'Euwe bleef tien minuten staan' DÏD D51 CcD D^.ffir5D ZS^TT Kloetinge en Tholense Boys ontvangen NAC sport 131 100 JAAR Honderd jaar schaken in Goes voert langs een ballotagecommissie, de topjaren zeventig en p een kampioenschap in het jubileumjaar. Onderhoudswerkzaamheden Tunnelweg TUNNEL vrijdag 4 juni 2010 joey Crochal heeft met 2105 de hoogste KNSB-rating bij de Coese schaakclub. Rinus Burgerhoff (1926) en voorzitter Louis Nieuwenhuijse (1916) volgen. door Rudy Boogert goes - De Goese schaakclub be staat honderd jaar. Het Open Zeeuws jeugdkampioenschap ra pid is morgen één van de jubi leumactiviteiten. Toepasselijk, want de abrahamsclub zet volop in op zijn jeugd. De levensloop van de club voert in vogelvlucht van Hotel Centraal naar Sport- punt Zeeland en van het sigaren kistje voor H.J. Molhoek naar de stuntzege van Kees Beeke. OPRICHTING Bijna honderd jaar geleden, op woensdag 15 juni 1910, besloten ne gen enthousiaste Goese schakers samen een club te vormen. Het was een elitair gezelschap, wat de matige aanwas kan verklaren. De club liet geen mogelijkheid onbe nut om promotie voor de eigen club te maken, maar de aanvanke: lijke ballotage creëerde een hoge drempel. Tot 1935 kwam het ledenaantal bij voorbeeld niet boven de twintig uit. Nadat Max Euwe in dat jaar echter wereldkampioen werd, ken de het schaken een Barney's dartef fect avant la lettre. Na een piek in de jaren negentig (tachtig leden) schommelt het ledenaantal mo menteel rond de vijftig. LOCATIE In meer dan de helft: van zijn be staan huisden de Goese schakers in een bovenzaal van Hotel Cen traal aan de Groote Markt. Tegen woordig verkoopt Cool Cat daar hippe kleren. De toenmalige hotel eigenaar (H.J. Molhoek) was te vens lid van de Goese club en de 'huur' werd jaarlijks in natura be taald. Tarief: een kistje sigaren. Van 1964 tot 1973 had Goes domici lie in Hotel Ockenburgh voor vijf tien gulden per jaar. Tot 1989 speel de de club vervolgens in een zaal tje achter de Westerkerk, waarna wijkgebouw De Spinne de thuisba sis werd. Na een korte terugkeer bij Westerkerk speelt Goes de laat ste jaren in Sportpunt Zeeland. GLORIETIJD In de jaren zeventig kleurden de Goese schakers de Zeeuwse schaak verslagen. In 1972 meldde Goes zich voor het eerst in de historie in de tweede klasse van de Neder landse schaakbond. Tussen 1973 en 1977 eigenden de Goese schakers zich vijf jaar op rij de Zeeuwse snelschaaktitel toe. Daarin was in 1975 de dominantie compleet, toen het tweede team van Goes tweede werd. De motor achter de ze successen was onder anderen Cor Jansen, veertienvoudig Zeeuws kampioen. In 1974 zette hij Goes met zijn teamgenoten Piet Duvekot, ]o Tholenaar en Aad van Wijnen definitief op de Neder landse schaakkaart. Het kwartet werd Nederlands kampioen in de tweede klasse. MARKANTE SPELERS De Kapelse huisarts E.F. Facee- Schaefïer was vanaf 1953 'de meest prominente speler' van de vereniging. Zijn naam komt zes tien keer voor op de (niet hele maal complete) lijst van clubkam pioenen. De heer A.J.C. Nordloh- ne steekt hem naar de kroon met dertien clubtitels, behaald in de eerste helft van de vorige eeuw. Nordlohne, 33 jaar voorzitter van de club, was leraar natuurkunde op de HBS in Goes. Kees Beeke mag niet onvermeld blijven. Als speler van de Vrije Pion uit 's-Heer Arendskerke licht te hij Max Euwe in 1946 beentje in een simultaan van de Goese club. Hij constateerde dat Euwe rustig door het middenspel wilde ko Vluggeren in de bovenzaal van Hotel Centraal aan de Groote Markt, eind jaren vijftig. foto Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank men. „Ik deed toen de meest agres sieve zet die ik kon bedenken", ver telde Beeke later. „Rond de 25e zet bleef Euwe tien minuten bij mijn bord staan." Na 41 zetten gaf Euwe op. Decennia later was Beeke nog altijd met recht trots op zijn zege. Samen met een ander eminent lid, )o Tholenaar, stapte Beeke over van het ter ziele gegane de Vrije Pion naar Goes. TOEKOMST Momenteel spelen vijf jeugdspe lers in het eerste van Goes. „Die lijn willen we doortrekken", zegt voorzitter Louis Nieuwenhuijse. „We hebben een goede jeugdoplei ding met trainers voor elke stap." Volgend seizoen mag Goes het als kampioen van de Zeeuwse hoofd klasse weer proberen in de landelij ke derde klasse. „Het wordt waar schijnlijk moeilijk om ons daarin te handhaven. Maar we hopen dat de jeugd zich steeds beter op dat niveau staande zal houden." Tijdelijke omleidingsroute Op zaterdag 5 juni a.s. zullen er onderhoudswerkzaamheden worden uitgevoerd aan de Westerscheldetunnelweg in Zeeuws-Vlaanderen. Het betreft het tracé vanaf de kruising met de Herbert Dowweg tot de rotonde in de N61Vanwege de aard van de werkzaamheden (reinigen, vegen, kleine reparaties, inspecties, aanbrengen van belijning en bebording, maaien middenberm e.d.) is het noodzakelijk dat dit deel van de weg in beide richtingen volledig wordt afgesloten. Het verkeer wordt tijdelijk omgeleid via een andere route. Let hiervoor op de gele borden langs de weg. De onderhoudswerkzaamheden starten om 06.00 uur en duren tot ongeveer 16.00 uur. Let op: de Westerscheldetunnel zelf wordt niet afgesloten en blijft dus in beide richtingen beschikbaar. mSS 1 WESTERSCHELOE M<7u?ikf t*\eer Mógelijk! Wilt u meer informatie? Bel de Klantenservice - vanuit Nederland: 0900-2358866 0,05/min) of - vanuit België: 0031-113 232 844 of stuur een e-mail naar info@westerscheldetunné!.nl door Rudy Boogert MIDDELBURG - De voetbalclubs Kloetinge en Tholense Boys spe len volgende maand beide op ei gen veld tegen eredivisionist NAC Breda. Kloetinge is op dinsdaga vond 13 juli de gastheer, twee da gen later volgt het duel op Tholen. Die laatste wedstrijd wordt ge speeld in het kader van het vijftig jarig jubileum van Tholense Boys. NAC Breda belegt in die week een trainingskamp in Zeeland. Als mo gelijke locatie wordt Kamperland genoemd. Vorig jaar bereidde de Brabantse club zich ook in Zee land voor de het nieuwe seizoen. Toen verbleef de club in Dom burg. Het speelde oefenwedstrij den tegen RCS (5-0-overwinning in Oost-Souburg) en tegen Vitesse (o-o-gelijkspel in Goes). Ditmaal fiipgeren Kloetinge en Tholense Robert Maaskant Boys als sparringpartner. Beide duels beginnen om 19.00 uur. NAC Breda, getraind door Robert Maaskant, eindigde afgelopen sei zoen op de tiende plaats in de ere divisie en liep daardoor de play-olFs.mij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33