se namen ontstaan. Je kunt ook wat verder kijken. Zien dat de SGP gaat voor inhoud. Zien dat de SGP fatsoen belangrijk vindt. Zien dat de SGP haar mannetje staat. Kwestie van even nadenken... Denk verder. Denk SGP. www.sgp.nl uaac Staatkundig Gere l - got ord Levina Maas draagt met trots haar typisch Zeeuwse naam: „Als ik me voorstel, zie ik de mensen denken: die naam heb ik nog nóóit gehoord. Hij wordt ook vaak verkeerd gespeld of uitgesproken: Lemina, of Lavina." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3