sport 129 vóór de Tour Geen tienersterren meer in vrouwenfinale op Roland Garros Noord-Koreaanse spits moet op doel Mexico vloert verrassend Italië vrijdag 4 juni 2010 'Er zijn niet veel ploegen met twee renners van dat niveau voor het klassement. In de Giro heeft Liquigas met Basso en Nibali laten zien waar het toe kan leiden.' Ploegleider Van Houwelingen over gedeeld kopmanschap Gesink en Mentsjov door Ad Pertijs DEN HAAG - Rabobank heeft zijn opstelling voor de Tour al rond. „Volgens mij zijn we dit jaar de eer ste", zegt Koos Moerenhout, de na tionale kampioen, die vorig jaar tot verdriet van velen buiten de boot viel na een uitputtende selec tieperiode. Dit keer is Moerenhout er wel bij, samen met vier landge noten: kopman Robert Gesink, eer ste luitenant Laurens ten Dam en de beide debutanten Lars Boom en Maarten Tjallingii. Vier buiten landers (de andere medekopman Denis Mentsjov, sprinter Oscar Freire en de knechten Juan-Ma- nuel Garate en Grischa Niermann) maken het negental compleet. Het meest opvallende aan de Tour-selectie is het tijdstip waarop die bekend gemaakt wordt. Vorig jaar waren de renners tot ver in de Ronde van Zwitserland (derde week van juni) nog met elkaar in gevecht voor de laatste plekken. „Dat maakte dat een aantal ren ners al voor de Tour op hun hoog tepunt waren", stelt ploegleider Adri van Houwelingen. Het feit dat ze vervolgens veel minder wa ren in de Tour, is volgens hem een van de redenen waarom Rabo bank heeft besloten om de knoop nu al door te hakken. Hoewel iedereen binnen Rabo bank beseft dat veel renners een jaar geleden al in de weken voor de Tour moesten pieken, is de si tuatie van 2009 niet te vergelijken met die van nu. „Toen had je vier gelijkwaardige renners voor twee plekken. Die moet je de kans ge ven zich te tonen in Dauphiné Libéré of Ronde van Zwitserland. Nu hebben we er precies negen. In ieder van hen hebben we het vol ste vertrouwen, dus kun je ze net zo goed nu al zekerheid geven." De meesten hadden die zekerheid al langer. Gesink en Mentsjov we ten al vanaf het begin van het sei zoen dat ze als co-kopman van start gaan. Garate (Mentsjov) en Niermann (Gesink) zijn hun gelief de helpers. Freire is er traditioneel voor de sprints en de keuze voor Laurens ten Dam is ook nooit een verrassing. De start van Lars Boom zat vol gens Van Houwelingen al langer in de planning. „We hebben er naar toe gewerkt dat hij in de Tour gaat debuteren", aldus de ploegleider, die voor het sinds 2003 terugkeert in de ronde. Boom onderscheidde zich vorig jaar in de Vuelta als een man die de kopman voorin het pe loton weet te houden. Dat wordt met name belangrijk in de eerste week, waarin ook een kasseienrit op het programma staat. „We heb ben het gevoel dat dat een belang rijke etappe wordt. Lars weet zich zeker op dat terrein heel goed te plaatsen. Datzelfde geldt ook voor Tjallingii. Met Boom en hem heb ben meer body in de ploeg en dat is nodig in de eerste week." Koos Moerenhout was vorig jaar de personificatie van alles wat er mis was gegaan tijdens de selectie periode. Moerenhout mocht on danks een ijzersterk gereden Dau phiné Libéré niet mee naar de Tour. „Misschien kozen ze met Joost Posthuma voor een jongere renner", denkt de 36-jarige West-Brabander nu. Feit is wel dat Moerenhout na dat 'nee' de ster ren van de hemel bleef fietsen tot in het late najaar, daar waar de an deren hun pre-Tourvorm niet meer te pakken kregen. „Koos heeft sportief revanche genomen, dat is duidelijk", aldus Adrie van Houwelingen. „Maar wat was er ge beurd als hij wel de Tour had gere den, moet je er dan altijd bij den ken." door Edward Swier PARIJS - Het is een trend. De win naars van de grandslams bij de vrouwen worden ouder en ouder. Morgen staan op het court central van Roland Garros twee tennis sters op leeftijd, 29 en 26, tegen over elkaar. De jaren van tienerster ren als Steffi Graf, Monica Seles, Martina Hingis en Maria Sjarapova liggen ver achter ons. Samantha Stosur en Francesca Schiavone had den lang niet dat talent, maar ook zij kunnen nu opgaan voor hun eerste grandslamzege. 'Grijzer' én wijzer. Met Jelena Jankovic (25), Samant ha Stosur (26), Elena Dementjeva (28) en Francesca Schiavone (29) plaatsten vier speelsters van een kwart eeuw of ouder zich voor de halve finales in Parijs. Een paar maanden terug op de Australian mmssmmKamesss^sssssaniK^xBSSSS>siss^si$g^^>> ZURICH - Kim Myon-Won probeert normaal gesproken doelpunten te maken als spits bij de Noord-Kore- aanse club Amrokgang. De interna tional zal tijdens het WK in Zuid-Afrika echter ballen moeten tegenhouden. Kim werd door zijn bondscoach Kim-)ong Hun name lijk geselecteerd als doelman. Gisteren werd bekend dat de we reldvoetbalbond Fifa Noord-Korea heeft verboden een doelman op te stellen als veldspelen Hiermee komt er een eind aan het slimme plannetje van bondscoach Kim om een extra aanvaller mee te smokkelen naar Zuid-Afrika. „De drie spelers die als keeper staan ingeschreven mogen niet als veldspelers worden ingezet", oor deelde de Fifa. Noord-Korea geldt voor het WK in Zuid-Afrika als de grote onbe kende. Zonder verleden komt de selectie echter niet naar het toer nooi. In 1966 haalden de Koreanen als eerste vertegenwoordigers uit Azië de tweede ronde. Open was dat ook al het geval, met Jie Zheng (26), Na Li (27), Jus tine Henin (27) en Serena Willi ams (28). Schiavone, die op 23 juni dertig wordt, kan de oudste grandslam- winnares worden sinds Steffi Graf. De Duitse won Roland Garros in 1999, een week voordat ze 30 werd. De laatste keer dat de finalis ten in Parijs samen 'nog' ouder wa ren, was in 1986. Chris Evert (31) klopte destijds op haar laatste be nen Martina Navratilova (29). Schiavone had gisteren een mak kie. Dementjeva gaf na de eerste set geblesseerd aan haar kuit op. „Het is nu klaarblijkelijk mijn tijd. Misschien heb ik in het verleden mijn kansen niet gegrepen, maar waarschijnlijk was ik er gewoon nog niet klaar voor", aldus de fitte Italiaanse. Stosur, ook met blozen de wangen, had nauwelijks meer De Franse bondscoach Ray mond Domenech heeft de uitslui ting van tweehonderd kinderen van een training van het Franse elf tal gisteren „een schandaal" ge noemd. De kinderen werden woensdag weggestuurd door de be veiliging, omdat er meer dan drie duizend mensen, waarop gere kend was, bij de training zouden zijn. Volgens Domenech was het weg sturen van de kinderen onaccepta bel. „Het zijn kinderen, geen hooli gans", 'zei de Fransman. „De spe lers wilden veel kinderen zien tij dens de training en er waren plaat sen over in het stadion", aldus Do menech. David James lijkt op het WK voetbal de doelman te worden van de Engelse nationale ploeg. Die conclusie kan tenminste worden getrokken sinds bondscoach Fabio Capello de rugnummers heeft vrij gegeven. De Italiaan gaf James nummer 1. Capello weigerde eerder James moeite de finale te halen. In exact een uur sloeg ze Jankovic van de baan: 6-1 6-2. De Australische: „Ik begrijp na al die jaren steeds beter hoe ik het spel moet spelen, hoe ik mijn sterke punten moet benut ten." Er zijn meerdere redenen voor de vergrijzing. Olivier van Lindonk, begeleider van tal van talenten bij managementbureau IMG, denkt dat de jeugd niet meer zo snel doorbreekt omdat „de nadruk de laatste jaren steeds meer op de fy sieke eisen zijn komen te liggen". Lindonk: „Het seizoen is lang, spe lers en speelsters willen er zonder blessures doorkomen. De toppers zijn daar mee bezig, werken meer en meer in het fitnesscentrum, hebben allemaal een fysio bij zich als ze op reis gaan. Een meisje van zestien kan niet zomaar tegen zul ke tegenstanders op." zijn eerste keus te noemen en gaf in de voorbereidingsduels ook Ro bert Green en Joe Hart speeltijd. Het eerste WK voetbal op Afri kaanse bodem is nu al een com mercieel succes. Volgens de secreta ris-generaal van de wereldvoetbal bond Fifa, Jerome Valcke, zijn de inkomsten in vergelijking met het WK 2006 met vijftig procent toege nomen. De kritiek dat de 'gewone' Zuid-Afrikaan daar amper van pro fiteert, wees Valcke gisteren van de hand. Volgens hem wordt veel geld geïnvesteerd in 'ontwikke lingshulp voor kleine voetballan den', ook in Afrika. Het Spaanse voetbalelftal heeft ter voorbereiding op het WK een oefenwedstrijd tegen Zuid-Korea maar ternauwernood gewonnen. Het duel in Innsbruck eindigde in een benauwde 1-0. Jesus Navas scoorde pas vier minuten voor tijd. Geen van beide ploegen maak te, ruim een week voor het begin van het titeltoernooi, indruk. door Barry van der Hooft BRUSSEL - Een handvol beweeglij ke Mexicanen liet gisteravond zien hoe je de voetballers van Italië kunt frustreren. De regerend we reldkampioen werd in Brussel bij vlagen weggetikt, liet in defensief opzicht een zwakke indruk achter en creëerde nauwelijks kansen. Mexico tankte met de verdiende zege (2-1) nog wat vertrouwen, voor de Italianen lijkt prolongatie van de wereldtitel een onmogelij ke opgave. Na de vertoning in de Belgische hoofdstad zal de kritiek op Marcel lo Lippi weer toenemen. De bondscoach die vier jaar geleden zo succesvol was, is daar de afgelo pen twee jaar al aan gewend ge raakt. Lippi lag veelvuldig onder vuur, vooral vanwege zijn selectie beleid. Hij zou te veel op te oude spelers rekenen, maar heeft in zijn WK-selectie uiteindelijk slechts ne gen spelers opgenomen die de ze getocht van 2006 in Duitsland meemaakten. In veel gevallen was dat een logi sche keuze, want Francesco Totti, Allessandro Del Piero, Luca Toni en Fabio Grosso zijn de dertig al ruim gepasseerd. Adequate vervan gers heeft Italië echter nog niet voorhanden, bleek ook gistera vond. In Brussel was de 36-jarige Fabio Cannavaro zoals altijd aan voerder, maar de ervaren verdedi ger kwam handen tekort tegen de drie behendige Mexicaanse jonkies voorin. Carlos Vela (21), Javier Her nandez (22) en Giovanni Dos San tos (21) combineerden er voor rust lustig op los en waren ongrijpbaar voor de Italiaanse defensie. Vela, aanvaller van Arsenal, knalde na een kwartier de 0-1 binnen ter wijl er geen Italiaan in de buurt was. Tien minuten voor rust zong het Mexicaanse publiek bij ieder balcontact 'olé', in een fase dat de bal van voet tot voet ging. Andrea Pirlo, het creatieve brein van de Ita lianen, stak zijn handen vol onge loof in de lucht. De middenvelder van AC Milan moet zich gistera vond heel eenzaam hebben ge voeld, in een elftal vol zwoegers en hardlopers. Maar te Weinig ech te voetballers. Na de 2-0 - een prachtige goal van invaller Alberto Medina tien minu ten voor tijd - nam ook bij het tal rijk aanwezige Italiaanse publiek de frustratie toe. Het leidde tot wat kleine opstootjes op de tribu nes, uitgerekend op de avond dat het Heizel-drama werd herdacht. Iets meer dan 25 jaar geleden, op 29 mei 1985, kwamen in het Brus selse stadion 39 mensen om het le ven tijdens de Europa Cup i-finale tussen Liverpool en Juventus. De Italiaanse spelers herdachten de ramp in de uren voor het oefen duel en wilden daarna de volgen de stap richting een succesvol WK zetten. Daar kwam niets van terecht te gen een ploeg die verrassend goed Mexico-spits Carlos Vera juicht na zijn treffer tegen Italië in een oefenwed strijd in Brussel. foto Francois Walschaerts/AP speelde, met de PSV'ers Carlos Sal- cido en 'Maza' Rodriguez in de ba sis. AZ-verdediger Hector Moreno viel na rust nog in voor Rodrigu ez. Mexico moest vlak voor tijd nog wel een treffer van verdediger Leonardo Bonucci incasseren, maar de eerste zege ooit tegen Ita lië kwam niet meer in gevaar. Ita lië oefent zaterdag nog in en tegen Zwitserland en reist vervolgens naar Zuid-Afrika, waar het in de poule Paraguay, Nieuw-Zeeland en Slowakije treft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31